Rosja niszczy spichlerz Europy. KE zaproponuje pakiet bezpieczeństwa

Komisja Europejska przedstawi plan bezpieczeństwa żywnościowego w reakcji na wojnę na Ukrainie. Chodzi o działania zmierzające do załagodzenia kryzysu na unijnych rynkach rolnych, w tym uruchomienie specjalnej rezerwy i interwencje na rynku mięsnym. Pomoc ma być także przekazana władzom w Kijowie.

2022-03-23, 07:13

Rosja niszczy spichlerz Europy. KE zaproponuje pakiet bezpieczeństwa

Ukraina jest rolniczą potęgą w Europie, wielkim eksporterem zbóż, a także roślin oleistych. Rosyjska napaść zaburza systemy żywnościowe. - Rosyjski agresor z premedytacją niszczy infrastrukturę rolniczą na Ukrainie, zapasy żywności, atakowane są na przykład fermy hodowlane. To jest metoda stosowana przez imperialną politykę Rosji, tworzenie głodu w krajach, które są obiektem agresji - powiedział komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Unia wesprze rolników na Ukrainie, przekazując paliwo tym, którzy kontynuują prace polowe.

Jeżeli natomiast chodzi o działania na europejskim rynku, to Komisja ma zaproponować między innymi uruchomienie rezerwy kryzysowej, interwencje na rynku wieprzowiny i ma także zgodzić się na dopłaty do nawozów sztucznych i czasowe odejście od obowiązkowego zazieleniania.

Wnioski Polski na kolejny szczyt

Zapowiedź kolejnych sankcji wobec Rosji i utworzenie Funduszu na rzecz Ukrainy - takie zapisy znalazły się w projekcie wniosków przygotowanym na unijny szczyt, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Rosyjska napaść na Ukrainę będzie jednym z tematów rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego spotkania europejskich przywódców w Brukseli.

REKLAMA

W dokumencie napisano, że Unia Europejska przyjęła znaczące sankcje wobec Rosji i Białorusi i jest gotowa do nałożenia kolejnych, skoordynowanych restrykcji. Ponadto w projekcie wniosków ze szczytu jest wezwanie Rady Europejskiej do zorganizowania międzynarodowej konferencji donatorów, aby zebrać pieniądze w ramach Funduszu na rzecz Solidarności z Ukrainą.

Polska jest w grupie krajów, które proponują konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów i przeznaczenie pieniędzy na powojenną odbudowę Ukrainy.

Posłuchaj

Komisja Europejska przedstawi dziś plan bezpieczeństwa żywnościowego w reakcji na wojnę na Ukrainie. Chodzi o działania zmierzające do załagodzenia kryzysu na unijnych rynkach rolnych. Pomoc ma być także przekazana władzom w Kijowie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Polska jest samowystarczalna w kluczowych segmentach produkcji roślinnej i zwierzęcej. W produkcji zbóż, będącej podstawą produkcji roślinnej, wskaźnik samowystarczalności w roku gospodarczym 2019/2020 wyniósł 118 proc. Oznacza to, że produkcja zbóż była o 18 proc. wyższa niż zużycie krajowe obliczone jako suma produkcji i importu pomniejszona o ek Polska jest samowystarczalna w kluczowych segmentach produkcji roślinnej i zwierzęcej. W produkcji zbóż, będącej podstawą produkcji roślinnej, wskaźnik samowystarczalności w roku gospodarczym 2019/2020 wyniósł 118 proc. Oznacza to, że produkcja zbóż była o 18 proc. wyższa niż zużycie krajowe obliczone jako suma produkcji i importu pomniejszona o eksport i skorygowana o zmianę stanu zapasów. Polska była również samowystarczalna w produkcji wołowiny (wskaźnik w 2020 r. wyniósł 209 proc.), drobiu i jaj (powyżej 150 proc.) oraz cukru i mleka (powyżej 125 proc.). Wskaźniki nieco powyżej 100 proc. cechowały w roku gospodarczym 2019/2020 także produkcję warzyw, roślin strączkowych i ziemniaków. (PIE) (PAP)

Czytaj także: 

mbl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej