"Znamienne". Niemiecki dziennik o przemówieniu Joe Bidena w Warszawie

Niemiecki "Bild" podsumował "znamienne przemówienie" Joe Bidena, kończące dwudniową wizytę w Polsce. Zwrócono uwagę na zapewnienie po raz kolejny, że NATO pozostanie lojalne wobec sojuszniczych państw, w tym Polski. Gazeta zauważyła również, że prezydent USA podkreślił wyjątkową rolę, jaką odgrywa Polska, zapewniając opiekę uchodźcom wojennym z Ukrainy.

2022-03-27, 00:15

"Znamienne". Niemiecki dziennik o przemówieniu Joe Bidena w Warszawie

"Bild" odnotowuje, że w programie wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce znalazły się rozmowy z przedstawicielami rządu, wizyta w ośrodku dla uchodźców ukraińskich oraz przemówienie, które Biały Dom określił jako "istotne".

Joe Biden o przyjmowaniu przez Polskę uchodźców

Prezydent USA podkreślał, że Polsce należą się podziękowania za przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

- Zdajemy sobie sprawę, że Polska bierze na siebie wielką odpowiedzialność, która moim zdaniem nie powinna spoczywać wyłącznie na Polsce. Powinna to być odpowiedzialność całego świata, całego NATO - zacytował niemiecki dziennik przemówienie Joe Bidena.

Jak dodał "Bild", przemówienie amerykańskiego prezydenta miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, który "jest uważany za symbol stolicy Polski, niegdyś w dużej mierze zniszczonej w trakcie II wojny światowej, a później odbudowanej". Gazeta nie przypomniała jednak, kto stał za zniszczeniem Zamku i polskiej stolicy.

REKLAMA

Znaczenie NATO

"Bild" wskazał, że Biden w swoich wypowiedziach podkreślał siłę sojuszu NATO. - Zachód jest silniejszy, a NATO bardziej zjednoczone, niż kiedykolwiek - deklarował, podkreślając: "Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO, dzięki zbiorowej sile krajów członkowskich".

W Polsce w ostrych słowach wypowiadał się o rosyjskim prezydencie Putinie, nazywając go "rzeźnikiem", "kłamcą", "dyktatorem", "tyranem", "przestępcą wojennym", człowiekiem, który "niczego nie nauczył się z historii" i kłamcą, który do samego końca zapewniał, że nie zamierza atakować Ukrainy.

Biden obiecał poparcie Stanów Zjednoczonych dla narodu ukraińskiego, zapowiedział przyjęcie przez USA 100 tys. ukraińskich uchodźców oraz dalszą pomoc.

Spotkanie z ukraińskimi ministrami

Jak podkreślał "Bild", amerykański prezydent spotkał się w Warszawie także z przedstawicielami rządu Ukrainy - szefem MSZ Dmytro Kułebą i ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem, którzy "przybyli do Polski pomimo trwających walk". W rozmowach brali udział sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef Pentagonu Lloyd Austin.

REKLAMA

"Było to pierwsze spotkanie Bidena twarzą w twarz z wysokimi rangą urzędnikami państwowymi z Kijowa od czasu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego - zaznaczył dziennik.

Czytaj również:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej