Wołodymyr Zełenski apeluje o dostawy ciężkiej broni. "Nie obronimy się śrutówką"

- Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo. Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę.

2022-03-27, 03:29

Wołodymyr Zełenski apeluje o dostawy ciężkiej broni. "Nie obronimy się śrutówką"

Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol - podkreślił ukraiński przywódca.

Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała wcześniej, że prośbę o dostawy ciężkiej broni Zełenski powtórzył także podczas wideokonferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Wojna na Ukrainie trwa już miesiąc

Od ponad miesiąca trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Ukraińska 93 Brygada Chołodnyj Jar poinformowała w sobotę o przejęciu przez nią miasta Trościaniec położonego w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju. W oswobodzeniu miasta z rąk Rosjan brały też udział wojska obrony terytorialnej i lokalni partyzanci. Jak podkreślono w komunikacie, "udało się wypędzić z miasta elitę rosyjskich sił lądowych - dywizję pancerną Kantemirowa".

Położony w pobliżu granicy z Rosją, pomiędzy Sumami a Charkowem, 20-tysięczny Trościaniec to jedna z pierwszych miejscowości zajętych przez Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę.

REKLAMA

Pomoc Zachodu dla Ukrainy

Departament Stanu USA poinformował, że w ciągu miesiąca od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę Stany Zjednoczone przekazały pomoc wojskową o wartości miliarda 360 milionów dolarów i pomoc humanitarną o wartości prawie 293 milionów dolarów. USA nałożyło też sankcje na ponad 470 osób odpowiedzialnych za rosyjską agresję i 196 innych podmiotów w 9 sektorach.

"W ciągu ostatniego miesiąca Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy pokazali, co to znaczy solidarność. Jesteśmy razem za Ukrainą" - napisano na Twitterze Departamentu Stanu USA.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej