more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy gotowi do rozmów". Wołodymyr Zełenski o referendum ws. neutralności Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 23:16
Prezydent Wołodymyr Zełenski, w celu uzyskania pokoju, dopuszcza możliwość ogólnonarodowego referendum w sprawie neutralnego statusu Ukrainy. Takiego statusu i rezygnacji z aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO domaga się Rosja.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w celu uzyskania pokoju, dopuszcza możliwość ogólnonarodowego referendum w sprawie neutralnego statusu Ukrainy
Prezydent Wołodymyr Zełenski w celu uzyskania pokoju, dopuszcza możliwość ogólnonarodowego referendum w sprawie neutralnego statusu UkrainyFoto: Twitter.com/ZelenskyyUa

Ukraiński prezydent udzielił wywiadu rosyjskim mediom niezależnym. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że ukraińskie władze są gotowe do rozmowy o neutralności Ukrainy. Jak mówił, jest to jeden z głównych postulatów dla Rosji i o ile dobrze pamięta, był on powodem rozpętania wojny.

Referendum na Ukrainie

Ukraiński prezydent zaznaczył, że o ewentualnym statusie Ukrainy powinni zdecydować sami Ukraińcy w referendum, jednak takie referendum możliwe jest wyłącznie po wyprowadzeniu z Ukrainy rosyjskich wojsk. Jak mówił, nikt nigdy nie uzna rezultatów referendum, jeśli na terytorium kraju znajdują się wojska innego państwa.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że referendum może się odbyć po spotkaniu z Władimirem Putinem, który zagwarantuje wycofanie Rosjan z Ukrainy. Kolejnym warunkiem mają też być gwarancje bezpieczeństwa udzielone jego krajowi. Wśród ewentualnych gwarantów Wołodymyr Zełenski wymienił przywódców m.in. USA, Turcji, Wielkiej Brytanii, ale też Polski.

Na początku 2019 roku do ukraińskiej konstytucji dodano zmiany mówiące o tym, że uzyskanie statusu członka Unii Europejskiej i NATO to strategiczny kierunek kraju.

Posłuchaj
00:52 11653176_1.mp3 W. Zełenski o możliwym referendum w sprawie neutralności Ukrainy (Paweł Buszko/IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem