more_horiz
Wiadomości

"Kolejna odrażająca zbrodnia reżimu Putina". Zdecydowane reakcje państw naszego regionu na wydarzenia w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 11:28
Ukraińscy żołnierze odkryli w Buczy setki ciał cywilów, leżących na głównej drodze w mieście. Niektóre z nich miały związane z tyłu ręce i ślady od ran postrzałowych. Świat jednoznacznie potępia rosyjskie egzekucje, które uznane zostały na Zachodzie za zbrodnie wojenne. Ostre reakcje płyną również z krajów bałtyckich i Czech.
Wojna na Ukrainie. 40. dzień rosyjskiej inwazji
Wojna na Ukrainie. 40. dzień rosyjskiej inwazji Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Premier Kaja Kallas napisała w mediach społecznościowych, że zdjęcia cywilów zabitych przez wojska rosyjskie przypominają masowe mordy, których dokonywały reżimy sowieckie i nazistowskie. Jak zaznaczyła, potrzeba odwagi i większej liczby działań, aby powstrzymać tego typu działania. "To nie jest pole bitwy, to miejsce zbrodniObojętność jest matką wszystkich zbrodni" - zaznaczyła szefowa estońskiego rządu i wskazała: "Potrzebujemy piątej rundy mocnych sankcji Unii Europejskiej najszybciej jak to jest możliwe".

Na zbrodnie na Ukrainie zareagował też litewski prezydent Gitanas Nausėda, który napisał, że armia rosyjskich "wyzwolicieli" przyniosła ludności cywilnej tortury i bezprecedensowe okrucieństwo. "Zbrodniarze wojenni będą musieli zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - napisał na Facebooku litewski przywódca.

Natomiast premier Łotwy Krišjanis Karinš wskazał, że wsparcie dla Ukrainy powinno natychmiast zostać zwiększone, wszelkimi stosownymi środkami.

Masowy grób w Buczy

Także władze Czech potępiły zbrodnie dokonywane przez rosyjską armię na Ukrainie. W podkijowskiej Buczy, po wycofaniu się rosyjskich oddziałów, znaleziono masowy grób z ciałami cywilów. Według burmistrza miejscowości, rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 mieszkańców. Niektóre z ofiar miały związane z tyłu ręce.

Posłuchaj
00:50 11667232_1.mp3 Reakcje krajów bałtyckich na zbrodnie w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

"Świat nigdy nie może zapomnieć Putinowi, że rozpętał niepotrzebną wojnę, w której giną niewinni ludzie" - napisał na Twitterze premier Czech Petr Fiala, który docierające z Buczy zdjęcia nazwał przerażającymi.

Morderstwa dokonywane na ludności cywilnej potępił w oświadczeniu prezydent Czech Milosz Zeman. Wyraził on nadzieję, że zbrodnie wojenne zostaną sprawiedliwie osądzone, a odpowiedzialni za nie będą ukarani.

Posłuchaj
00:48 11667236_1.mp3 Władze Czech potępiły rosyjskie zbrodnie dokonywane na Ukrainie. O szczegółach Wojciech Stobba (IAR) 

Zbrodnie potępiło też czeskie ministerstwo spraw zagranicznych. "Systematyczne mordowanie ludności cywilnej przez uciekającą rosyjską armię jest kolejną z odrażających zbrodni dokonywanych przez reżim Putina" - przekazał resort, dodając, że wraz z sojusznikami Czechy będą pracować nad tym, aby wszyscy odpowiedzialni zostali ukarani.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj również:

***

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także