Antysemityzm w Niemczech. Liczba ataków na Żydów rośnie

2022-04-11, 13:00

Antysemityzm w Niemczech. Liczba ataków na Żydów rośnie
W Berlinie rośnie liczba przestępstw antysemickich. Foto: shutterstock.com/Andrzej Lisowski Travel

W 2021 r. liczba przestępstw antysemickich w Berlinie nadal rosła. Organy ścigania wszczęły 661 postępowań dotyczących przestępstw o takim podłożu - wynika z raportu pełnomocnik ds. antysemityzmu w prokuraturze w Berlinie Claudii Vanoni. Nienawiść i podżeganie przeciwko Żydom ma miejsce zarówno w Internecie, jak i na ulicach.

Jak wynika z raportu pełnomocnik ds. antysemityzmu w prokuraturze w Berlinie Claudii Vanoni w 2020 r. odnotowano 417 przypadków, a rok wcześniej 386. Wzrasta nienawiść i podżeganie przeciwko Żydom, zarówno w Internecie, jak i na ulicach.

W 297 przypadkach, czyli 45% postępowań wszczętych w 2021 roku, przestępstwa zostały popełnione w Internecie - informuje portal tygodnika "Spiegel". Jak wynika z raportu, 242 sprawy, czyli łącznie 37%, zostały umorzone - między innymi dlatego, że nie udało się ustalić sprawców. W 154 przypadkach dochodzenia są nadal w toku.

"W czwartym roku mojej pracy na stanowisku komisarza ds. antysemityzmu muszę niestety stwierdzić, że liczba przypadków przestępstw antysemickich wciąż rośnie" - stwierdza Vanoni. Wzrasta nienawiść i podżeganie przeciwko Żydom, zarówno w Internecie, jak i na ulicach".

Żydzi obwiniani za pandemię koronawirusa 

Nienawiść do Żydów w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta - powiedziała w lutym Charlotte Knobloch, była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów, która jest również przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Monachium i Górnej Bawarii. Na przykład, wielu ludzi obwinia Żydów za pandemię koronawirusa. Knobloch obawia się, że koronasceptycy i zwolennicy teorii spiskowych staną się jeszcze bardziej popularni, a antysemityzm będzie nadal rósł.

Dlatego nie wyobraża sobie, że w najbliższej przyszłości sytuacja Żydów w Niemczech wróci do normy. - Chciałam, żebyśmy mogli to zrobić, aby inni nie byli oskarżani za swoją religię - powiedziała Knobloch. Wiele starszych osób w gminach żydowskich zrezygnowało, ale wielu młodych rozważa emigrację. Niemniej jednak Knobloch podkreśla, że "judaizm zawsze był zwalczany i zawsze znajdował przyszłość".

Czytaj także:

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej