"Trzeba użyć sił politycznych lub wojskowych". Ukraiński dowódca o konieczności wyzwolenia Mariupola

Serhij Wołyna, dowódca broniącej Mariupola 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej przekazał, że "przerwanie rosyjskiego oblężenia Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest możliwe". - Miasto trzeba jak najszybciej odblokować w wyniku operacji wojskowej lub decyzji politycznych - dodał.

2022-04-15, 10:41

"Trzeba użyć sił politycznych lub wojskowych". Ukraiński dowódca o konieczności wyzwolenia Mariupola
Serhij Wołyna: Mariupol trzeba jak najszybciej odblokować w wyniku operacji wojskowej lub decyzji politycznych.Foto: AA/ABACA

- Sytuacja obrońców Mariupola staje się krytyczna. Trwają zaciekłe walki, wróg kontynuuje agresywne ataki. Próbę odblokowania miasta należy podjąć w najszybszym możliwym terminie, angażując w tę operację doświadczonych dowódców, a także niezbędne siły i środki - ocenił Wołyna, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

W ocenie doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowycza część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej trafiło w ostatnich dniach do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami.

"Skuteczna operacja przebicia się"

Inna grupa wojskowych z 36. Brygady miała przeprowadzić skuteczną operację przebicia się przez okupowany Mariupol na pozycje zajmowane przez pułk Azow.

W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mera miasta mogło tam dotychczas zginąć ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni.

REKLAMA

Według najnowszych szacunków, w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu wciąż może przebywać ponad 100 tys. osób.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

REKLAMA

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej