Unijny fundusz ds. pomocy uchodźcom. Müller wskazuje "dobry czas" na decyzję Brukseli w tej sprawie
Polski rząd oczekuje, że planowany na koniec maja szczyt unijnych przywódców zaowocuje kierunkowymi decyzjami w sprawie funduszu dla krajów przyjmujących uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Warszawa chce, by na ten cel Komisja Europejska ustanowiła nowy, osobny mechanizm finansowy, a nie jedynie przesuwała środki w ramach obecnego budżetu.
2022-04-20, 23:37
Rzecznik rządu Piotr Müller mówił po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, że unijne procedury dotyczące stworzenia nowego funduszu są długotrwałe.
Decyzja ws. funduszu zapadnie w maju?
- Liczę na to, że nikt, kto poważnie podchodzi do sytuacji, nie będzie blokował takiej inicjatywy w dłuższym terminie. Jednak nie spodziewamy się, by te decyzje zapadły jeszcze w tym miesiącu - stwierdził.
- Dobrym czasem do podjęcia kierunkowych decyzji, na przykład w postaci konkluzji Rady Europejskiej, będzie końcówka maja, kiedy przywódcy wszystkich krajów UE się spotkają i mogą wtedy kierunkowo taką decyzję zatwierdzić, a potem ją szybko finalizować w postaci właściwych dokumentów w ramach organów unijnych - oświadczył Müller.
REKLAMA
Sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce
Od 24 lutego, dnia rozpoczęcia pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przybyło ponad 2,86 mln osób z Ukrainy.
W kontekście pomocy krajom przyjmujących najwięcej uchodźców do tej pory Komisja Europejska zaproponowała jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego, a także ułatwienia w ich wykorzystaniu. W ramach zwiększonych zaliczek z programu REACT-EU kraje członkowskie otrzymają w tym roku łącznie 3,5 miliarda euro.
Posłuchaj
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ms
REKLAMA