more_horiz
Wiadomości

ONZ skończy z bezkarnością Rosji w Radzie Bezpieczeństwa? Szczerski: obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 21:38
- Sytuacja, w której Rosja korzysta ze swojego weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by uniknąć odpowiedzialności i cieszyć się z bezkarności jest niedopuszczalna - skomentował stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, odnosząc się do przyjęcia rezolucji dotyczącej zmian ws. weta stałych członków RB.
Ambasador Krzysztof Szczerski: weto w Radzie Bezpieczeństwa pozwala Rosji na bezkarność
Ambasador Krzysztof Szczerski: weto w Radzie Bezpieczeństwa pozwala Rosji na bezkarnośćFoto: a katz/Shutterstock

Przyjęta na zasadzie konsensusu przez 193 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucja nie eliminuje prawa weta stałych członków Rady Bezpieczeństwa - USA, Rosji, Chinom, Wielkiej Brytanii i Francji. Nakazuje jednak przeprowadzenie w ciągu 10 dni od jego zastosowania debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego. W ten sposób przypadki zastosowania weta zostaną bardziej nagłośnione.

"Bezkarność Rosji"

Reprezentujący Polskę ambasador Krzysztof Szczerski mówił podczas debaty, że rezolucja uczyni system Organizacji Narodów Zjednoczonych bardziej demokratycznym i wiarygodnym. - Ta rezolucja stanowi pozytywną odpowiedź na nadużywanie prawa weta w oczach społeczności międzynarodowej - wyjaśniał Krzysztof Szczerski.

Ambasador podkreślił, że wojna na Ukrainie uwypukliła sprawę nadużywania weta w Radzie Bezpieczeństwa. - Sytuacja, w której jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ wykorzystuje weto by uniknąć odpowiedzialności i pozostać bezkarnym jest nie do zaakceptowania - skomentował Krzysztof Szczerski.

Z kolei ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward zwróciła uwagę, że od 2011 roku Rosja skorzystała z prawa weta aż 17 razy.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11708178_1.mp3 Ambasador Krzysztof Szczerski powiedział, że weto w Radzie Bezpieczeństwa pozwala Rosji na bezkarność - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem