Saperzy z kilku krajów, w tym z Polski, pomogą rozminować Ukrainę. Może to potrwać nawet 1,5 roku

Jak poinformował szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, specjaliści z zagranicy, w tym m.in. z Polski, zgłosili się do pomocy Ukrainie w oczyszczaniu terytorium z ładunków wybuchowych. Pierwsi pirotechnicy przybędą w przyszłym tygodniu.

2022-04-30, 15:53

Saperzy z kilku krajów, w tym z Polski, pomogą rozminować Ukrainę. Może to potrwać nawet 1,5 roku

- Mamy reakcje z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, które są nam gotowe pomagać. Przyjadą specjaliści zespołu pirotechniki. Już w przyszłym tygodniu czekamy na przybycie takich zespołów - przekazał minister, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.

- Idziemy zgodnie z priorytetami: rozminowywanie torów, stacji, rozminowywanie głównych dróg i połączeń transportowych, rozminowywanie obiektów infrastruktury krytycznej i rozminowywanie mieszkań - wymienił.

Jak podkreślił, kwestia rozminowywania będzie aktualna przez kilka najbliższych lat, dlatego - zaznaczył - prowadzone są rozmowy również w sprawie przekazania Ukrainie specjalistycznego sprzętu.

W piątek Monastyrski zaznaczył, że "jeden dzień działań bojowych oznacza 30 dni rozminowywania". Np. w obwodzie kijowskim walki trwały 30-35 dni, co oznacza, że na jego rozminowanie potrzebne jest 1,5 roku pracy specjalistów.

REKLAMA

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Pomoc z Estonii

Wysłanie saperów na Ukrainę zadeklarowała także Estonia. Mają oni pomóc ukraińskim służbom w usuwaniu niewybuchów i min, które pozostawili rosyjscy najeźdźcy. W planach jest wysłanie pięcioosobowego zespołu wraz z trzema pojazdami - podał wczoraj minister spraw zagranicznych Estonii Kristian Jaani podczas posiedzenia Rady Obrony Narodowej.

Estończycy nie będą pracować na obszarach, na których prowadzone są walki. - Najważniejszym warunkiem jest pełna ochrona bezpieczeństwa naszych ludzi. A za to w dużej mierze odpowiadają nasi ukraińscy koledzy - powiedział szef resortu.

Posłuchaj

Estonia wyśle zespół saperów na Ukrainę. Więcej w relacji Kamila Zalewskiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

Od początku rosyjskiej inwazji władze w Tallinie aktywnie włączyły się w pomoc Kijowowi. Na Ukrainę z Estonii wysłany został sprzęt wojskowy i pomoc humanitarna. W estońskiej stolicy odbyły się też po raz pierwszy głośne protesty kobiet przeciwko gwałtom, których dopuścili się rosyjscy żołnierze.

REKLAMA

Czytaj także:

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej