more_horiz
Wiadomości

Propaganda się ludziom przejadła? Rosjanie przestają wierzyć kremlowskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 13:15
Rosjanie przestają wierzyć kremlowskiej telewizji - podał portal Meduza. Badania na ten temat przeprowadzili na próbie 1700 osób socjologowie z międzynarodowej firmy "GroupM".
Propaganda przestaje działać?
Propaganda przestaje działać?Foto: shutterstock/Zhenya Voevodina

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze Rosji zablokowały około 3 tysięcy portali i serwisów internetowych, pozbawiając Rosjan dostępu do alternatywnych źródeł informacji.

Propaganda przestaje działać?

Z najnowszego sondażu wynika, że zaufanie Rosjan do kremlowskiego przekazu telewizyjnego spadło w ciągu dwóch miesięcy o 10 procent. W marcu wynosiło 33 procent, a na przełomie kwietnia i maja 23 procent. Podobnie Rosjanie odnoszą się do informacji podawanych przez internetowe media kontrolowane przez Kreml.

Z badań wynika, że obywatele Federacji Rosyjskiej, mimo ograniczeń i blokad, coraz częściej korzystają z internetowych źródeł alternatywnej informacji. W ocenie rosyjskich komentatorów niezależnych, jeśli taka tendencja się utrzyma, to w perspektywie najbliższych tygodni coraz więcej Rosjan zacznie krytykować politykę Władimira Putina i sprzeciwiać się wojnie z Ukrainą. Zdaniem komentatorów będą na to miały również wpływ zachodnie sankcje i śmierć tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Młodzi Rosjanie nie chcą mobilizacji

Jeżeli władze rosyjskie ogłoszą powszechną mobilizację, rządy Putina będzie można liczyć w godzinach - poinformowała w środę ukraińska agencja informacyjna UNIAN na podstawie własnego badania opinii publicznej.

Rosjanie w wieku poborowym negatywnie odnoszą się do perspektywy mobilizacji. Niektórzy mówili nawet o wojnie, że jest zbrodnicza - wynika z rozmów przeprowadzonych przez agencję z młodymi Rosjanami na ulicach rosyjskich miast.

Posłuchaj
00:38 11733261_1.mp3 Rosjanie przestają wierzyć telewizji kremlowskiej (Maciej Jastrzębski/IAR)

Absolutna większość młodych Rosjan negatywnie odnosi się do powszechnej mobilizacji przeprowadzanej w celu stworzenia armii na wojnę przeciwko Ukrainie.

"W d… niech sobie wsadzą taką armię poborową. W zasadzie wszystkich teraz wysyła się na śmierć. To nie są nasze interesy, nie potrzebujemy tego. Nikomu porządnemu nie jest to potrzebne. Jak ktoś uważa, że to normalne – to niech jedzie. Ja nie chcę umierać w imię czyichś interesów" – powiedział jeden z pytanych.

Inny wyraził swoją opinię następująco: "Gotów jestem bronić Rosji przed faszystami, lecz jeżeli napadnie na Rosję kto inny niż faszyści – to może to nawet dobrze?".

Jeszcze inny powiedział: "Najpierw trzeba zwyciężyć faszyzm, a dopiero potem eksportować antyfaszyzm". Kolejny zdecydowanie wyraził opinię, że jeżeli władza ogłosi mobilizację, jej wizerunek znacznie się pogorszy.

Czytaj także:

as

***

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem