more_horiz
Wiadomości

Armia Ukrainy wypiera rosyjskich najeźdźców z kolejnych miejscowości. Sukcesy kontrofensywy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 12:03
Ukraińskie wojsko informuje, że wyparło Rosjan z północnych przedmieść Charkowa. Kilkanaście dni temu rosyjska armia rozpoczęła ofensywę na Donbas i Charków, aby zająć te tereny.
Ukraiński żołnierz na przedmieściach Charkowa.
Ukraiński żołnierz na przedmieściach Charkowa.Foto: PAP/EPA/STRINGER

Ukraińskie wojsko rozpoczęło kontrofensywę i wypiera Rosjan z zajętych wcześniej miejscowości. Według komunikatu ukraińskiej armii, żołnierzom udało się odzyskać kontrolę nad czterema miejscowościami położonymi na północ od Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdzi, że rozpoczęta właśnie ukraińska kontrofensywa przynosi rezultaty. - Okupanci są stopniowo wypierani z rejonu Charkowa. Jestem wdzięczny wszystkim naszym obrońcom za to, że pokazują nadludzką siłę i wypierają najeźdźców, niegdyś drugą armię świata - mówił prezydent.

Odwrócenie przebiegu wojny

Zachodni eksperci uważają, że jeśli Ukraina będzie mieć na wschodzie kolejne takie postępy, to może odwrócić przebieg rosyjskiej napaści na Donbas. Wiele jednak zależeć będzie od tempa dostaw ciężkiej broni z Zachodu.

Lokalne władze ostrzegają jednak mieszkańców odbitych okolic Charkowa, aby nie wracali na razie do domów. Wycofujące się rosyjskie wojska zostawiły bowiem liczne miny.

Amerykański wywiad twierdzi, że Rosja nie tylko chce zdobyć Donbas, ale przygotowuje się do dłuższej wojny. Kreml chce bowiem utworzyć połączenie lądowe poprzez południe Ukrainy aż do separatystycznego Naddniestrza, które jest częścią Mołdawii.

Straty Rosji

Środa to 77. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 26 350 rosyjskich żołnierzy. Poinformowało o tym ukraińskie ministerstwo obrony. Od 24 lutego Rosjanie stracili 2 856 pojazdów opancerzonych, 1 187 czołgów, 199 samolotów i 160 helikopterów.

Ponadto ukraińska armia zniszczyła 528 rosyjskich systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 87 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 94 pociski rakietowe i 390 bezzałogowych statków powietrznych. Zatopili 12 okrętów wojennych i zniszczyli 1 997 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem