more_horiz
Wiadomości

Rosyjski opozycjonista: polityka Putina prowadzi do rozpadu kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 11:51
Zdaniem rosyjskiego opozycjonisty Dmitrija Gudkowa, reżim Władimira Putina prowadzi do rozpadu Rosji. Polityk w rozmowie z kanałem internetowym "Utro Fiewralia" stwierdził, że uratować państwo przed upadkiem i rozpadem może tylko odrzucenie przez Rosjan dyktatury Kremla.
Rosyjski opozycjonista twierdzi, że polityka Władimira Putina prowadzi do zniszczenia Rosji
Rosyjski opozycjonista twierdzi, że polityka Władimira Putina prowadzi do zniszczenia RosjiFoto: Tverdokhlib/shutterstock

Według opozycyjnego polityka, Władimir Putin od dawna żyje w innej rzeczywistości, w której to on ratuje świat i odbudowuje imperium.

Rosji grozi rozpad? "Do tego prowadzi reżim Putina"

Dmitrij Gudkow uważa, że każdy region Federacji Rosyjskiej powinien mieć prawo do samodzielnego wyboru, czy chce pozostawać w granicach Rosji, czy woli budować własną państwowość.

- Kraj można uratować, jeśli odrzuci się dyktaturę, jeśli stworzy się państwo z normalnym federalizmem, gdzie każdy region będzie miał swoją samodzielność. Nie trzeba nikogo trzymać przy pomocy siły - tłumaczy rosyjski opozycjonista.

Dmitrij Gudkow dodaje, że po upadku reżimu Rosja będzie musiała zmierzyć się z koniecznością wypłacenia Ukrainie reparacji i nawiązania takich stosunków z Zachodem, które pozwolą na zniesienie sankcji.

Rosjanie wierzą w propagandę Kremla

Z kolei rosyjski analityk Andriej Kolesnikow twierdzi, że "kremlowska propaganda pozbawiła Rosjan własnego zdania na tematy sytuacji wokół Ukrainy". Ekspert stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda, że w rosyjskiej polityce nie ma już miejsca na "szarości" i ludzie podzielili się na tych, którzy popierają Władimira Putina i na jego przeciwników. Rosyjskie media niezależne alarmują, że taka sytuacja powoduje nienotowany od czasów stalinowskich wzrost represji w stosunku do przeciwników Kremla.

Analityk Andriej Kolesnikow zwraca uwagę na to, że wśród zwolenników Władimira Putina są osoby wykształcone i mające dostęp do alternatywnych źródeł informacji. Ekspert podkreśla, że część z nich uwierzyła w propagandowe zapewnienia Kremla o "szczególnej misji Rosji, jej wyjątkowej pozycji na świecie i zagrożeniu ze strony Ukrainy oraz NATO". - Ci ludzie przestali myśleć samodzielnie, oni mają w głowie tylko schematy - tłumaczy Andriej Kolesnikow.

W ocenie części rosyjskich komentatorów niezależnych, Rosjan z "zaczarowanego kręgu propagandy" może wyrwać jedynie pogorszenie się ich sytuacji materialnej oraz strach przed utratą bliskich, którzy zostaną wcieleni do armii i wysłani na wojnę.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem