more_horiz
Wiadomości

"Osłabią narrację o sowieckim wyzwoleniu Europy". Brytyjski historyk o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 07:51
Zbrodnie na Ukrainie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy od początku agresji mogą i prawdopodobnie przyczynią się do osłabienia narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej, narracji wciąż obecnej w zachodniej historiografii - twierdzi brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Brytyjski historyk, porównując zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję na Ukrainie i w czasie II wojny światowej, stwierdził, że przysłużą się one zmianie narracji dot. wyzwalania Europy przez Sowietów. Nz po lewej: ekshumacje ciał polskich oficerów w Katyniu, po prawej: ekshumacje zbiorowych grobów ofiar rosyjskich zbrodni w Buczy
Brytyjski historyk, porównując zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję na Ukrainie i w czasie II wojny światowej, stwierdził, że przysłużą się one zmianie narracji dot. "wyzwalania" Europy przez Sowietów. N/z po lewej: ekshumacje ciał polskich oficerów w Katyniu, po prawej: ekshumacje zbiorowych grobów ofiar rosyjskich zbrodni w BuczyFoto: ipn.gov.pl, Shutterstock/David Peinado Romero

- Myślę, że fakt, iż narracja o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowej i Wschodniej jest wciąż tak trwała na Zachodzie, jest spuścizną zarówno siły sowieckiej propagandy, jak i słabości alternatywnych głosów w okresie powojennym - mówił Roger Moorhouse.

Rosyjskie zbrodnie 1945 i 2022 roku

- Na szczęście w ostatnich latach ten aspekt ulega zmianie na Zachodzie, zarówno dzięki pracy historyków, jak i migracji z tego regionu do Wielkiej Brytanii, ale zbyt często historia II wojny światowej w Europie jest przedstawiana jako prosta binarna relacja między aliantami a państwami Osi, bez uznania fundamentalnie zbrodniczej natury reżimu sowieckiego - wskazał Moorhouse.

- Można zaryzykować twierdzenie, że obecne spustoszenia dokonywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie przyspieszą zmianę narracji i przyczynią się do powszechnego uświadomienia sobie, że metody wojenne Kremla - czy to w 1945, czy w 2022 roku - charakteryzują się okrucieństwem, grabieżą i powszechną przestępczością. Jest to oczywiście jeszcze jeden aspekt, w którym obecne działania Władimira Putina okazują się tak zadziwiająco kontrproduktywne - dodał historyk.

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem