more_horiz
Wiadomości

Ambasada RP w Moskwie oblana czerwoną substancją. Wiceszef MSZ: pożywka dla propagandy, która chce odwrócić uwagę od wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 20:50
Jak powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, oblanie polskiej ambasady w Moskwie czerwoną substancją może być odwetem za oblanie cieczą rosyjskiego ambasadora w Warszawie. Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył na antenie TVP Info, że taka odpowiedź nie jest zaskoczeniem, i wskazał, że to "pożywka dla propagandy, która próbuje odwrócić uwagę od wojny na Ukrainie".
Szymon Szynkowski vel Sęk: oblanie ambasady RP w Moskwie może być odwetem za oblanie rosyjskiego ambasadora w Warszawie
Szymon Szynkowski vel Sęk: oblanie ambasady RP w Moskwie może być odwetem za oblanie rosyjskiego ambasadora w WarszawieFoto: Rafał Guz/PAP

- Tak samo należy odczytywać wezwanie przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych polskiego ambasadora. My się tego spodziewaliśmy, natomiast wiele osób chciałoby, żebyśmy dyskutowali o tych incydentach - chciałoby odwrócić uwagę od istoty sprawy. Dzisiaj istotą sprawy jest rosyjska agresja na Ukrainę i ludobójstwo, które widzieliśmy w Buczy, Irpieniu czy Hostomlu - podkreślił wiceminister.

Oblanie ambasadora Rosji

W poniedziałek ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew - podczas próby złożenia kwiatów przez przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie w związku z obchodzonym w Rosji Dniem Zwycięstwa - został oblany czerwoną substancją. Dokonała tego Ukrainka Iryna Zemliana.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, że oblanie rosyjskiego ambasadora i polskiej ambasady mogło być prowokacją ze strony Rosjan, ponieważ - jak argumentował - takie zdarzenia są "pożywką dla propagandy, która próbuje odwrócić uwagę od wojny na Ukrainie".

Oblanie polskiej ambasady w Moskwie

W środę ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski potwierdził, że oblano czerwoną substancją godło państwowe oraz elementy wejścia do ambasady w Moskwie. Do incydentu doszło kilka godzin po wizycie polskiego dyplomaty w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych.


Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 11734147_1.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk: oblanie rosyjskiego ambasadora i polskiej ambasady to mogła być prowokacja Rosjan (IAR)

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem