more_horiz
Wiadomości

Wojna w Syrii. Pięć osób zginęło w wyniku izraelskiego ataku rakietowego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 05:10
Pięć osób zginęło, a siedem zostało rannych w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez izraelskie lotnictwo na cele w zachodniej Syrii - poinformowała oficjalna syryjska agencja prasowa SANA, powołując się na źródła wojskowe.
Pięć osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na cele w Syrii
Pięć osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na cele w SyriiFoto: Mohammad Bash/Shutterstock

Jak wskazano, rakiety zostały wystrzelone z samolotów, które operowały z przestrzeni powietrznej nad Morzem Śródziemnym.

Według syryjskiej agencji w wyniku ataku zginęło pięć osób, w tym jeden cywil. Atak spowodował też, jak twierdzi SANA, wiele pożarów lasów w pobliżu miasta Masjaf.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało, że izraelskie samoloty wystrzeliły co najmniej osiem rakiet, które uderzyły w składy broni i pozycje irańskich milicji w rejonie Masjaf. Według Obserwatorium zginęło pięć osób, w tym czterech bojowników, których narodowość nie jest znana.

Wojna w Syrii. Geneza konfliktu

Od początku wojny w Syrii Izrael przeprowadził setki nalotów na swojego sąsiada, celując w pozycje armii syryjskiej, sił irańskich i libańskiego Hezbollahu. Izrael rzadko komentuje swoje ataki w Syrii, ale podkreśla, że nie pozwoli na rozszerzenie wpływów Iranu w tym kraju.

W październiku 2011 roku znajdujący się na północy Syrii Idlib był jednym z miejsc, w którym rodziła się zbrojna opozycja wobec reżimu Baszszara al-Asada. Po kilkunastu latach wyniszczającej wojny miasto i jego okolice są ostatnią linią obrony ugrupowań przeciwnych al-Asadowi, które przy wsparciu Turcji nadal deklaruje wolę walki ze wspomaganym przez Rosję rządem w Damaszku.

Pomoc dla Syrii

Unia Europejska jest największym darczyńcą i od 2011 roku przeznaczyła już ponad 27 miliardów euro pomocy humanitarnej i stabilizacyjnej. - Nawet jeśli Syria nie jest już na pierwszych stronach gazet i w mediach, nawet jeśli ostatnio mniej mówimy o Syrii, to mamy świadomość, że 90 proc. ludności tego kraju żyje w biedzie - skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas ostatniej międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli organizowanej przez UE i ONZ.

- 90 proc. to prawie wszyscy obywatele. 60 proc. obywateli ma utrudniony dostęp do jedzenia. Rosyjska wojna doprowadzi do wzrostu cen żywności i sytuacja w Syrii jeszcze się pogorszy - wskazał.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także