more_horiz
Wiadomości

"Woda wymywa ciała zabitych z prowizorycznych grobów". Władze o sytuacji w Mariupolu [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 23:50
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina przekazał, że "w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście". Na bieżąco śledzimy sytuacje za wschodnią granicą.
Woblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych.
W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych.Foto: Forum/PAVEL KLIMOV

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

- Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie - przekazał w sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu. Zgodnie z nim, osoby ewakuowane z Azowstalu miałyby zostać przewiezione drogą morską do miasta Berdiańsk, skąd turecki statek zabrałby je do Stambułu.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej wojny na Ukrainie:

01:51

- Jedzenia i wody jest na pięć dni, może na tydzień. Jemy tylko raz dziennie, bo oszczędzamy jedzenie. Dzisiaj na obiad była owsianka i trochę marchewki - powiedział Dmytro Kozacki, żołnierz pułku Azow, który obecnie przebywa w zablokowanym Azowstalu. 

01:26

Ambasada USA wkrótce wznowi pracę w Kijowie, dyplomaci już wrócili do Ukrainy - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

01:22

- Jeśli piekło istnieje, to było w Mariupolu - stwierdziła studentka, której udało się opuścić oblężone przez rosyjskie wojska miasto.

Dodała, że "ludzie nauczyli się żyć bez niczego: bez wody, światła, ogrzewania przy minus 13-15 stopniach, bez jakichkolwiek połączeń, informacji, komunikacji, a nawet bez godnego pochówku ludzi".

01:07

Pierwszy zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko powiedział, że 13 maja doszło do cyberataku na stronę internetową lwowskiej rady miejskiej, w wyniku którego wykradziono dane i opublikowano je na powiązanych z Rosją kanałach na Telegramie.

00:55

Muzycy z grupy Kalush Orchestra, która wczoraj wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, powiedzieli w studiu telewizji RAI, że rosyjscy agresorzy "chcą zabić kulturę" ich kraju.

- Ona musi przetrwać - podkreślają członkowie zespołu w trzecim programie publicznej włoskiej telewizji.

00:43

Siły ukraińskie w niedzielę (15 maja br.) zniszczyły 2 rosyjskie śmigłowce (Ka-52, Mi-28), 7 dronów oraz 2 pociski manewrujące.

00:31

Do sporej eksplozji doszło także w Kramatorsku.

00:27

W Kijowie doszło do kilku eksplozji - informują mieszkańcy miasta. W tej chwili nie ma alarmu lotniczego.

00:26

- Im dłużej będzie trwała wojna na Ukrainie, tym bardziej wzrastać będzie prawdopodobieństwo zmiany na Kremlu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog.

Czytaj także:

Posłuchaj
23:10 _PR24_AAC 2022_05_15-14-35-57.mp3 Rychłe zmiany na Kremlu? Dr Kawęcki mówi nawet o możliwym rozpadzie Federacji Rosyjskiej ("Gość PR24")

 

00:21

Ukraiński żołnierz śpiewa piosenkę, z którą Ukraina wygrała konkurs Eurowizji.

00:15

- Życzeniowy wizerunek Rosji odchodzi od lamusa historii. Rosję mogą czekać trudne momenty, z Kremla płyną bardzo sprzeczne komunikaty, Rosja nie jest już postrzegana na Zachodzie jako wiarygodny i przewidywalny partner. - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło - b. ambasador RP na Ukrainie.

Czytaj więcej:

00:09

"Dziś 227. batalion 127. brygady obrony terytorialnej osiągnął granicę z Rosją w obwodzie charkowskim" - przekazała ukraińska ekspertka ds. międzynarodowych Maria Awdiejewa.

00:06

Ukraińska armia: Rosjanie ostrzelali 23 miejscowości w Donbasie. Zniszczyli przy tym i uszkodzili 32 domy. Tymczasem wojsko ukraińskie odparło 17 ataków rosyjskich w ciągu ostatnich 24 godzin.

23:41

Prezydent Ukrainy przekazał, że "trwają negocjacje w sprawie ratowania ludzi z Mariupola i Azowstalu".

23:31

Na wybrzeżu Odessy rozbrojono dwie rosyjskie miny.

22:58

Mosty zajęte przez wroga w obwodzie ługańskim zostały wysadzone w powietrze.

22:40

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia skrytykował ukraińskie jury Konkursu Piosenki Eurowizji, które nie przyznało ani jednego punktu polskiemu reprezentantowi Krystianowi Ochmanowi. Na Twitterze nazwał jurorów "biurokratami". Konkurs w Turynie wygrała ukraińska grupa Kalush Orchestra, której jury z Polski przyznało maksymalną liczbę 12 punktów.

22:37

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że będzie rozmawiał z amerykańskimi studentami, a 23 maja przemówi do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jako cel swojej aktywności międzynarodowej wskazał zapewnienie wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.

22:31

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w nagraniu zamieszczonym w niedzielę wieczorem na Facebooku, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji, co - jak podkreślił - ma na celu utrzymanie uwagi świata na Ukrainie i jej walce przeciwko Rosji.

22:04

Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu podsumowuje 81. dzień wojny na Ukrainie. 

21:38

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina przekazał, że "w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście".

21:35

Na wschodzie Siły Zbrojne Ukrainy odparły dziś 17 ataków i zestrzeliły dwa śmigłowce. 

21:22

Doradca szefa MSW Anton Heraszczenko informuje o "wysadzeniu przez ukraińskich wojskowych mostu kolejowego na kontrolowanej przez Rosjan trasie z Rubiżnego do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju".

Heraszczenko opublikował w internecie zrobione z powietrza nagranie wybuchu, który zniszczył most. - Tak wylatują w powietrze mosty na tyłach okupantów - dodał.

Zniszczenie mostu ma utrudnić Rosjanom kontynuowanie ofensywy w obwodzie ługańskim w kierunku Siewierodoniecka i Lisiczańska.

21:00

W niedzielę ukraińska wiceminister obronny Hanna Malar, cytowana przez portal zn.ua powiedziała, że "nie ma zgody prezydenta Rosji Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim".

20:59

Sytuacja w zablokowanym i bombardowanym przez Rosjan kombinacie Azowstal w Mariupolu jest "krytycznie ciężka". - Niestety, trwa szturm już na terytorium kombinatu. Wszystko to wspiera artyleria, czołgi, lotnictwo. Nasi żołnierze odpierają ataki przeciwnika - powiedział żołnierz pułku Azow Dmytro Kozacki w wywiadzie.

20:57

- Rannych jest 600-700 żołnierzy, z których 40-50 jest w stanie krytycznie ciężkim - powiedział w niedzielę przebywający w zablokowanym Azowstalu żołnierz pułku Azow w wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia. Ludzie piją wodę produkcyjną, jedzą raz dziennie.

20:13

Szef władz obwodu Serhij Hajda przekazał na Facebooku, że "pod kontrolą sił ukraińskich znajduje się około 10 proc. terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie kraju".

20:10

Amerykańska Ambasada w Kijowie podsumowuje 81. dzień wojny na Ukrainie. 

20:06

Na oficjalnej stronie na Facebooku amerykańskiej ambasady w Kijowie przekazano, że "prawie wszystkie haubice M777 z USA dotarły już na Ukrainę, a wiele z nich jest już na froncie". - To część najnowszego pakietu pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy w walce przeciwko Rosji - dodano.

19:46

W niedzielnym komunikacie sztabu ukraińskiego opublikowanym na Facebooku napisano, że "Rosja kontynuuje działania ofensywne, dążąc do zajęcia całego terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego oraz utrzymania korytarza lądowego na Krym".

19:44

- Rosjanie doznają dużych strat w ludziach i sprzęcie: na niektórych kierunkach ukompletowanie pododdziałów wynosi mniej niż 20 proc. - podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielnym podsumowaniu operacyjnym.

19:04

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że dwie osoby zginęły od soboty wieczorem w rosyjskim ostrzale rakietowym Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy. 

"Wczoraj wieczorem orki (Rosjanie - PAP) ostrzelali miasto z artylerii, ostrzał trwał i dzisiaj, dlatego zmarli zostali dopiero zidentyfikowani. Trafiono budynek mieszkalny" - przekazał Hajdaj

19:00

"Według informacji open source najeźdźcy zastosowali amunicję zapalającą z pociskami termitowymi, która jest zakazana przez normy międzynarodowego prawa humanitarnego" - powiadomiła prokuratura w komunikacie.

18:59

- W sobotę 14 maja wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie kombinatu Azowstal pociski zapalające z termitem, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne - poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy. 

Dodano, że w tej sprawie zostało wszczęte dochodzenie. 

18:50

Kadyrow zaapelował do tureckiego prezydenta Erdogana, by nie pomagał w ewakuacji rannych żołnierzy z terytorium Azowstalu.

18:26

Ukraińscy obrońcy codziennie ostrzeliwują pozycje wroga ciężkim ogniem niszcząc sprzęt i siłę roboczą rosyjskich sił okupacyjnych.

18:20

Ponad 200 osób zebrało się w niedzielę w stolicy Czech, apelując do społeczności międzynarodowej o wsparcie dla ewakuacji żołnierzy z huty Azowstal w Mariupolu na Ukrainie.

Jedna z żon obrońców tych zakładów wezwała do dzielenia się informacjami o sytuacji w mieście na portalach społecznościowych.

18:17

Posłuchaj
00:14 11740364_1.mp3 Wnioski Finlandii i Szwecji o wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego będą historyczną chwilą - powiedział sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg mówił po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu w Berlinie, że drzwi NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji (IAR)

 

17:42

Prezydent Finlandii nie wierzy, że Rosja może zaatakować jego kraj - podaje agencja Ukrinform.

17:25

Rządząca Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci opowiedziała się w niedzielę za wstąpieniem kraju do NATO. Otwiera to drogę do złożenia szwedzkiego wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

17:17

Posłuchaj
00:14 11740364_1.mp3 Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że Stany Zjednoczone utrzymają sankcje wobec Rosji tak długo, jak to będzie konieczne (IAR)

 

17:00

Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy został w sobotę ostrzelany 11 razy, Rosjanie trafili m.in. szpital. Tylko w wieczorem tego dnia rannych zostało dziewięć osób - poinformował szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Z powodu ostrzałów ewakuacja z miasta, które próbują odciąć rosyjskie wojska, jest praktycznie niemożliwa.

W niedzielę policji udało się wywieźć z miasta 10 osób, w tym czwórkę dzieci. Samochód trafił pod ostrzał, ale na szczęście nikt nie ucierpiał – poinformował Hajdaj.

17:00

Praca saperów jest śmiertelnie niebezpieczna, a do wybuchu może dojść na każdym etapie – poszukiwań, przewożenia pocisków, układania ich w dołach przed detonacją. W kwietniu podczas przemieszczania niewybuchów pod Charkowem zginęło trzech funkcjonariuszy.

Saperzy z Czernihowa szacują, że tylko w ich regionie rozminowywanie potrwa jeszcze co najmniej trzy lata, jednak na całej Ukrainie, jak wynika z szacunków władz, będzie to znacznie dłuższy czas, 5-10 lat – obecnie nie da się tego dokładnie ocenić, a na terytorium kraju codziennie spadają nowe pociski.

W mediach publikowane są reportaże z zaminowanych miejscowości, pól i lasów. Nawet na terenach, z których Rosjanie się wycofali, ciągle giną cywile, w tym np. dzieci, które podnoszą z ziemi fragmenty bomb kasetowych.

Saperzy znajdują miny-pułapki, z linkami rozciągniętymi w poprzek dróg czy leśnych ścieżek, w mieszkaniach, domach, piwnicach. Rosjanie przed wycofaniem się spod Kijowa zaminowali nie tylko opuszczane pozycje i pozostawiony sprzęt, ale nawet ciała zabitych. W Charkowie Rosjanie ostrzeliwali miasto minami z opóźnionym działaniem, które wybuchają dopiero w reakcji na ruch lub wibrację. Rozminowywania będą wymagać także tereny, na których obecnie toczą się działania bojowe.

16:58

Rozminowywanie Ukrainy zajmie co najmniej kilka lat – mówią saperzy z obwodu czernihowskiego, zniszczonego przez rosyjskie wojska. W ich oddziale pracuje Patron, pies rasy jack russel, który waży tylko cztery kilogramy i dlatego może bezpiecznie biegać po zaminowanym terenie.

„Mina wybucha przy nacisku pięciu kilogramów, a Patron (po polsku Nabój) waży cztery kilogramy. Nawet jeśli stanie na minie, ona nie wybuchnie” – mówi właściciel psa saper Mychajło Iljew z państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w reportażu ukraińskiego dziennikarza Antona Ptuszkina.

Popularny prezenter na kilka dni dołączył do brygady saperskiej zajmującej się rozminowywaniem terenów, na których do początku kwietnia przebywały i walczyły rosyjskie wojska, próbujące nacierać na Kijów.

Patron, który znany jest już nie tylko na Ukrainie, ale i poza jej granicami, nie jest „zawodowcem”. To piesek sapera Mychajły Iljewa, który kiedyś z braku czasu zaczął zabierać go do pracy. Zamiast występować na wystawach psów rasowych, Patron zaczął się przyzwyczajać do odgłosów wybuchów, a wkrótce okazało się, że świetnie sprawdza się jako wykrywacz min. Pies wykrył dotąd ponad 250 przedmiotów wybuchowych.

16:22

Wiele osób w Azowstalu ma ciężkie obrażenia – zostało pozbawionych rąk, nóg, ma przestrzelone organy wewnętrzne. Mówił o tym żony żołnierzy Azowstalu na konferencji prasowej.

W Azowstalu dostępna jest bardzo niewielka ilość antybiotyków, ale tylko dla najcięższych przypadków. Ludzie po amputacji nie mogą dostać antybiotyków, leków przeciwbólowych. „Mają amputowane kończyny nawet w przypadku niewielkich ran i bez znieczulenia, po prostu kroją ich na żywo. Nie ma leków. Jedna szklanka wody na wszystkich – biorą łyk raz na pięć, sześć godzin” – opowiadały żony wojskowych. Praktycznie nie ma wody i jedzenia. U rannych rozwija się sepsa.

16:22
O pilną ewakuację ukraińskich żołnierzy z zablokowanego przez rosyjskie wojska kombinatu Azowstal w Mariupolu zaapelowały po raz kolejny ich żony podczas konferencji prasowej online w niedzielę. Sytuacja jest straszna, było około 700 rannych, tam codziennie ktoś umiera – powiedziały kobiety.

„Liczba rannych ciągle się zmienia, bo jedni umierają, inni dochodzą – z powodu ostrzałów i bombardowań. Wiemy, że było ok. 700 rannych, na teraz dokładnej liczby nie znamy” – mówiły małżonki żołnierzy, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.

W konferencji wzięły udział Kateryna Prokopenko, Hanna Naumenko, Julia Fedosiuk, Olha Andrianowa, Darja Cykunowa.

Kobiety mówiły, że w pierwszej kolejności trzeba wywieźć ciężko rannych, ale apelowały, by „ewakuować wszystkich”. 
16:21

Według mojej opinii (prezydent Rosji) Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym - przekazał wiceszef MSZ Marcin Przydacz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "El Mundo".„Nie można wykluczyć żadnego scenariusza, także takiego, że Putin włączy Polskę do swoich planów ekspansjonistycznych” - podkreślił.

Wiceszef MSZ przypomniał, że Rosja usiłuje zakłócić przekazywanie przez Zachód broni dla walczącej Ukrainy, bombardując drogi i linie kolejowe po stronie ukraińskiej, a nawet próbując akcji sabotażowych. „Gdyby jednak zaatakowała po stronie Polski, byłby to casus belli, chociaż na razie do tego nie doszło. Zatrzymaliśmy jednak kilka osób szpiegujących na granicy" - powiedział.

Przydacz zauważył, że „rosyjska koncepcja bezpieczeństwa obejmuje terytoria od Lizbony po Władywostok, co jest zagrożeniem dla Europy”. „To nie tylko Kijow” - powiedział.

16:14

Prezydent Andrzej Duda lobbuje za wejściem Ukrainy do Unii Europejskiej. Poinformował o tym w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Sałek.
Wyjaśnił, że ustalono to podczas niedawnego spotkania polskiego prezydenta z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputową.

"W tej rozmowie zostało ustalone, że trzeba wspierać Ukrainę na wszystkie możliwe sposoby - humanitarne i militarne - aby Ukraina mogła się bronić przed agresywnymi działaniami" - powiedział doradca prezydenta. Dodał, że Andrzej Duda przystał na propozycję prezydent Słowacji, aby podjął się misji lobbingu za przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej.

Paweł Sałek powiedział, że wizyty polskiego prezydenta na Słowacji i w Estonii były związane właśnie ze wsparciem ukraińskich starań o członkostwo w Unii. Podkreślił, że kraje Europy środkowo-wschodniej są zgodne co do potrzeby wsparcia Ukrainy.

16:12

Ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmyła Denisowa wezwała ONZ i Międzynarodowy Czerwony Krzyż, aby uratowały żołnierzy broniących Mariupola. Mieliby oni zostać ewakuowani do kraju trzeciego.

W swoim oświadczeniu Denisowa podkreśliła, że Rosja narusza prawo ukraińskich żołnierzy, broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu, do opieki lekarskiej.

Szacuje się, że w kombinacie jest około 600 rannych żołnierzy. Według rzecznika brakuje tam lekarstw, żywności i wody. Część rannych leży na podłodze. Wielu żołnierzy zmarło, nie doczekawszy się pomocy.

16:11

Polska zwróci się do NATO o zwiększenie liczebności żołnierzy na granicach z Rosja, ale też o rozmieszczenie ich w stałych bazach - zapowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "El Mundo". Jak podał hiszpański dziennik, wiceszef polskiej dyplomacji bierze udział w przygotowywaniach szczytu NATO, który odbędzie się w czerwcu w Madrycie.

15:30

Szefowa MSZ Niemiec Baerbock: drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji; jeśli zdecydują się przez nie przejść, będziemy czekać z otwartymi ramionami. Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

15:28

Rosyjska inwazja nie przebiega zgodnie z planem, Ukraina może wygrać wojnę - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie.

- Nie udało im się zdobyć Kijowa, wycofują się z Charkowa, a ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w miejscu - dodał szef Sojuszu.

15:09

Z rozczarowaniem dostrzegam, że w UE jest przyzwolenie na płacenie za gaz w rublach - powiedział w Ostrowie Wielkopolskim premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska będzie się trzymała zasad i nie ugnie się przed szantażem Putina.

W Brukseli w piątek wieczorem odbyło się zamknięte spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i unijnych dyplomatów, na którym KE przedstawiła budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje UE mogłyby płacić w rublach za rosyjski gaz, nie łamiąc unijnych sankcji. 

14:47

W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim leczymy ukraińskich żołnierzy, którzy walczyli na wschodzie z rosyjską agresją i bestialstwem - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował polskim lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi "za to, że w tej jednej polskiej rodzinie staramy się pomagać naszym sąsiadom ukraińskim". Jak wskazał, Ukraińcy walczą nie tylko o wolność swojego kraju, lecz także o to, "aby zapanował pokój, bezpieczeństwo, a barbarzyńska napaść rosyjska odeszła do przeszłości".

14:44

10-letni Illa z Mariupola przeżył rosyjski ostrzał, chociaż został ranny i groziła mu amputacja nogi. Jego mama, ranna w głowę w czasie tego samego ataku, zmarła w ramionach syna – poinformowali lekarze szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie, w którym przebywa teraz chłopiec.

„Ranni i bez sił, leżeli objęci na kanapie. Mama przytulała syna, dopóki biło jej serce. Natalia umarła w objęciach syna” – czytamy w historii chłopca z Mariupola, opublikowanej na Facebooku kijowskiego szpitala.Mama i syn próbowali ukryć się przed rosyjskim ostrzałem, lecz nie zdążyli. Oboje zostali ranni – kobietę odłamki trafiły w głowę, chłopcu rozerwały nogę. Ranna matka zdołała dociągnąć synka do mieszkania znajomych.

Chłopca zabrali rosyjscy wojskowi. Najpierw wywieźli go do okupowanego Nowoazowska, potem – do Doniecka, gdzie omal nie zapadła decyzja o amputacji nogi Illi. Z Doniecka wywiozła go babcia, która w tym celu „przekroczyła granice czterech krajów”. Do Ochmatdytu chłopiec trafił w dniu swoich urodzin. Wkrótce lekarze mogli powiadomić go, że znów będzie chodzić. Jak podano w relacji, w sprowadzeniu chłopca z powrotem na terytorium kontrolowane przez władze Ukrainy pomogli współpracownicy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zełenski odwiedził chłopca w szpitalu.

14:36

- Wolna Europa dokonała wyboru – finał #Eurowizji2023 powinien odbyć się na wyzwolonej spod okupacji Ukrainie. Aluzja jest jasna. Siły zbrojne Ukrainy rozpoczynają przygotowania do „Dźwięku zwycięstwa” - napisał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Twitterze.


Dołączył film, w którym na ukraińskiej sopiłce (na ukraińskim instrumencie ludowym, fujarce) gra Wołodymyr Bolijestiew, z piechoty morskiej 503. batalionu.

14:19

Dajcie nam wszystko, czego potrzebujemy, a my powstrzymamy Rosję i pokonamy ją na Ukrainie, żeby nigdy nie zapukała do waszych drzwi - powiedział zwracając się do Niemców minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w sobotę wieczorem w Bild TV.

"Czasami lepiej jest pomóc komuś innemu i znieść krótki okres niedostatku, niż siedzieć w domu, oglądać telewizję i nic nie robić, tylko pozwolić, by problem w końcu zapukał do twoich drzwi", podkreślił.

Pytany o działania wojenne Rosjan Kułeba powiedział: "Putin źle ocenił sytuację. Źle ocenił ludzi na Ukrainie i przyjaciół, którzy stoją po naszej stronie na całym świecie. (...) Co mnie zaskoczyło: jak bardzo są bezwzględni, jak wiele okrucieństw popełniają. Nie mogą prowadzić uczciwej wojny i wygrać, więc zabijają, gwałcą i niszczą". (...) "Na Ukrainie nawet nie nazywamy Rosjan zwierzętami, bo zwierzęta zachowują się lepiej niż Rosjanie". Szef ukraińskiego MSZ podkreślił też w rozmowie z Bild TV: "Chcę usiąść na sali sądowej w międzynarodowym trybunale karnym i chcę zobaczyć Putina na ławie oskarżonych".

14:18

Łotwa od 10 maja rozwiązała umowę z Białorusią, która umożliwiała bezpośredni transport koleją wojskowych ładunków z Białorusi przez łotewskie porty do krajów trzecich – poinformował łotewski portal Delfi w niedzielę.

Powołując się na komunikat łotewskiego ministerstwa informacji portal podał też, że Łotwa poddaje rewizji swoje dwustronne porozumienia z Rosją i Białorusią „w kontekście rosyjskiej wojny w Ukrainie”.

Rozwiązana umowa z Białorusią została podpisana w 1994 r., kiedy Łotwa jeszcze nie należała do UE i NATO. „Łotwa jest związana normami prawnymi tych organizacji międzynarodowych, a umowa z Białorusią im nie odpowiada” – podał łotewski resort. 

13:28

Wyparci przez siły ukraińskie z okolic Kijowa i Czernihowa czeczeńscy najemnicy przemieszczali się w kierunku obwodu ługańskiego i Mariupola w obwodzie donieckim, gdzie kontynuowali grabieże i kręcili filmiki dla TikToka – podaje wywiad ukraiński.

W komunikacie podano, że mimo pozorów wyszkolenia „nawet poza strefą aktywnych działań bojowych około stu z 2,5 tys. najemników zginęło, a około 300 zostało rannych, a ponad 60 uciekło z Ukrainy, porzucając broń i amunicję”.

13:26

Około 2,5 tys. bojowników czeczeńskich uczestniczyło w rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

Według danych wywiadu tzw. kadyrowcy zaczęli przedostawać się na terytorium Ukrainy już w pierwszych dniach wojny, a ich głównym zadaniem miało być zastraszenie i ludobójstwo. Przeszukiwali też mieszkania, zajmowali się grabieżami i rozbojem.

13:06

Rosyjscy okupanci usiłują zamknąć pierścień wokół obwodu ługańskiego i otoczyć ukraińskie wojska w okolicach Rubiżnego, Siewierodoniecka i Lisiczańska – oświadczył szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

„Zauważamy koncentrację rosyjskiego sprzętu koło Popasnej. Okupanci nie zrezygnowali z pomysłu odcięcia obwodu ługańskiego poprzez zajęcie drogi Lisiczańsk-Bachmut i tym samym otoczenie naszych wojsk w Rubiżnem, Siewierodoniecku u Lisiczańsku” – napisał Hajdaj.

12:59

Rozmowa przechwycona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdza wykorzystywanie przez Rosjan w Ukrainie bomb fosforowych i kasetowych – poinformowała SBU na swojej stronie internetowej.

„Wszyscy czekają, kiedy Włodek (tj. Putin) to wszystko rozj…e, wyprowadzi stąd wojska(…). A tak, nam pozwolili na wszystko, czego zabraniają międzynarodowe konwencje: kasety, fosfor – wszystko tam zrzucamy” – mówi jeden okupant do drugiego w nagraniu zamieszczonym na stronie SBU.

12:44

Wyzwolenie krajów bałtyckich już PO konflikcie nie może już być dla nich opcją. Zamiast tego NATO musi mieć wystarczającą obecność w państwach bałtyckich, aby przeciwdziałać agresji i odpierać potencjalny atak Rosji od pierwszego dnia konfliktu - przekazał na konferencji w Tallinie minister obrony Łotwy Artis Pabriks.

12:42

- Nie tylko ja mówię, że upadło zaufanie Europy Środkowej do Niemiec. Minister obrony Łotwy właśnie powiedział to publicznie. Musimy to stwierdzić głośno, przedyskutować, zrozumieć dlaczego tak się dzieje - i ujrzeć, jak Niemcy zmieniają swoją głupią politykę wobec Rosji. W przeciwnym razie to będzie tylko udawanie - napisał czeski ekspert Jakub Janda, komentując słowa łotewskiego ministra obrony, przedstawione na konferencji w Tallinie, o tym, że zaufanie państw bałtyckich do Niemiec spadło do zera.

12:14

Rząd Finlandii ogłosił, że zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO.

12:11

- To pilne! Azowstal jest bombardowany pociskami fosforowymi - alarmuje doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenka.

11:56

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow mówił w ukraińskiej TV, że w związku z powrotami mieszkańcw przed władzami miasta stoi zadanie jak najszybszego uruchomienia najważniejszej infrastruktury, transportu publicznego, a także rozwiązania problemów z zakwaterowaniem.

„W metrze żyje teraz 4,5 tys. osób. Musimy im zapewnić choćby tymczasowe mieszkania” – zaznaczył.

W sobotę mer miasta Ihor Terechow powiedział, że wojska rosyjskie opuściły przedmieścia Charkowa i kierują się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej. „Rosjanie prowadzili nieustanny ostrzał artyleryjski Charkowa, bo stali bardzo blisko miasta. Dzięki wysiłkom charkowskiej obrony terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy odeszli daleko od miasta w kierunku rosyjskiej granicy” – oznajmił.

11:55

Mieszkańcy Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, którzy wyjechali po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, zaczynają już wracać do miasta – poinformował w niedzielę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow w ukraińskiej telewizji.

„Wczoraj rozmawialiśmy z kierownictwem Ukrzaliznicy (ukraińskich kolei). Dodają wagony do składów, które jada do Charkowa ze Lwowa. Codziennie wraca do nas mniej więcej 2 tys. osób i ta liczba z dnia na dzień rośnie” – oznajmił Syniehubow.

11:54

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana zapewnił Ukrainę o stałym wsparciu Zachodu w walce z wojskami rosyjskimi. "Dzięki odwadze armii ukraińskiej i naszej pomocy Ukraina może wygrać tę wojnę" - powiedział na marginesie nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

11:42

Rosyjscy okupanci szykują nowy atak dezinformacyjny na Ukrainę z udziałem dzieci przymusowo wywiezionych z Mariupola do Doniecka i ich rodziców – podało w niedzielę Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

- Groźbami rozłączenia z dziećmi na zawsze rodzice są zmuszani do występowania w nagraniach, które będą "świadectwami", że rozłąkę rodziców i dzieci spowodowali żołnierze (ukraińskiego) pułku Azow (który broni ostatniego punktu ukraińskiego oporu w Mariupolu, kombinatu Azowstal) i wojskowi nacjonaliści Ukrainy – cytuje Centrum słowa doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki.

11:41

Rosjanie wystrzeliwali w domy w miejscowości Irpień pod Kijowem pociski z fleszetkami – przypominającymi gwoździe małymi, ostrymi rzutkami, stosowanymi na szeroką skalę w czasie I wojny światowej.

„Są wszędzie” – mówią mieszkańcy miasta.

Rzutki mają kilka centymetrów długości. Mogą wbijać się głęboko w ciało i wyginać się na kształt haka, powodując obrażenia, a nawet śmierć. Obecnie umieszczane są w pociskach wystrzeliwanych z czołgów. Wybuch takiego pocisku wyrzuca kilka tysięcy fleszetek na dużą odległość.

11:40

Obiekt infrastruktury wojskowej w obwodzie lwowskim, w który rankiem trafiły cztery wrogie pociski manewrujące, został całkowicie zniszczony - poinformował szef lwowskiej administracji Maksym Kozicki.

- Cztery pociski wroga uderzyły w jedną z infrastruktury wojskowej obwodu lwowskiego. Obiekt jest całkowicie zniszczony. Według wstępnych informacji nie ma ofiar. Nikt nie szukał pomocy medycznej – przekazał Kozicki.

Jak dodał, wrogie pociski uderzyły w obiekt infrastruktury wojskowej w obwodzie jaworowskim, w pobliżu granicy z Polską.

10:49

Minionej doby z Białorusi do Polski nielegalnie próbowało przedostać się 8 cudzoziemców. Dziś - kolejnych 16.

Na odcinkach placówek Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne i Czeremcha cudzoziemcy przerzucali kładki przez concertinę.

"Służby białoruskie rzucały kamieniami, miały miejsce prowokacje słowne - obrażanie Polski i polskich służb" - dodała w komunikacie Straż Graniczna.

10:46

Ukraiński zespół Kalush Orchestra opublikował wideo do utworu "Stefania", dzięki któremu wygrał wczorajszy konkurs Eurowizji we włoskim Turynie. Teledysk nagrywano w podkijowskiej Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu, zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji.

W napisach końcowych wideo zadedykowano "odważnym mieszkańcom Ukrainy, matkom broniącym ich dzieci i wszystkim, którzy oddali swoje życie za naszą wolność".

W opisie opublikowanym na YouTube lider Kalush Orchestra Ołeh Psiuk wskazał, że pierwotnie piosenka "Stefania" była zadedykowana jego matce, ale po rosyjskiej inwazji to się zmieniło. "Choć nie ma w niej ani słowa o wojnie, wielu ludzi zaczęło ją utożsamiać z matką-Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać ją hymnem wojny. Ale to nie hymn wojny. Chciałbym, żeby została hymnem naszego zwycięstwa" - napisał raper.

10:41

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że do jego kraju trafi więcej amerykańskiego uzbrojenia i innej pomocy. To efekt rozmów z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem podczas spotkania szefów dyplomacji NATO w Berlinie.

Dmytro Kułeba poinformował też, że wraz z amerykańskim odpowiednikiem zgodzili się na współpracę, której celem ma być to, by ukraińska żywność dotarła do konsumentów w Afryce i w Azji. "Jestem wdzięczny mojemu koledze i Stanom Zjednoczonym za ich przywództwo i niezachwiane wsparcie" - napisał szef ukraińskiego MSZ.

10:37

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27 tysięcy 400 rosyjskich żołnierzy - poinformował ukraiński sztab generalny. Rosjanie stracili 2958 pojazdów opancerzonych, 1220 czołgów, 200 samolotów i 164 helikoptery.

Ukraińska armia zatopiła 13 rosyjskich okrętów wojennych, zniszczyła 555 systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 89 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 95 rosyjskich pocisków rakietowych i 416 bezzałogowych statków powietrznych. Zniszczyli też 2087 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliw

10:16

Dwie rakiety manewrujące, które leciały z akwenu Morza Czarnego w kierunku obwodu lwowskiego, zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą – poinformowało dowództwo powietrzne Zachód.

„15 maja rano Raszyści (Rosjanie) przeprowadzili kilka rakietowych ataków z akwenu Morza Czarnego w celu zniszczenia obiektów kluczowej infrastruktury. Rakiety manewrujące wystrzelono prawdopodobnie z okrętów podwodnych. Dwie rakiety manewrujące okupantów zostały zniszczone przez pododdziały wojsk rakietowych dowództwa powietrznego Zachód” – podano w komunikacie.

10:10

Władze obwodu lwowskiego podają, że poranny atak rakietowy na ten region uderzył w infrastrukturę wojskową w Jaworowie, około 25 kilometrów od granicy z Polską. Obiekt, który był celem ataku, został zniszczony - podał gubernator obwodu, Maksym Kozicki.

Jak poinformowała ukraińska armia, rakiety samosterujące zostały wystrzelone prawdopodobnie z okrętów podwodnych na Morzu Czarnym. Na razie nie wiadomo czy są ofiary.

W połowie marca rosyjska rakieta trafiła w Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie.

10:09

Dla części państw członkowskich stanowisko zaprezentowane nieoczekiwanie w piątek wieczorem przez Komisję Europejską, Niemcy, Francję i Węgry było dużym zaskoczeniem. W Brukseli pojawiły się głosy, że wszystko wskazuje na to, że scenariusz tego spotkania został najprawdopodobniej uzgodniony wcześniej pomiędzy Komisją, Berlinem, Paryżem i Budapesztem.

Część krajów interpretację Komisji w sprawie płatności w rublach za gaz uznała za niepoważną, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znajduje się Ukraina.
Wśród głosów krytycznych był przedstawiciel Holandii, który zaczął Komisji zadawać pytania, m.in. o to, czy państwa UE mają zgadzać się na to, aby Gazprom samodzielnie przelewał i przewalutowywał pieniądze w ramach dwóch kont, które są przecież własnością spółek europejskich, de facto bez ich kontroli. Z rozmów z dyplomatami wynika, że Polska nie zgodziła się ze stanowiskiem Komisji. Poparła Holandię, przypominając, że nadal nie otrzymuje gazu z Rosji, a Gazprom zamknął konta, które były wykorzystywane do tej pory na potrzeby płatności w ramach kontraktu jamalskiego, żądając od Warszawy zmiany treści kontraktu oraz otwarcia dwóch kont.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przedstawiciel Polski na spotkaniu pogratulował przedstawicielowi Niemiec, że w ciągu kilkunastu minut od prezentacji KE zdołał skonsultować się ze spółkami w Niemczech i potwierdzić, że interpretacje Komisji dotyczące płatności w rublach są dla nich do przyjęcia. „Stanowisko Komisji nie jest do przyjęcia. Dekret Putina to przecież są kontrsankcje. Sprawa jest na tyle kontrowersyjna, że już trafiła na najwyższy szczebel polityczny” – powiedział jeden z dyplomatów.

10:07

Francja miała z kolei wskazać na piątkowym spotkaniu, że aby zastosować się do dekretu prezydenta Rosji, spółki importujące gaz muszą założyć również konto w rublach w rosyjskim banku, i jest ważne, aby na piątkowym spotkaniu państwa członkowskie uznały, że jest to zgodna z unijnymi sankcjami możliwość zakupu surowca od Gazpromu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przedstawiciel Niemiec podziękował Komisji i przekazał, że skonsultował już stanowisko KE ze wszystkimi spółkami niemieckimi importującymi gaz, choć od oświadczenia KE minęło kilkanaście minut. Niemieckie spółki – jak mówił przedstawiciel Berlina – miały mu potwierdzić, że stanowisko KE jest w ich ocenie właściwe. Komisja miała z zadowoleniem przyjąć fakt, że spółki niemieckie akceptują jej propozycję.

Na spotkaniu również przedstawiciel Węgier miał podkreślić, że w ocenie węgierskich firm i banków przekazanie płatności w euro i przewalutowanie na ruble nie łamie europejskich sankcji. Płacenie w rublach za rosyjski gaz poparły też Włochy.


10:02

Sprawa od kilku tygodni budzi kontrowersje w Brukseli po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, w którym zażądał, by kraje UE płaciły za rosyjski gaz w rosyjskiej walucie. Wywołało to sprzeciw wielu krajów UE, które wskazują, że jest to łamanie kontraktów na dostawy rosyjskiego surowca, rozliczane w euro lub dolarach. Pokłosiem tego sporu było odcięcie przez Rosję dostaw surowca do Polski i Bułgarii.

Po wydaniu dekretu krytyczne stanowisko wobec niego wyraziła szefowa KE Ursula von der Leyen. Powiedziała wtedy, że płacenie za rosyjski gaz w rublach, jeśli nie jest przewidziane w kontrakcie, narusza sankcje nałożone przez UE. Z informacji dziennikarzy wynika jednak, że na spotkaniu w piątek Komisja przedstawiła już zupełnie inne stanowisko. W żadnym momencie dyskusji nie poinformowała, że nie zgadza się na płacenie za gaz w rublach.

Miała też poinformować kraje UE, że założenie konta w euro lub dolarach w Gazprombanku przez firmy importujące gaz z Rosji nie łamie sankcji. Wskazała, że nie byłoby nim też przewalutowanie pieniędzy między kontem w euro a kontem w rublach unijnej firmy w Gazprombanku. Nie odpowiedziała jednak na pytanie, czy otwarcie konta w rublach przez unijne firmy importujące gaz z Rosji byłoby już złamaniem restrykcji. KE zaprezentowała też propozycję oświadczenia, które spółki unijne importujące gaz z Rosji miałyby składać Gazpromowi, co miałoby być gwarancja prawną, że płacąc za surowiec, nie łamią unijnych restrykcji.


10:00

Francja, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE, nieoczekiwanie zwołała na piątek wieczorem spotkanie grupy roboczej unijnych dyplomatów, poświęcone płaceniu w rublach za rosyjski gaz.

Było to sporym zaskoczeniem dla niektórych unijnych stolic. „Organizowanie takiego spotkania na poziomie roboczym w piątek wieczorem, przed weekendem, to klasyczna wrzutka” – powiedział  jeden z unijnych dyplomatów.

Na piątkowym spotkaniu Komisja Europejska przedstawiła instrukcję, w jaki sposób kraje UE mogą płacić w rublach za rosyjski surowiec w taki sposób, by nie naruszało to unijnych sankcji.


09:18

Rosjanie po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.


- Wczoraj okupanci po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola bomb zapalających albo fosforowych (konkluzje pozostawimy specjalistom – napisał Andriuszczenko.

Według niego sami okupanci oznajmili, że zastosowano pociski zapalające 9M22S z warstwą termitu. Temperatura spalania przekracza w ich przypadku 2-2,5 tys. stopni C. - Zatrzymanie spalania jest praktycznie niemożliwe – zaznaczył Andriuszczenko.

- Piekło zstąpiło na ziemię w Azowstalu. To nieprawdopodobne, jak się trzymają nasi Obrońcy – dodał.

08:53

Wczoraj z Ukrainy do Polski wjechało 22,9 tysiąca osób. W przeciwnym kierunku odprawiono 31,5 tysiąca osób.

Dziś do godziny 7 do Polski przyjechało 5,8 tysiąca osób z Ukrainy. Łącznie od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 3,383 mln osób, przybywających z Ukrainy.

08:40

Petro Andruszczenko, doradca mera Mariupola, opublikował wideo, które wydaje się pokazywać użycie bomb fosforowych na terenie zakładów Azowstal.

08:31

Rosjanie od początku inwazji prawdopodobnie utracili jedną trzecią żołnierzy wojsk lądowych, których wysłali na Ukrainę. Stracili też znaczną ilość dronów wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych - wskazują Brytyjczycy. Według tamtejszego wywiadu, bezzałogowce były kluczowe dla rosyjskiej taktyki, ale ucierpiały w wyniku skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Brakuje też materiałów do budowy tymczasowych przepraw mostowych.

08:30

Brytyjski wywiad podaje, że rosyjskie działania zbrojne w Donbasie utraciły impet, a cała operacja ma opóźnienia. Mimo niewielkich sukcesów, Rosji nie udało się pozyskać znacznych zdobyczy terytorialnych w ostatnim miesiącu - piszą Brytyjczycy.

08:26

- Oczekujemy jednoznacznego odrzucenia szantażu Putina w sprawie płatności w rosyjskich rublach, zgodnie z publicznymi wypowiedziami najwyższych ranga przedstawicieli, w tym przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen - zaznaczył polski ambasador.

08:26

- Polska zawnioskowała o dyskusję w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE ws. dekretu prezydenta Rosji dotyczącego płacenia w rublach za gaz - przekazał Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. - Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji - podkreślił.

08:20

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 227 dzieci, a ponad 420 zostało rannych - informuje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

07:59

"Zakładamy, że referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w UE odbyło się na Eurowizji" - napisał Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, komentując zwycięstwo Ukrainy w tegorocznym konkursie. 

07:56

- Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę w akwenie padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.

07:51

Ukraina informuje o zniszczeniach zabytków na terenie kraju. Siły rosyjskie uszkodziły lub zrujnowały już 41 zabytków, 114 budynków sakralnych, 26 muzeów i rezerwatów.

07:44

41 proc. Polaków uważa, że Ukraina ma szanse wygrać wojnę z Rosją w taki sposób, że zmusi Rosję do całkowitego wycofania się poza granice Ukrainy i odzyska Krym, Ługańsk oraz Donieck - wynika z sondażu pracowni Social Changes wykonanego dla portalu wPolityce.pl.

07:43

Wcześniej ukraińskie media pisały o sześciu wybuchach słyszanych ze Lwowa i informowały o tym, że zadziałała obrona przeciwlotnicza.

07:25

- Około godziny 04.30 (3.30 czasu polskiego - red.) armia rosyjska przypuściła atak rakietowy na jeden z obiektów infrastruktury wojskowej w obwodzie lwowskim - poinformował szef administracji obwodowej Maksym Kozicki. - Na razie nie ma informacji o zabitych i rannych. Obecność i charakter zniszczeń jest wyjaśniany - przekazał.

07:21

Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów - poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7. - Musimy zapewnić, by zboże zostało dowiezione. W przeciwnym razie milionom ludzi będzie grozić głód - powiedziała.

07:20

Rosjanie próbują prowadzić ofensywę w kierunku Łymanu, Siewierodoniecka, Awdijiwki i miasta Kurachowe.

Na kierunku donieckim i ługańskim odparto w ciągu ostatniej doby 12 ataków Rosjan, zniszczono 8 czołgów, 5 systemów artyleryjskich, 9 pojazdów opancerzonych i 5 samochodów przeciwnika.

07:19

Siły rosyjskie usiłują przedrzeć się w stronę Słowiańska w obwodzie donieckim - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie ustają także ataki na zakład Azowstal w Mariupolu.

07:17

W ostatnich tygodniach na Ukrainie niemal masowo zmieniane są nazwy ulic odwołujące się do rosyjskiej kultury, a z przestrzeni publicznej usuwane są pomniki świadczące o rosyjskiej dominacji.

07:16

- Ironia zawsze była silną cechą ukraińskiej kultury i używamy jej dzisiaj, aby wyrazić pragnienie wolności i inspirować ludzi do walki. Ukraińcy używają słowa "raszyści", aby podkreślić szczególnie odrażające okrucieństwa popełniane przez Rosjan i sposób myślenia, który motywuje rosyjskie zachowania - mówi Bohdana Neborak, ukraińska dziennikarka i działaczka kultury.

06:54

Propagandystka Olga Sakabeyeva wypowiedziała się a temat Polski w państwowym kanale telewizyjnym Russia 1. Przywołała słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Rosja stanowi zagrożenie dla całej Europy.

- To dzięki takim aroganckim idiotom Polska już kilka razy straciła niepodległość - skomentowała.

06:29

Ukraiński sztab generalny nie wyklucza możliwych prowokacji ze strony białoruskiej w rejonach przygranicznych. "Utrzymuje się groźba uderzeń rakietowych i nalotów z terytorium Białorusi. Na terenach przygranicznych niewykluczone są także prowokacyjne działania jednostek białoruskich sił zbrojnych" - podaje ukraiński sztab generalny.

06:13

- Chęć zwrócenia uwagi świata na sytuację w Azowstalu była decydująca i ważniejsza niż ryzyko dyskwalifikacji - powiedział lider zespołu Kalush Orchestra Ołeh Psiuk po wygranej w konkursie piosenki Eurowizji.

Po wykonaniu piosenki "Stefania" w trakcie konkursu ukraińscy muzycy apelowali ze sceny: "Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi". Wypowiadając te słowa muzycy narazili się na ryzyko dyskwalifikacji, bowiem regulamin konkursu zabrania wygłaszania politycznych deklaracji.

05:24

Obrona powietrzna Ukrainy zniszczyła od początku wojny 201 rosyjskich samolotów (fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy / Okładki / Forum) Obrona powietrzna Ukrainy zniszczyła od początku wojny 201 rosyjskich samolotów - poinformowało ukraińskie lotnictwo (fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy / Okładki / Forum)
05:15

Duży konwój samochodów z uchodźcami z Mariupola dotarł w sobotę wieczorem do Zaporoża - informuje Reuters.

03:50

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko napisał na Telegramie w nocy z soboty na niedzielę, że jego resort już zaczął zastanawiać się, gdzie zorganizować przyszłoroczny konkurs piosenki Eurowizji.

02:17

Premier Ukrainy Denys Schmyhal rozmawiał w sobotę telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o współpracy w sferze obronnej i finansowej - poinformowała agencja Ukrinform.

"Odbyłem przyjacielską, konstruktywną rozmowę z Ursulą von der Leyen. Jestem wdzięczny za przywództwo we wspieraniu Ukrainy. Rozmawialiśmy o współpracy w sferze obronnej i finansowej. A także o współpracy w staraniach Ukrainy o członkostwo w UE" - napisał Szmyhal na Twitterze.

01:54

Gratulacje ukraińskim zwycięzcom Euroowizji od razu złożył prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Nasza muzyka inspiruje Europę. W przyszłym roku będziemy gospodarzami Eurowizji!" - napisał na Instagramie ukraiński prezydent.

Dodał również, że "zrobimy wszystko, żeby w przyszłym roku gospodarzem Eurowizji mógł być Mariupol".

01:52

- Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach, zwłaszcza w Sztokholmie - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.

Czytaj także

Sztab generalny Ukrainy ostrzega: wojska rosyjskie przygotowują natarcie na obwód doniecki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 20:16
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosjanie niszczą jedyną trasę ewakuacyjną". Ukraińska rzecznik praw człowieka o obwodzie ługańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 20:47
W sobotę ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała na Telegramie, że "wojska rosyjskie niszczą ostrzałami jedyną trasę ewakuacyjną i humanitarną z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

SBU: rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów. "Stale przebywali przy posterunku"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 20:23
Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu wołyńskiego.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem