more_horiz
Wiadomości

"Miejsce ważne dla polskiej tożsamości". Wicepremier Gliński o wzgórzu Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 16:29
- To jest miejsce bardzo ważne dla polskiej historii, a także dla polskiej tożsamości; myślę, że nawet więcej: dla europejskiej tożsamości. To jest miejsce, które nam przypomina, że bez ofiary krwi nic na świecie nie istnieje, także nie istnieją narody, nie istnieje pokój, nie istnieje kultura - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podsumowując środowe uroczystości upamiętniające 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino.
Wicepremier Gliński: Monte Cassino to miejsce ważne dla polskiej i europejskiej tożsamości
Wicepremier Gliński: Monte Cassino to miejsce ważne dla polskiej i europejskiej tożsamościFoto: PAP/Radek Pietruszka

W czasie ceremonii z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu oraz innych instytucji oddano hołd żołnierzom 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. To były największe rocznicowe uroczystości na polskim cmentarzu wojennym od początku pandemii. Obecność w tym miejscu "to jest nasz obowiązek" - wskazał wicepremier. Jak dodał, "to, co dzieje się na Ukrainie, też nam o tym przypomina, ale zawsze w takich miejscach, gdzie my przez całe lata przecież przypominaliśmy o tym, nie wszyscy chcieli w to uwierzyć".

- W tej chwili świat i historia przyspieszyły, i na naszych oczach rozgrywają się podobne wydarzenia - stwierdził Gliński. - Tu, na Monte Cassino, w bitwie zginęło 1052 polskich żołnierzy, którzy byli gotowi oddać swoje życie za ojczyznę, mimo że już wtedy nie byli pewni, czy wrócą do ojczyzny - wskazał wicepremier. Zaznaczył, że w tym roku obchodzona jest 130. rocznica urodzin generała Władysława Andersa.

Trekking szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino 

Wicepremier zwrócił uwagę także na inne wyjątkowe wydarzenie rocznicowych uroczystości, czyli inaugurację trekkingu drogą zdobywców, czyli szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino. Jego zdaniem to bardzo ciekawa inicjatywa Polskiej Fundacji Narodowej, Wojskowego Instytutu Wydawniczego i miejscowych włoskich przewodników, związanych z polską historią i ją kochających. Jak zauważył wicepremier, "patriotyzm i oddanie za wspólnotę są podstawą funkcjonowania nas wszystkich".

- Świat taki jest, że wymaga tych największych ofiar, a w każdym razie wymaga odpowiedzialności i przygotowania się do tego, żeby ze złem w bardzo wielu wymiarach walczyć - dodał. Gliński zaznaczył, że osobą bardzo ważną dla Włochów i dla Polaków jest wybitny polski sportowiec, lekkoatleta, przez lata związany z ziemią włoską, Bogusław Mamiński - olimpijczyk, wicemistrz świata i Europy. - Był on również zaangażowany w inicjatywę trekkingu. Mamiński "połączył Włochów i Polaków" - dodał wicepremier.

Odnotował także obecność na uroczystościach innych wybitnych polskich sportowców, m.in. Zofii Bielczyk, lekkoatletki płotkarki, oraz Zdzisława Hoffmanna - trójskoczka, mistrza świata z Helsinek.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem