more_horiz
Wiadomości

Szef Microsoft: inwazja Rosji to nowa forma wojennej amfibii w cyberprzestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 17:09
Prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith, cytowany przez dziennik "Guardian", ocenił, że inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa. Jego zdaniem atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym.
Szef Microsoft: inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowa
Szef Microsoft: inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowaFoto: shutterstock.com/Maksim Shmeljov

Smith przekazał, że "pierwsze pociski" w czasie wojny na Ukrainie zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni, gdy rosyjski wywiad, kilka godzin przed rozpoczęciem ataku militarnego, rozpoczął atak z użyciem złośliwego oprogramowania przeciwko kluczowym witrynom ukraińskiego rządu. Nie jest jasne, jak poważny wpływ na sytuację miał ten cyberatak, ale szef Microsoftu zapewnił, że Rosja "precyzyjniej ukierunkowała" swoje cyberataki przed i w trakcie wojny, która wybuchła 24 lutego, w stosunku do swoich wcześniejszych działań tego typu.

Strategia cyberataków 

Operacje cybernetyczne ewoluują w trakcie konfliktu. Zaczęły się od fali ataków typu blokada usług (DoS), które miały na celu prowadzenie wojny psychologicznej przeciwko Ukraińcom i przekonanie ich, że "nie mają szansy na wygranie tej wojny" - wyjaśnił Brad Smith. Wedle jego słów, kiedy wybuchła wojna, strategia rosyjskich cyberataków zaczęła opierać się na precyzyjnym celowaniu w wiele ważnych ukraińskich sektorów. Następnie Rosjanie zaczęli łączyć ataki konwencjonalne i cybernetyczne, co oznaczało "nową formę wojennej amfibii w cyberprzestrzeni".

Od początku konfliktu doszło do "40 różnych fal niszczycielskich ataków" cybernetycznych przeciwko setkom różnych celów na Ukrainie - poinformował Smith. "Obserwowaliśmy, jak w ciągu kilku dni Rosjanie przeszli od niszczenia sieci elektrowni jądrowej do atakowania tej elektrowni" - dodał szef Microsoftu, którego słowa, według "Guardiana", odnosiły się do działań w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, przejętej przez wojska rosyjskie w marcu.

Microsoft pomaga Ukrainie

Jak podkreślił Smith, kierowana przez niego firma jest zaangażowana w pomoc Ukrainie, zapewniając bezpłatne usługi warte 100 mln dolarów. Tydzień przed rozpoczęciem wojny firma pomogła 16 z 17 systemów ukraińskich ministerstw przenieść z serwerów fizycznych w rządowych budynkach na zdalne serwery w chmurze, aby mogły przetrwać bombardowanie - dodał.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem