more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski: Donbas jest całkowicie zniszczony przez Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 05:41
Prezydent Ukrainy powiedział, że Rosja zwiększa presję w Donbasie, a jej wojska całkowicie zniszczyły region. Podkreślił, że Rosjanie wciąż bombardują ukraińskie miasta. - To nie są zwyczajne działania wojenne - zaznaczył.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosjanie całkowicie zniszczyli Donbas
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosjanie całkowicie zniszczyli DonbasFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. Oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań. - W Donbasie okupanci próbują wywierać jeszcze większą presję. Tam jest piekło – i to nie jest przesada - podkreślił Zełenski. 

Wskazał, że w samym Siewierodoniecku w ciągu jednego dnia zginęło dwanaście osób. - Rosyjska armia bombarduje też inne nasze miasta. To nie są zwyczajne działania wojenne - mówił.

Zełenski: co miesiąc potrzebujemy miliardów na obronę

Prezydent podkreślił również, że dla jego kraju obrona przed rosyjską agresją oznacza każdego miesiąca dziurę w budżecie w wysokości około 5 miliardów dolarów. - Jeśli mamy sprostać w tej wojnie o wolność, to potrzebujemy natychmiastowej i pełnej pomocy finansowej - stwierdził Zełenski.

Jego zdaniem zagraniczni partnerzy Ukrainy nie powinni tej pomocy traktować jako wydatku lub prezentu. - To jest wasz wkład w wasze własne bezpieczeństwo. Wspólnie musimy powstrzymać rosyjską agresję - zaznaczył ukraiński prezydent.

Posłuchaj
00:21 11748770_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: tam jest piekło, i to nie jest przesada. W brutalny i absolutnie bezsensowny sposób Rosjanie bombardują Siewierodonieck. Tylko w ciągu jednego dnia zginęło tam dwanaście osób, a dziesiątki zostały ranne. Rosyjska armia bombarduje też inne nasze miasta. To nie są zwyczajne działania wojenne (IAR) 

Osądzenie zbrodniarzy

Ukraiński przywódca mówił także o pociągnięciu zbrodniarzy wojennych do odpowiedzialności i przypomniał, że rozpoczął się pierwszy taki proces. - Na Ukrainie rozpoczął się pierwszy sądowy proces przeciwko rosyjskiemu zbrodniarzowi wojennemu. A zakończy się on całkowitym przywróceniem sprawiedliwości w międzynarodowym trybunale. Jestem tego pewny. Znajdziemy i pociągniemy do odpowiedzialności wszystkich, którzy wydają i wykonują zbrodnicze rozkazy - oświadczył.

Czytaj także:

W Kijowie sądzony jest 21-letyni sierżant Wadim Szyszymarin. W lutym Rosjan zastrzelił mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim. Według ukraińskiej prokuratury, zabity mężczyzna był bezbronnym cywilem. Żołnierz przyznał się do winy. Prokuratura zażądała dla oskarżonego dożywocia.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem