more_horiz
Wiadomości

Atak na polski konsulat w Hamburgu. Budynek obrzucono farbami w kolorach rosyjskiej flagi

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 01:31
"Atak na polski konsulat w Hamburgu. Budynek został obrzucony workami z farbą, sprawcy rozrzucili płonące opony, aby utrudnić dojazd służbom" - podał na Twitterze Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
W Hamburgu doszło do ataku na Konsulat Generalny RP
W Hamburgu doszło do ataku na Konsulat Generalny RPFoto: Twitter/cezarygmyz

Dziennikarz przekazał, że konsulat obrzucano woreczkami z niebieską, białą i czerwoną farbą, co może świadczyć o tym, że motywem ataku były relacje z Rosją.

Policja zatrzymała w tej sprawie trzy osoby, ale zostały one zwolnione bez postawienia zarzutów. "Dochodzenie prowadzi wydział ds. ochrony państwa zajmujący się przestępstwami na tle politycznym" - napisał Cezary Gmyz.

Pomoc Polski dla Ukrainy

Niemieckie media zauważają dużą aktywność Polski w dziedzinie pomocy Ukrainie w walce z Rosją. "Polska, jako sąsiad Ukrainy, od początku rosyjskiej agresji zachowała się w sposób wzorcowy" - podkreśla "Spiegel", przypominając o polskim wsparciu dla Ukrainy w zakresie dostaw uzbrojenia.

Media podkreślają także, że w miejscu stanęły rozmowy ws. przekazania Polsce przez Niemców uzbrojenia, które miało do nas dotrzeć w ramach wzmocnienia naszego potencjału obronnego. "Według polskich kręgów rządowych liczono na niemiecką obietnicę uzupełnienia powstałych braków nowoczesnymi czołgami" - dodaje portal.

Jednak to, co w teorii wydaje się proste, w rzeczywistości stało się bardziej niż skomplikowane - zauważa "Spiegel". "W przeciwieństwie do Czech Polska nie chce zadowolić się starszymi czołgami niemieckimi (...). W rozmowach z Niemcami domagano się, aby polskie zasoby czołgów (...) zostały uzupełnione niemieckimi czołgami Leopard najnowszego typu" - czytamy w artykule.

Dla Niemców "szybko stało się jasne, że nie mogą angażować się w taką umowę. Sama Bundeswehra nie ma jeszcze najnowszych modeli Leopardów (...). W związku z tym odpowiedzialny sekretarz stanu z ministerstwa obrony nie mógł złożyć żadnych obietnic w rozmowach z Polską i musiał zakończyć negocjacje bez powodzenia" - twierdzi "Spiegel".

Portal przypomina wypowiedź polskiego wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który w wywiadzie dla "Spiegla" powiedział ostatnio, że "ze strony Niemców padły obietnice wzmocnienia naszego potencjału obronnego, niestety żadna z nich nie została zrealizowana".

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz/tvp.info, pap


Zobacz także

Zobacz także