more_horiz
Wiadomości

"Polacy udowodnili, że są kimś więcej niż sąsiadami". Poruszające słowa szefa MSZ Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 19:18
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w mediach społecznościowych, że Polacy oraz polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadami Ukraińców. "Zawsze będziemy pamiętać o tym, co dla nas zrobiliście" - podkreślił.
Szef MSZ Ukrainy: Polacy i polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadami
Szef MSZ Ukrainy: Polacy i polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadamiFoto: Alex Yeung/Shutterstock

"Naród i rząd Polski okazali się czymś więcej niż sąsiadami. Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy powierzają swoje rodziny, udając się na front. To najwyżej wyceniane zaufanie. Zawsze będziemy pamiętać o tym, co dla nas zrobiliście" - czytamy we wpisie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie

Z kolei w niedzielę ukraińską stolicę odwiedził Andrzej Duda, który wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą oraz spotkał się z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim.

Polski prezydent w Kijowie podkreślił m.in. konieczność wsparcia odbudowy Ukrainy oraz otworzenia przed tym krajem jasnej perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej. Dodał, że mimo wielkich zniszczeń i ogromu zbrodni popełnionych przez Rosjan naród ukraiński nie złamał się.

Wyraził również przekonanie, że rosyjskim najeźdźcom nigdy nie uda się złamać ducha Ukraińców i ocenił, że "wolny świat ma dziś twarz Ukrainy". Podkreślił ponadto, że społeczność międzynarodowa musi osądzić i ukarać Rosjan za zbrodnie popełniane na narodzie ukraińskim.

Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który po wybuchu rosyjskiej wojny na Ukrainie wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także