more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda i premier Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym. Sprawdź plan spotkań w Davos

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 01:19
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki będą reprezentować Polskę w szwajcarskim Davos, gdzie po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Dziś wieczorem szef rządu weźmie udział w oficjalnym otwarciu Domu Polskiego. Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie będą dotyczyć w dużej mierze sytuacji na Ukrainie i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.
Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji
Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazjiFoto: EPA/GIAN EHRENZELLER

Mateusz Morawiecki powiedział w swoim podcaście, że Europa boryka się dziś nie tylko z kryzysem w sensie gospodarczym. Według premiera europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni. Jak podkreślił szef rządu, "nowa nadzieja dla Europy" rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym.

Otwarcie Domu Polskiego

Dziś o 19:00 Mateusz Morawiecki weźmie udział w wydarzeniu "Doświadczenie polskiej kultury", będącym oficjalnym otwarciem Domu Polskiego (Polish House) w Davos. To wspólna inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych i kluczowych spółek Skarbu Państwa.

Po raz trzeci Dom Polski ma być miejscem obrad i dyskusji, a także okazją do promocji Polski na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego.

We wtorek o 9:30 przewidziano wystąpienie premiera Morawieckiego przed panelem dotyczącym przyciągania nowych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej.

Odbudowa Ukrainy

We wtorek w Davos pojawi się także prezydent Andrzej Duda, który wylatuje do Szwajcarii w poniedziałek po południu.

W niedzielę w Kijowie polski prezydent podkreślił, że na Światowym Forum Ekonomicznym będzie rozmawiał z przywódcami o specjalnych funduszach na odbudowę Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina musi zostać odbudowana na koszt agresora, czyli Rosji.

Seria spotkań

Jutro o 10:45 Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wpływowi wojny na Ukrainie na porządek międzynarodowy. W debacie z polskim prezydentem będą uczestniczyć m. in. szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii i Finlandii.

We wtorek w Davos Andrzej Duda spotka się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem oraz z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem. W Domu Polskim prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem. W obecności obu przywódców zostanie podpisane porozumienie między GPW a Bankiem Centralnym Armenii.

Czytaj także:

O 14:30 polski prezydent weźmie udział w zamkniętym dla mediów nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL). Jego temat to "Ożywianie sojuszu transatlantyckiego".

Inicjatywa Trójmorza

W Davos BGK zaprasza także do Domu Trójmorza. We wtorek odbędzie się tam m.in. panel prezydentów Inicjatywy Trójmorza, w którym udział wezmą przywódcy Polski, Łotwy i Estonii. Ponadto w Domu Trójmorza Andrzej Duda udekoruje Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović, jako współtwórczynię bloku zrzeszającego 12 państw regionu.

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne pod hasłem "Historia w punkcie zwrotnym - polityka rządów i strategie biznesowe" zorganizowano wyjątkowo późną wiosną, a nie tradycyjnie w styczniu. Organizatorzy motywowali konieczność przeniesienia imprezy ze względu na rozwijający się zimą wariant omikron koronawirusa.

Zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy

W Forum, które formalnie rozpoczęło się wczoraj, bierze udział ponad 2500 osób - przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, społeczeństwa obywatelskiego oraz mediów. Do Davos przyjadą m. in. szefowie Komisji Europejskiej i NATO - Ursula von der Leyen i Jens Stoltenberg, a także kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Dziś o 11:15 zaplanowano zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem