more_horiz
Wiadomości

Żaryn: rosyjska propaganda coraz mocniej uderza w Polskę. Chcą nas oczernić, poróżnić i zastraszyć

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 15:43
Rosja wzmacnia wymierzone w RP działania propagandowe, osadzone w kontekście wojny, którą prowadzi przeciwko Ukrainie - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Wymienił też przykładowe kłamstwa Kremla. "Polska to podżegacz wojenny, RP chce aneksji zachodniej Ukrainy". 
Żaryn: Rosja wzmacnia wymierzone w RP działania propagandowe
Żaryn: Rosja wzmacnia wymierzone w RP działania propagandoweFoto: shutterstock.com/Zhenya Voevodina, Twitter.com/@StZaryn

Kreml dąży zwłaszcza do: oczerniania Polski, zantagonizowania Polaków i Ukraińców, zastraszenia społeczeństwa w Polsce - podkreślił Stanisław Żaryn.

Wymienił przykładowe kłamstwa, jakimi posługuje się Rosja. "Polska to podżegacz wojenny, RP chce aneksji zachodniej Ukrainy, Polska planuje atak na Białoruś, władza w Polsce jest faszystowska, Polska odpowiada za śmierć migrantów na granicy z Białorusią, Polska organizuje wandalizm, demontując sowieckie pomniki" - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Rosyjska propaganda próbuje skłócić Polaków i Ukraińców

Stanisław Żaryn zaznaczył, że operacja dezinformacyjna prowadzona przez Kreml, zakłada szerzenie kłamstw dotyczących relacji Polaków i Ukraińców. Podał przykłady. "Polacy mają dość uchodźców z Ukrainy, polscy pracodawcy wyzyskują Ukraińców, Ukraińcy rządzą się w Polsce, Ukraińcy zagrażają Polakom" - podał Żaryn.

"Kreml próbuje również straszyć Polaków przekonując, że: Polska należy i będzie należeć do strefy wpływów Rosji, polityka i decyzje władz RP narażają Polaków na odpowiedź Rosji, atak na rosyjskiego ambasadora w RP to polska prowokacja" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Propaganda wymierzona w Ukrainę

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że wobec Ukrainy Rosja prowadzi ofensywę informacyjną obliczoną zwłaszcza na utrwalenie tych tez, które stały się osią antyukraińskiej propagandy jeszcze przed 2014 r., a które Kreml rzucił na front wojny informacyjnej ze zdwojoną siłą 3 m-ce temu. "Są też nowe wątki" - podkreślił. Podał przykłady. "Ukraina to nazistowski kraj, zagraża całej Europie, działania Rosji to odpowiedź na zbrodnie Kijowa, ukraińscy neonaziści rekrutują dzieci do walki, przy granicy z Rosją Ukrainą rozwijała broń biologiczną, eksportując żywność Kijów skazuje Ukraińców na głód" - przekazał Żaryn.

Kłamstwa wymierzone w Zachód

"W reakcji na udział części Zachodu w pomoc Ukrainie, Rosyjska propaganda prowadzi walkę informacyjną także przeciw tym państwom. Z jednej strony oczernia je lub zastrasza, a z drugiej odwołuje się do +mitu oblężonej twierdzy+, kreując się na ofiarę antyrosyjskiej nagonki" - ocenił rzecznik. Jako przykłady propagandy rosyjskiej podał niektóre tezy stawiane przez Kreml, że Zachód jest zdominowany przez satanistów i nazistów, NATO jest wewnętrznie skłócone i upadnie, w Europie szerzy się rusofobia, poprzez sankcje Europa sama niszczy swoją gospodarkę, NATO próbuje unicestwić Rosję, Szwecja i Finlandia popełniają błąd, chcąc wstąpić do NATO, przez Europę i państwa b. ZSRS przelewa się fala wandalizmu przeciwko sowieckim pomnikom.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem