Bezwzględna cenzura wojenna w Rosji. Zablokowano 155 tys. informacji i dostęp do tysięcy portali
Rosyjski regulator rynku telekomunikacyjnego Roskomnadzor w ciągu trzech miesięcy zablokował około 155 tysięcy informacji, dotyczących wojny w Ukrainie.
2022-05-27, 12:59
Roskomnadzor uniemożliwił też Rosjanom dostęp do kilku tysięcy portali i serwisów internetowych, które podają informacje o wydarzeniach w sąsiednim kraju inne niż rozpowszechniane przez Kreml.
Oficjalnie pretekstem dla Roskomnadzoru do zablokowania portalu lub konkretnej informacji jest "opublikowanie nieprawdziwych treści o rosyjskiej operacji wojskowej".
Rosyjskie media niezależne piszą wprost o "wojennej cenzurze", która eliminuje publikacje podważające wiarygodność kremlowskiej propagandy.
Portal Mediazona podkreślił, że Roskomnadzor zablokował niemal wszystkie media informujące o wydarzeniach w Ukrainie, w tym portale społecznościowe Facebook i Twitter.
REKLAMA
Posłuchaj
Operacja przeciwko Google
Komornicy zajęli równowartość ponad 123 mln dol. ze środków rosyjskiej filii amerykańskiego koncernu Google - podał w czwartek Reuters. W ubiegłym tygodniu firma ogłosił, że złoży wniosek o bankructwo, ponieważ konto bankowe rosyjskiego oddziału zostało zajęte.
Rosyjskie władze nałożyły wcześniej na koncern kary finansowe, w tym wartą 113 mln dolarów grzywnę za to, co Moskwa nazywa trwałym niezastosowaniem się do nakazu usunięcia treści uznawanych w Rosji za nielegalne.
- "Historia się powtarza na Ukrainie". Historyk IPN: trzeba mówić światu o zbrodniach Sowietów, o Katyniu [WYWIAD]
- Przełomowy plan traktatu między Polską i Ukrainą. Jewhen Mahda: przeciwnicy będą próbować zniweczyć ten projekt [WYWIAD]
- "Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy". Andrzej Duda wygłosił przemówienie w Radzie Najwyższej w Kijowie
- "Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi". Prezydent Andrzej Duda apeluje do Zachodu o jedność
***
REKLAMA
18 maja rosyjski Google poinformował, że ponieważ konto bankowe firmy zostało zajęte, nie jest w stanie prowadzić działalności w Rosji i składa deklarację o niewypłacalności. Zapewnił jednak, że darmowe serwisy koncernu, jak YouTube i wyszukiwarka, będą nadal działać.
Pod koniec marca rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw Google i YouTube, które oskarżył o "promowanie fałszywych treści".
Poinformował też, że będzie zabiegał o nałożenie na Google'a kary będącej równowartością 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji.
PAP/IAR//in./
REKLAMA
**
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA