more_horiz
Wiadomości

Zacięte walki na wschodzie Ukrainy. Resort obrony: wróg zintensyfikował ofensywę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 18:55
Trwa kolejny dzień zaciętych walk o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzjanyk poinformował, że "rosyjskie wojska zintensyfikowały działania zbrojne w Łymanie, Siewierodoniecku, Bachmucie, Kurachowem i Awdijiwce". 
Przed wojną Siewierodonieck liczył 100 tys. mieszkańców, obecnie zostało tam kilkanaście tys. cywilów
Przed wojną Siewierodonieck liczył 100 tys. mieszkańców, obecnie zostało tam kilkanaście tys. cywilówFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest coraz gorsza. Minionej doby siły rosyjskie ostrzelały prawie 50 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, niszcząc i uszkadzając co najmniej 60 obiektów cywilnych, w tym 55 budynków mieszkalnych.

Ponadto Rosjanie otoczyli w 2/3 terytorium wokół Siewierodoniecka, a od ponad tygodnia próbują zdobyć to miasto w obwodzie ługańskim. Jest to jeden głównych kierunków rosyjskiej ofensywy w Donbasie. Trwają tam zaciekłe walki, a większość zabudowań jest zniszczona.

Siewierodonieck jednym z celów Rosjan

Ołeksandr Motuzjanyk potwierdził, że obecnie głównym celem nieprzyjaciela jest okrążenie ukraińskich żołnierzy w okolicach Łysyczańska i Siewierodoniecka oraz dotarcie do granicy administracyjnej obwodu ługańskiego.

Zaznaczył, że "w Bachmucie wojska ukraińskie pod ostrzałem artyleryjskim i lotniczym powstrzymują ofensywę pod Komyszuwachą". - Powietrzne pociski manewrujące uderzyły w cele w rejonie Bachmutu i Sołedaru w obwodzie donieckim. Okupanci używali bombowców strategicznych TU95 MS i bombowców dalekiego zasięgu TU22 M3. Jednocześnie sytuacja pozostaje trudna. Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują i znają wszystkie planach wroga - mówił Ołeksandr Motuzjanyk.

Ryzyko ataków rakietowych z Białorusi 

Rzecznik ukraińskiego resortu obrony podkreślił, że z powodu przemieszczenia przez Białoruś rosyjskich rakiet Iskander do obwodu brzeskiego, na Ukrainie utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych z terytorium Białorusi na kluczowe obiekty infrastruktury cywilnej.

Powiedział też, że według wywiadu ukraińskiego na poligonach wojskowych w obwodzie woroneskim Rosji przechodzi szkolenie do 1 500 rezerwistów z oddziałów strzelców zmotoryzowanych, pancernych i artyleryjskich. - Niewykluczone, że po zakończeniu przygotowań wspomniane osoby zostaną zaangażowane do działań bojowych na Ukrainie - ocenił.

Powołując się na ukraiński wywiad Ołeksandr Motuzianyk oświadczył tez, że okupanci rozmieszczają w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy system walki radioelektronicznej Borisoglebsk-2, by utrudniać siłom ukraińskim używanie samolotów bezzałogowych.

Wcześniej szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że Łyman znajduje się w dużej mierze pod kontrolą rosyjskich wojsk, ale nadal toczą się tam zacięte walki.

Posłuchaj
00:20 11762634_1.mp3 Rzecznik ukraińskiego resortu obrony o sytuacji na froncie (IAR) 

Czytaj również:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem