more_horiz
Wiadomości

"Ludzie płoną żywcem". Doradca prezydenta Ukrainy o broni stosowanej przez Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 20:20
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił na Twitterze nagranie przedstawiające działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. Podkreślił, że Rosjanie stosują najcięższą broń niejądrową.
Rosja stosuje przeciwko Ukrainie najsilniejszą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem -oświadczył Mychajło Podolak
Rosja stosuje przeciwko Ukrainie najsilniejszą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem -oświadczył Mychajło PodolakFoto: PAP/EPA/STRINGER

Mychajło Podolak zaapelował w swoim wpisie, że Ukraina potrzebuje nowoczesnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, aby Ci mogli skutecznie bronić się przed "barbarzyńskimi atakami Rosjan".

- Na nagraniu widać działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. Niektórzy partnerzy wahają się w sprawie przekazywania koniecznego uzbrojenia, bojąc się eskalacji. Eskalacji?!. Rosja już stosuje przeciw Ukraińcom najcięższą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem. Może już czas dać odpowiedź nieludziom i przekazać Ukrainie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe? - napisał.

W podobnym tonie na Telegramie o pomoc militarną zwrócił się szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. - Jesteśmy wdzięczni za artylerię i inną pomoc, ale powtrzymać rosyjską nawałę i uzyskać przewagę na froncie pomogą nam tylko wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - oznajmił.

Ofiary ostrzałów rakietowych i bomb

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) przekazało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 4031 cywilów, a 4735 zostało rannych.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało, że większość zarejestrowanych ofiar zginęła lub odniosła rany wskutek użycia broni o szerokiej skali rażenia - artylerii, ostrzału rakietowego czy bomb.

OHCHR zastrzega, że rzeczywisty bilans ofiar jest znacznie wyższy. Niemożliwe jest szybkie otrzymanie informacji z miejsc, w których trwają aktywne działania zbrojne; wiele doniesień wymaga również potwierdzenia. Szczególnie trudne jest ustalenie ofiar w Iziumie w obwodzie charkowskim, Popasnej w obwodzie ługańskim czy w Mariupolu w obwodzie donieckim.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


dz/tvp.info, PAP

Zobacz także

Zobacz także