Niemieckie media: polski rząd pomagając Ukrainie umacnia się, a postawa Berlina temu sprzyja
Portal dziennika "Die Welt" zauważa, że polskie społeczeństwo jest rozczarowane chwiejną i trudną do zrozumienia polityką Berlina w czasie trwającej na Ukrainie wojny. Jak napisano, Warszawa oskarża rząd federalny o "niedotrzymanie obietnic"; Polska przekazała Ukrainie ok. 240 czołgów T-72, a w zamian miała otrzymać najnowsze czołgi Leopard 2, lecz dotąd Niemcy nie przekazały broni.
2022-05-29, 15:57
Jak przypomina "Die Welt", polski prezydent Andrzej Duda w zeszłym tygodniu został pierwszym zagranicznym szefem państwa, który od początku inwazji Rosji na Ukrainę przemawiał na forum ukraińskiej Rady Najwyższej.
"Jego druga wizyta w Kijowie jest wyrazem zaangażowania Polski na rzecz Ukrainy" - zaznacza "Die Welt" i podkreśla, że Polska przyjęła 3,5 miliona uchodźców z Ukrainy, a także dostarcza broń i pomoc "w znacznych ilościach".
"Według sondaży Ukraińcy uważają teraz Polskę za swojego najważniejszego partnera, wyprzedzającego Wielką Brytanię i USA" - dodaje "Die Welt" i zauważa, że także wśród społeczeństwa polskiego działania rządu w sprawie Ukrainy "spotykają się z ogromną aprobatą".
"Niedotrzymanie obietnic"
Warszawa oskarża rząd federalny o "niedotrzymanie obietnic" - pisze niemiecka gazeta. Dodaje, że Polska przekazała Ukrainie ok. 240 czołgów T-72, a w zamian miała otrzymać od Niemiec najnowsze czołgi Leopard 2, lecz do tej pory Niemcy nie przekazały broni.
REKLAMA
- Jesteśmy bardzo rozczarowani - skomentował w tym tygodniu w rozmowie z "Die Welt" prezydent Andrzej Duda.
Do sprawy nawiązał też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdzając w wywiadzie radiowym, że "Niemcy budowali wojsko Putina przez dziesięciolecia, a teraz wygłaszają oświadczenia, po których nie następują żadne działania".
"Nie wiadomo dokładnie, co zostało uzgodnione w umowach między Berlinem a Warszawą, jednak sama Bundeswehra ma tylko kilka Leopardów 2A7, dlatego według wypowiedzi niemieckich władz szybka dostawa do Polski jest niemożliwa" - tłumaczy "Die Welt".
"Trudna polityka Berlina"
To sprawia, że krytykowanie Niemiec stało się nie tylko domeną polityków obozu rządzącego, lecz "wyszło daleko poza środowisko PiS" - zauważa "Die Welt" i podsumowuje: "Polskie społeczeństwo jest rozczarowane chwiejną, trudną do zrozumienia polityką Berlina w czasie kryzysu ukraińskiego".
- Siewierodonieck ważnym celem dla agresorów. "Jego zdobycie pozwoli ogłosić zajęcie całego obwodu"
- "Teraz albo nigdy". Jest kompromisowy projekt szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"
es
REKLAMA