Amerykańscy badacze sprawdzili rosyjskie uzbrojenie. "Podzespoły z UE i USA"

"New York Times" donosi, że amerykańscy badacze, którzy na zaproszenie ukraińskich służb analizowali najnowocześniejsze rosyjskie uzbrojenie, odkryli, że prawie cały sprzęt zawierał podzespoły pochodzące od firm z USA i państw UE. Są to m.in. mikroprocesory, płytki drukowane, silniki i anteny. 

2022-06-03, 11:26

Amerykańscy badacze sprawdzili rosyjskie uzbrojenie. "Podzespoły z UE i USA"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Jak zaznaczono na łamach dziennika, analitycy z firmy Conflict Armament Research przestudiowali najnowocześniejsze rodzaje broni agresora, takie jak np. części naprowadzające w pociskach manewrujących. "Zaawansowane rosyjskie systemy uzbrojenia i łączności zostały zbudowane w oparciu o zachodnie układy scalone" - ocenił Damien Spleeter, jeden z naukowców badających sprzęt, którym posługuje się rosyjska armia.

Według danych opracowanych przez Matthew C. Kleina, ekonomisty zajmującego się skutkami kontroli eksportu, wartość rosyjskiego importu towarów przemysłowych z dziewięciu głównych gospodarek świata spadła w kwietniu o 51 procent w porównaniu ze średnią z okresu od września 2021 do lutego 2022 roku.

Rosyjskie uzbrojenie zależne od importu sprzętu

"Restrykcje sprawiły, że nie są już potrzebne naloty bombowe na fabryki czołgów i stocznie, znane z czasów poprzednich wojen. Demokracje mogą powtórzyć efekt dobrze ukierunkowanych bombardowań za pomocą odpowiedniego zestawu sankcji. Odnosi to skutek właśnie dlatego, że rosyjska armia jest uzależniona od importowanego sprzętu" - ocenił Klein, cytowany przez "NYT".

12 maja minister handlu USA Gina Raimondo poinformowała, że amerykańskie sankcje wobec Rosji zmuszają armię najeźdźcy do stosowania chipów ze zmywarek i lodówek w niektórych urządzeniach wojskowych.

REKLAMA

Rzeczniczka resortu handlu Robyn Patterson sprecyzowała, że liczba wysyłek z USA do Rosji zawierających przedmioty podlegające sankcjom, czyli półprzewodniki, sprzęt telekomunikacyjny, lasery, awionikę i elementy technologii morskiej, spadła o 85 procent, a ich wartość obniżyła się w maju o 97 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

Czytaj także: 

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24 o stosunkach polsko-amerykańskich

ASP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej