more_horiz
Wiadomości

Protest przed ambasadą Białorusi. W obronie działaczy białoruskich związków zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 15:11
Przebywający w Polsce związkowcy, którzy uciekli przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki, protestowali przed ambasadą Białorusi. Była to pikieta przeciwko szykanowaniu i aresztowaniu działaczy wolnych białoruskich związków zawodowych. Zatrzymanych liderów za walkę o prawa pracowników czekają na Białorusi długie wyroki.
Przed ambasadą Białorusi pikietowali białoruscy działacze związkowi
Przed ambasadą Białorusi pikietowali białoruscy działacze związkowiFoto: PAP/CTK/Michaela Rihova,Twitter.com/@Tysol

Protestujący przed ambasadą trzymali zdjęcia działaczy. Lider strajku w Grodnie Yury Ravavoi podkreślił, że tych działaczy za walkę o prawa pracowników czekają długie wyroki. Zaznaczył, że reżim Łukaszenki fabrykuje sprawy przeciwko nim i zarzuca działania mające na celu zrujnowanie państwa.

- Związkowców, których zdjęcia trzymamy w rękach, czekają kilkunastoletnie wyroki za zdradę państwa, choć pomagali oni jedynie represjonowanym pracownikom - wyjaśniał.

Na Międzynarodowej Konferencji Pracy sprawę Białorusi rozpatruje Komitet ds. Stosowania Standardów. Szef działu zagranicznego NSZZ "Solidarność" Mateusz Szymański powiedział, że pikieta wpisuje się w szerszy kontekst, ponieważ światowy ruch związkowy organizuje demonstracje w Genewie. 

Protest. Wsparcie działaczy białoruskich związków zawodowych 

- Cały świat związkowy jest zbulwersowany tym, co dzieje się na Białorusi i my także nie możemy być bierni - podkreślił. Jak dodał, NSZZ "Solidarność" próbuje w ten sposób wesprzeć aresztowanych, którzy mają utrudniony kontakt z rodziną, nie mają dostępu do prawników i traktowani są w sposób nieludzki przez brutalny reżim Łukaszenki.

19 kwietnia tego roku na Białorusi zatrzymano, przeszukano prywatne mieszkania i ostatecznie aresztowano 18 osób. Wśród nich są m.in. przewodniczący BKDP, wiceprzewodniczący MKZZ i członek Rady Administracyjnej MOP Aleksander Yaraszuk, oraz wiceprzewodniczący BKDP Siergiej Antusewicz. Pikieta została zorganizowana przez NSZZ "Solidarność".

Posłuchaj
00:31 11781095_1.mp3 Lider strajku w Grodnie Yury Ravavoi podkreślił, że tych działaczy za walkę o prawa czekają długie wyroki (IAR) 
Posłuchaj
00:25 11781095_2.mp3 Szef działu zagranicznego NSZZ "Solidarność" Mateusz Szymański powiedział, że pikieta przed ambasadą wpisuje się w szerszy kontekst, bo światowy ruch związkowy organizuje demonstracje w Genewie (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Zgorzelski wicemarszałek Sejmu z PSL w Programie 3 Polskiego Radia o transporcie ukraińskiego zboża przez Polskę

ASP

Zobacz także

Zobacz także