Marszałek Sejmu jedzie do Kanady. "Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest solidarność transatlantycka"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozpoczyna czterodniową wizytę w Kanadzie. W planach są spotkania między innymi z przewodniczącymi Izby Gmin i Senatu Kanady oraz z przedstawicielami kanadyjskiej Polonii. - Wspierając wspólnie państwo ukraińskie pokażemy Moskwie, że jej polityka agresji i destabilizacji nie będzie tolerowana - powiedziała PAP polityk.

2022-06-11, 06:45

Marszałek Sejmu jedzie do Kanady. "Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest solidarność transatlantycka"
W programie wizyty Elżbiety Witek w Kanadzie przewidziano m.in. wręczenie świadectw maturalnych uczniom Szkoły Polskiej przy konsulacie RP w Toronto . Foto: PAP/Piotr Nowak

Marszałek Sejmu rozpocznie wizytę od uroczystości wręczenia świadectw maturalnych uczniom Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto. Kolejnego dnia - w niedzielę - Elżbieta Witek złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską oraz Tablicą Sybiraków. Następnie weźmie udział w dorocznej pielgrzymce do polskiego cmentarza wojskowego w Niagara-on-the-Lake.

Dobre i silne relacje Polski i Kanady

- Ogromnie cieszę się, że w najbliższych dniach będę mogła złożyć wizytę w Kanadzie. Nasze kraje od wielu lat łączą silne i dobre relacje. Jesteśmy przywiązani do tych samych wartości: wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i prawa międzynarodowego. W ich obronie walczyliśmy ramię w ramię podczas II wojny światowej, strzeżemy ich także jako sojusznicy w ramach NATO, w tym na jego wschodniej flance. Jako Polska bardzo cenimy sobie wkład Kanady w bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej i cieszymy się ze zwiększenia jej obecności wojskowej w naszym regionie - podkreśliła polityk.

Zwróciła uwagę, że niebawem minie 40 lat od pamiętnych słów prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. - Nazwał on Związek Sowiecki wprost: "imperium zła". Mówił, że "to oni koncentrują w sobie całe zło tego świata" - zauważyła marszałek Sejmu.

- Niestety, widzimy mimo upływu lat, że słowa te nie straciły na aktualności. Działania Moskwy nadal dążą do zmiany architektury światowego bezpieczeństwa, na co nie może być zgody demokratycznych państw. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak bardzo ważna jest jedność i solidarność transatlantycka - zaznaczyła marszałek Sejmu.

REKLAMA

Ofensywa dyplomatyczna Polski

Jak podkreśliła, "od samego początku inwazji rosyjskiej, tj. od 24 lutego, Polska prowadzi intensywną ofensywę dyplomatyczną w Europie i na świecie". - W ramach części parlamentarnej odbyłam kilkadziesiąt spotkań i rozmów z moimi odpowiednikami z państw UE i NATO. Wszystko po to, by nie ustawać we wspieraniu dzielnego narodu ukraińskiego, który walczy nie tylko o swoją wolność, ale też całej Europy. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że apetyt Putina nie kończy się na Kijowie. Zagrożone są państwa bałtyckie, Mołdawia, Finlandia, a także Polska. Przestrogi śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego sprawdzają się. Atak Rosji na Ukrainę nie może nam powszednieć, nie możemy dopuścić do rutynizacji tej napaści - zaznaczyła Elżbieta Witek.

- Bardzo cenimy humanitarną, polityczną, a także wojskową pomoc, jakiej Kanada udziela walczącej Ukrainie i uchodźcom z objętych wojną terenów, chociażby umożliwiając im podróż z Polski do Kanady specjalnymi czarterowymi samolotami - mówiła marszałek Sejmu.

"Polityka agresji nie będzie tolerowana"

- W rozmowach z moimi kanadyjskimi partnerami chcę zaznaczać, że nasze kraje mogą zrobić dla Ukrainy jeszcze więcej. Wspierając wspólnie państwo ukraińskie pokażemy Moskwie, że jej polityka agresji i destabilizacji nie będzie tolerowana - dodała Elżbieta Witek.

Zaznaczyła też, że bardzo ważnym punktem jej wizyty w Kanadzie będą spotkania z Polonią. - Pamiętajmy, że nasi rodacy przyczyniają się do budowy i rozwoju Kanady. W Kanadzie szkolili się, by dołączyć do walki o niepodległą Polskę w trakcie I wojny światowej, walczyli wspólnie z kanadyjskimi żołnierzami podczas II wojny światowej, a po wojnie w Kanadzie znajdowali schronienie, gdy nie mogli wrócić do komunistycznej Polski. Dziś natomiast są oddanymi, lojalnymi i zaangażowanymi w rozwój i budowę swojej nowej ojczyzny obywatelami Kanady - podkreśliła Witek.

REKLAMA

Pamięć o polskich śladach w Kanadzie

W niedzielę, 12 czerwca, marszałek Sejmu złoży wieńce pod Pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską oraz tablicą Sybiraków, a następnie weźmie udział w dorocznej pielgrzymce do polskiego cmentarza wojskowego w Niagara on the Lake.

W poniedziałek, 13 czerwca, w Toronto marszałek Sejmu będzie rozmawiała z gubernator prowincji Ontario Elizabeth Dowdeswell. Kolejno zaplanowano wizytę w przedsiębiorstwie Cyclone Manufacturing. Wieczorem czasu lokalnego w Ottawie Elżbieta Witek spotka się z kanadyjską Polonią.

Spotkania z przedstawicielami kanadyjskiej władzy centralnej

Ostatniego dnia wizyty w programie znalazły się spotkania z przedstawicielami kanadyjskiego parlamentu. Elżbieta Witek najpierw będzie rozmawiała z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną i członkami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego, a następnie z przewodniczącym Senatu Kanady Georgem Fureyem i z przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą.

mbl/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej