"Przekaz jedności". Włoskie media chwalą wizytę Draghiego w Kijowie

"Przełomowy moment" - tak włoska telewizja RAI podsumowuje wizytę premiera Włoch Mario Draghiego w Kijowie. La Repubblica" pisze z kolei o zawiezionym do Kijowa "przekazie jedności" w potępieniu rosyjskiej agresji i sprawie sankcji na Moskwę oraz pomocy dla Ukrainy.

2022-06-17, 00:59

"Przekaz jedności". Włoskie media chwalą wizytę Draghiego w Kijowie
W Kijowie Mario Draghi spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W czwartek w Kijowie przywódcy Włoch, Niemiec, Francji i Rumunii spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy państw Zachodu zadeklarowali poparcie dla aspiracji Ukrainy w zakresie akcesji do Unii Europejskiej.

"Głęboka symbolika" wizyty Draghiego

"To była wizyta historyczna i oczekiwana od dłuższego czasu" - oceniła turyńska "La Stampa" na swojej stronie internetowej. Dziennik zwrócił uwagę na głęboką symboliczną wymowę tego, że Draghi, Macron i Scholz, jeszcze przed spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, najpierw udali się do zniszczonego Irpienia, miejsca zaciekłych walk i dokonanej przez Rosjan masakry ludności cywilnej, odbitego następnie przez wojska ukraińskie.

Przytacza się słowa premiera Draghiego, który stojąc przed zniszczonymi budynkami, mówił tam przedstawicielom lokalnych władz: "Świat jest po waszej stronie" i zapewniał o podziwie dla narodu ukraińskiego.

"Przełomowy moment"

Ansa odnotowuje, że szef włoskiego rządu z uznaniem mówił o tym, że w miejscu, gdzie zniszczone zostały także przedszkola i place zabaw dla dzieci, już rozpoczęła się odbudowa. Wśród najważniejszych celów podróży Ansa wymienia wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu żywnościowego w konsekwencji blokady eksportu ukraińskiego zboża. Przytacza słowa Draghiego, który zarzucił Rosji "wykorzystywanie w celach politycznych gazu, a także zboża".

REKLAMA

Telewizja RAI określiła wspólną wizytę przywódców na Ukrainie jako "przełomowy moment". "La Repubblica" pisze o zawiezionym przez nich do Kijowa "przekazie jedności" w potępieniu rosyjskiej agresji i sprawie sankcji na Moskwę oraz pomocy dla Ukrainy.

Ekonomiczny dziennik "Il Sole-24 Ore" kładzie nacisk na konstatację Draghiego, który przyznał, że na razie nie widać "marginesu" nadziei na pokój.

Posłuchaj

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis obiecali Ukrainie dostawy uzbrojenia i status kandydata do Unii Europejskiej. Szefowie państwa mówili o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej