UE przedłuży sankcje wobec zaanektowanego przez Rosję Krymu. "W tej sprawie nie było wątpliwości"
Unijne kraje przedłużyły do 23 czerwca przyszłego roku sankcje wobec nielegalnie zaanektowanego przez Rosję Krymu. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27-mki na spotkaniu w Luksemburgu. Restrykcje, które ograniczają się wyłącznie do terytorium Krymu i Sewastopola, zostały wprowadzone w czerwcu 2014 roku.
2022-06-20, 12:19
Sankcje obejmują zakaz importu do Unii produktów pochodzących z półwyspu, a także zakaz inwestycji infrastrukturalnych i finansowych, oraz zakaz świadczenia usług turystycznych na Krymie lub w Sewastopolu.
Jest również zakaz eksportu niektórych towarów i technologii na Krym w sektorze transportu, telekomunikacji i energetyki, lub przy poszukiwaniu, wydobyciu i produkcji ropy naftowej, gazu i surowców mineralnych.
Sankcje gospodarcze
Przedłużenie tych sankcji nigdy nie wzbudzało żadnych kontrowersji i wątpliwości. Teraz przed unijnymi krajami decyzja o przedłużeniu sankcji gospodarczych nałożonych w 2014 roku na Rosję. W tej sprawie też zawsze była jedność, ale decyzję poprzedzały w przeszłości ożywione dyskusje.
Teraz przedłużenie wydaje się być formalnością w momencie kiedy Unia przyjęła już 6 pakietów sankcyjnych w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę 24 lutego.
REKLAMA
Posłuchaj
Kraje UE przedłużyły o kolejny rok sankcje wobec zaanektowanego przez Rosję Krymu - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Rosjanie blokują ukraińskie zboże. Szef dyplomacji UE: to zbrodnia wojenna
- Jak długo potrwa wojna? Rosyjscy opozycjoniści nie widzą szans na przerwanie konfliktu
- Dr Konrad Popławski: inwazja na Ukrainę nadaje Trójmorzu nowy impet, wiele państw uznaje dziś racje Polski
Zobacz także Krzysztof Szczerski w "Sygnałach dnia"
es
REKLAMA