more_horiz
Wiadomości

Ukraina zyskała status kandydata do UE. Premier Morawiecki: to historyczny moment

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:13
- Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję jej dziś daliśmy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po nadaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Albert Zawada

Decyzję podjęli przywódcy Wspólnoty na szczycie w Brukseli. Szef rządu podkreślił, że to historyczny moment i przypomniał, że Polska zawsze była największym adwokatem Ukrainy w Unii i zabiegała o przyznanie jej statusu kandydata.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej daje temu krajowi nadzieję i jest wyrazem wdzięczności za obronę wolności i suwerenności. Podkreślił również, że ostateczna decyzja w tej sprawie to w dużej mierze efekt zabiegów dyplomatycznych naszego kraju.

"Bronią wolności i integralności terytorialnej"

Szef rządu poinformował, że unijni przywódcy - po podjęciu decyzji - połączyli się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który dziękował także Polsce.

- Jestem też bardzo wdzięczny Ukrainie, prezydentowi i całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują, czym są prawdziwe europejskie wartości - - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zapewnił, że Ukraina może liczyć na Polskę jako na oddanego sojusznika. - Tego, który po trzech miesiącach bardzo trudnych zabiegów dyplomatycznych dopiął swego - dopięliśmy tego, że dzisiaj jesteśmy jako cała Europa przy Ukrainie w jej walce o wolność. Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie w walce o suwerenność, bezpieczeństwo i przywrócenie pokoju w Europie; w walce z barbarzyńską, bestialską agresją Rosji - dodał premier.

Pierwszy krok na drodze do Unii 

Status kandydata to dopiero pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejnym będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. W tej sprawie zgodę będą musiały dać jednomyślnie państwa członkowskie na podstawie raportów Komisji Europejskiej o postępach w spełnianiu warunków.

Same negocjacje mogą trwać latami. Ale mimo, że przyjęcie Ukrainy a także Mołdawii do Unii może zająć, jak się przewiduje, co najmniej dekadę, to decyzja podjęta dziś na szczycie jest symboliczna, pokazuje, że kolejne kraje dawnego ZSRR zbliżają się do Unii opuszczając rosyjską strefę wpływów.

Posłuchaj
00:27 Morawiecki833454.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE (IAR) 

Czytaj także:

Beata Płomecka, bartos 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem