more_horiz
Wiadomości

"Przyszłość Ukrainy jest w UE". Zełenski dziękuje za przełomową decyzję

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 22:53
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował decyzję UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty. Podkreślił, że jest to "moment unikalny i historyczny" w relacjach jego kraju z Unią. Wcześniej, podczas szczytu oświadczył, że decyzja ta to jedno z najważniejszych wydarzeń dla jego państwa od momentu odzyskania niepodległości.
Wołodymyr Zełeneski: przyszłość Ukrainy jest w UE
Wołodymyr Zełeneski: przyszłość Ukrainy jest w UEFoto: president.gov.ua

Wołodymyr Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że szczerze cieszy się z decyzji liderów Unii Europejskiej. Dodał, że jest to wyjątkowa i historyczna chwila w stosunkach Ukrainy z Unią.

"Jestem wdzięczny przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za wsparcie. Przyszłość Ukrainy jest w UE" - czytamy.

Zełenski: to wielki krok do wzmocnienia Europy

Podczas szczytu, łącząc się z przywódcami krajów członkowskich, Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że od dziś rozpoczyna się historia Europy bez podziałów i szarych stref. - Uważam, że ta decyzja jest ważna nie tylko dla Ukrainy. To największy krok do wzmocnienia Europy, jaki można było wykonać w tym momencie. W tej trudnej sytuacji, w której wojna wywołana przez Rosję sprawdza naszą zdolność do obrony wolności i jedności - mówił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski powiedział również, że Ukraińcy wierzą w Unię Europejską i, pomimo formalnego pozostawania poza jej strukturami, czują się bardzo związani ze wspólnotą europejską. - W naszym kraju było prawdopodobnie najwięcej flag zjednoczonej Europy. Trzymali je w rękach nasi obywatele podczas rewolucji Euromajdanu, a także w okopach po 2014 roku. Wierzę, że flaga Unii Europejskiej będzie powiewała w każdym ukraińskim mieście, które wyzwolimy spod rosyjskiej okupacji. Flagi: ukraińska i europejska będą razem także wtedy, gdy wspólnie odbudujemy nasze państwo po wojnie - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski szczególne wyrazy wdzięczności skierował do obrońców swojego kraju, którzy piszą jego nową historię. Podkreślił, że walczą nie tylko o Ukrainę, lecz także za Europę.

Kolejny krok to negocjacje akcesyjne

Ukraina od wielu lat starała się o uzyskanie jasnej perspektywy członkostwa w Unii. W 2014 roku otrzymała status kraju stowarzyszonego. Obecny status kandydata to pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejnym będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Szef administracji prezydenta Andrij Jermak oświadczył, że przywódcy kraju zrobią wszystko, żeby szybko zrealizować plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do UE.

"Zrobimy wszystko, żeby szybko wypełnić niezbędny plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do Unii" - napisał Jermak na Telegramie. "Ukraina będzie w UE" - podkreślił szef administracji prezydenta Zełenskiego. 

Czytaj więcej:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem