more_horiz
Wiadomości

Europa będzie zjednoczona przeciw Rosji? Michel: potrzeba koordynacji działań

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 16:30
- Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii, w Unii potrzebna jest koordynacja działań - mówił w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu unijnego szczytu. Drugi dzień obrad był poświęcony między innymi blokowaniu przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy oraz wojnie na Ukrainie.
Premier Belgi, Charles Michel na szczycie RE w Brukseli
Premier Belgi, Charles Michel na szczycie RE w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wysoka inflacja i kryzys energetyczny związany z szantażem gazowym Rosji - na te tematy rozmawiają unijni przywódcy w drugim dniu szczytu w Brukseli. Rosnące ceny energii i wstrzymywanie przez Moskwę dostaw gazu do kolejnych krajów budzą niepokój w unijnych stolicach.

Przed rozpoczęciem szczytu wielu przywódców zgodnie wskazywało na powody sytuacji kryzysowej. "Wszyscy cierpimy ekonomicznie z powodu wojny, którą rozpętała Rosja" - mówił premier Łotwy Kriszjanis Karinsz.

"Rosja chce zgotować Europie, zwłaszcza na jesień, zimę, sezon grzewczy, bardzo poważny kryzys energetyczny" - tak z kolei komentował premier Mateusz Morawiecki.

Apel o wspólne działania

Szef belgijskiego rządu Alexander De Croo apelował o wspólne działania. "Musimy stworzyć blok energetyczny, musimy zdecydować się na wspólne zakupy, wprowadzenie limitów cenowych na gaz, lepszą koordynację" - podkreślał premier Belgii.

Szef rządu Mateusz Morawiecki mówił o ponownym uruchomieniu energetyki węglowej. - Chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego, jest to konieczne z perspektywy zabezpieczeń - dodał premier Morawiecki. Do energetyki węglowej wracają Niemcy, Austria i Holandia.

"Ukraińcy płacą życiem [...] Europa swoimi portfelami"

- Ukraińcy płacą swoim życiem, a my w pozostałej części Europy swoimi portfelami, trudno to porównać - powiedział premier Łotwy Arturs Kriszjanis Karinsz. Jak zaznaczył, presja inflacyjna jest wywołana rosyjską inwazją na Ukrainę.

- Banki centralne przewidują spowolnienie gospodarcze, to oczywiście pewna troska, ale pierwszorzędną sprawą jest kwestia obywateli, szczególnie tych gorzej sytuowanych, tak aby poprzez ukierunkowane wsparcie pomóc im przetrwać przede wszystkim najbliższą zimę - stwierdził szef łotewskiego rządu.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także