more_horiz
Wiadomości

Atak lotniczy na Wyspę Węży. Rosjanie użyli zakazanej broni [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 23:48
Siły rosyjskie zaatakowały bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Telegramie. Wyspa była do czwartku okupowana przez Rosjan. 
Wojna na Ukrainie. Siły ukraińskie sukcesywnie stawiają opór rosyjskim okupantom
Wojna na Ukrainie. Siły ukraińskie sukcesywnie stawiają opór rosyjskim okupantom Foto: FB/Генеральний штаб ЗСУ
  • Piątek to 128. dzień walk na Ukrainie
  • Prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu podziękował Siłom Zbrojnym swojego kraju, że doprowadziły do opuszczenia Wyspy Węży przez Rosjan
  • Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy apeluje o dalszą pomoc Zachodu twierdząc
  • Litwa zamierza kontynuować blokadę obwodu kaliningradzkiego

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

23:48
23:38
23:31

Ministerstwo sportu zabiega, by międzynarodowe federacje wykluczyły ze swoich szeregów rosyjskich i białoruskich działaczy. Domaga się też, by rosyjskie i białoruskie instytucje zarządzające krajowym sportem nie brały udziału w pracach międzynarodowych instytucji. Pod oświadczeniem w tej sprawie zebrano podpisy z kilkudziesięciu krajów.

Minister sportu Kamil Bortniczuk powiedział, że międzynarodowa społeczność powinna odciąć Rosję i Białoruś od światowego sportu.

Posłuchaj
00:20 11820932_1.mp3 Pod oświadczeniem podpisało się 25 z 27 krajów Unii Europejskiej (IAR) 
23:21

W sobotę w Birmingham rozpocznie się 29. Doroczna Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Odbędzie się ona bez udziału przedstawicieli Rosji i Białorusi. Na miejscu będzie natomiast delegacja polskiego Sejmu i Senatu.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś, która przewodniczy polskiej delegacji, powiedziała, że nasz kraj przygotował projekt rezolucji w sprawie wojny na Ukrainie.

Posłuchaj
00:26 11820990_1.mp3 Bartuś: liczymy, że na 29 sesji OBWE zostanie przyjęta polska rezolucja ws. ataku Rosji na Ukrainę (IAR) 
23:04

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że wsparcie NATO dla państw pomagających Ukrainie to przełomowy krok. Na wniosek prezydenta Andrzej Dudy taki zapis zawarto w końcowej deklaracji szczytu Sojuszu.

Posłuchaj
00:25 11821576_1.mp3 Jakub Kumoch o wsparciu NATO dla krajów pomagających Ukrainie (IAR) 
22:46
Posłuchaj
00:53 11821614_1.mp3 Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR) 
22:27

Ponad 30 oligarchów związanych z handlem bronią i co najmniej 14 firm zbrojeniowych z Rosji uniknęło zachodnich sankcji - podała agencja Reutera, opierając się o swoją analizę.

22:14

"Wyrażam uznanie dla historycznej decyzji USA o  przekazaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym nowoczesnych systemów obrony powietrznej" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

22:09

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow trafił do szpitala - podały media rosyjskie i sieci społecznościowe. 91-letni polityk, według tych doniesień, cierpi na cukrzycę i ma problemy z nerkami.

Zdjęcie Gorbaczowa w szpitalnym łóżku i z podłączoną kroplówką jeszcze w czwartek opublikował na Facebooku rosyjski naukowiec Nikołaj Podosokorski.

21:58

Kuba i inni sojusznicy Władimira Putina powinni być objęci unijnymi sankcjami - stwierdzili uczestnicy konferencji "Rosja i jej sojusznicy podczas agresji Kremla na Ukrainę".

W Sejmie o globalnych skutkach rosyjskiej agresji rozmawiali przedstawiciele Europy, Ameryki i Afryki.

Poseł litewskiego Sejmu Emanuelis Zingeris powiedział, że ze względu na postawę Kuby wobec wojny na Ukrainie Litwa zablokowała oficjalną unijną pomoc dla tego środkowoamerykańskiego kraju. Litewski parlamentarzysta podkreślił, że wszystkie głosy w ONZ przeciwko Stanom Zjednoczonym i krajom naszego regionu są zorganizowane przez Kubę. 

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że ważna jest debata na temat współczesnych środków nacisku Rosji na inne kraje, jak Rosja działa, przekupuje rządy w Afryce, Ameryce Łacińskiej i dlaczego obecnie tak wiele krajów nie odcina się od Moskwy.

Posłuchaj
00:19 11821121_2.mp3 Poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że ważna jest debata na temat współczesnych środków nacisku Rosji na inne kraje (IAR) 
21:49
21:40

Najtrudniej jest rozmawiać z bliskimi osób, które uznano za zaginione - mówił w wywiadzie dla rosyjskiego portalu Meduza Witalij Małecki, mer Krzemieńczuka, w którym w poniedziałek rosyjska rakieta zniszczyła centrum handlowe Amstor, zabijając co najmniej 19 osób.

21:30

Wideo pokazuje zniszczenia po rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnego w regionie Odessy. 

21:14

Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.

20:55

Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Relacjonując aktualną sytuację na froncie sztab podał, że siły ukraińskie odparły rosyjską próbę zwiadu bojem w okolicach fabryki żelatyny w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim. Lisiczańsk jest ostatnim dużym miastem w tym obwodzie, które pozostaje w ukraińskich rękach.

20:41

Wojna to codzienne okrucieństwo, na wojnie nie tańczy się menueta, zabija się - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam. Jak stwierdził, niektóre media zmanipulowały jego słowa zarzucając mu, że nie potępił prezydenta Rosji Władimira Putina.

W rozmowie, opublikowanej w piątek także przez portal Vatican News, papież oświadczył, że "wojnie sprzyja cała struktura sprzedaży broni".

20:30

Dla prezydenta Rosji Władimira Putina jest zbyt późno, by "ratować twarz", o czym wciąż mówią niektórzy partnerzy - ocenił minister obrony Ukrainy podczas spotkania z delegacją Bundestagu. Ołeksij Reznikow mówił, że Ukraina jest zainteresowana przyspieszeniem dostaw broni z Niemiec.

20:20

Szef lokalnych władz z miejscowości Szewczenkowe we wschodniej Ukrainie Ołeh Pylypenko powiedział, że podczas rosyjskiej niewoli był poddawany brutalnym przesłuchaniom i przetrzymywany w nieludzkich warunkach. Do domu udało mu się wrócić dzięki wymianie jeńców, do której doszło w czerwcu.

W wywiadzie udzielonym prywatnej ukraińskiej stacji telewizyjnej Espreso TV Ołeh Pylypenko podkreślał, że na początku nie wierzył w uwolnienie.

- Drugiego dnia w niewoli zrozumieliśmy, że nie wyjdziemy stamtąd żywi. Schwytała nas jednostka, która poniosła ciężkie straty w walkach z naszymi siłami zbrojnymi. Punktem przełomowym był moment, kiedy Rosjanie zaczęli szukać kogoś do wymiany jeńców. Chcieli wymienić nas na swoich żołnierzy schwytanych w walkach w obwodzie mikołajowskim - opowiadał.

Posłuchaj
00:27 11821283_1.mp3 Ołeh Pylypenko o porwaniu przez Rosjan i uwolnieniu po wymianie jeńców (IAR) 

- Teraz, kiedy znalazłem się po jaśniejszej stronie granicy, mogę znów włączyć się w działania humanitarne. Wiedząc z czym się mierzymy, mogę teraz pomagać rodzinom osób, które trafiły do niewoli - podkreślił.

Posłuchaj
00:17 11821283_2.mp3 Ołeh Pylypenko wyjaśnił, że w obwodzie chersońskim wielu jeńców wojennych oraz cywilów trafia do obozu w Nowej Kachowce (IAR) 
20:08
20:03

Norwegia przekaże miliard euro na pomoc Ukrainie. Fundusze, które trafią do Kijowa w tym i przyszłym roku, mają być przeznaczone na cele militarne i humanitarne, zapowiedział norweski premier Jonas Gahr Stoere, który odwiedził Kijów.

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim szef norweskiego rządu podkreślił, że pomoc finansowa to również wyraz solidarności z narodem ukraińskim.

19:51

Doradca prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że do tej pory spod rosyjskiej okupacji wyzwolono 1027 miejscowości. Do większości z nich dociera pomoc humanitarna. Rozpoczęła się również odbudowa zniszczonej infrastruktury. Kyryło Tymoszenko podkreślił, że służby ratunkowe i komunalne przez całą dobę pracują nad przywróceniem normalności na wyzwolonych terenach.

- Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy wypełniają powierzone im zadania, pracownicy służb ratunkowych i komunalnych pracują całą dobę nad przywróceniem normalnego życia na naszych terenach. Obecnie wyzwolono 1 027 miejscowości. 95 procent z nich obejmą działania humanitarne. Na wszystkich terytoriach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji trwają prace renowacyjne - powiedział.

Posłuchaj
00:32 11821435_1.mp3 Tymoszenko: ponad tysiąc miejscowości wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji (IAR) 
19:39
19:37

"Marzenia z ostatnich lat o geostrategicznej autonomii UE zostały - przynajmniej na razie - pogrzebane wraz z burzeniem Ukrainy przez armię rosyjską" - napisano na łamach hiszpańskiego dziennika "El Pais".

Szczyt NATO w Madrycie wykazał, że Sojusz pozostaje niezbędnym bastionem obrony Starego Kontynentu i rozwiał wątpliwości niektórych partnerów europejskich co do przydatności tej organizacji. Wraz z przyszłym przystąpieniem do NATO Finlandii i Szwecji, 97 proc. ludności UE zostanie objęte tarczą wojskową i jądrową Sojuszu. Obecność w Europie sił USA odnotowuje wzrost nieznany od czasu zimnej wojny.

19:29

"Terrorystyczne państwo Rosja kontynuuje swoją wojnę przeciwko cywilom, dokonując nocnych nalotów rakietowych na region Odessy, zabijając dziesiątki osób, w tym dzieci. Wzywam partnerów do jak najszybszego wyposażenia Ukrainy w nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej. Pomóżcie nam ratować życie i zakończyć tę wojnę" - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

19:17

Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło zamrożenie ponad 1 mld dolarów należących do związanego z Władimirem Putinem oligarchy i senatora Sulejmana Kerimowa. Jest to jedna z największych tego typu akcji.

Środki Kerimowa były ulokowane w tzw. truście zarejestrowanym w stanie Delaware, sformowanym w 2017 r., by przechować i zarządzać majątkiem Rosjanina. Trusty są popularnym narzędziem używanym przez oligarchów, pragnących ukryć swój majątek w USA i zabezpieczyć go przed organami ścigania.

19:08

Ukraiński wywiad podał, że na granicy ukraińsko-białoruskiej nadal stacjonuje siedem batalionów Sił Zbrojnych Białorusi. Według przedstawiciela wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadyma Skybyckego działania białoruskiej armii nie wskazują na razie, aby miała ona przeprowadzić bezpośrednią ofensywę z terytorium Białorusi.

Posłuchaj
00:16 11821215_1.mp3 Ukraiński wywiad o sytuacji na granicy ukraińsko-białoruskiej: nie ma bezpośredniego zagrożenia, ponieważ nie utworzono zgrupowań ofensywnych, ani nie wdrożono systemu dowodzenia takimi zgrupowaniami. Zgrupowanie ofensywne byłoby podstawowym elementem, który mógłby wskazywać na przygotowanie do bezpośrednich działań wojennych lub agresji (IAR) 
19:00

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy powołała Dmytra Łubinca na stanowisko rzecznika praw człowieka. Jego poprzedniczka Ludmyła Denisowa została zwolniona 31 maja po fali krytyki dotyczącej sposobu wykonywania przez nią obowiązków w czasie rosyjskiej inwazji.

Łubinec to deputowany, szef parlamentarnej komisji ds. praw człowieka, deokupacji i reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

18:58

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał rosyjski atak rakietowy na cywilną infrastrukturę w obwodzie odeskim celowym aktem terroryzmu przeciwko narodowi ukraińskiemu.

- Armia rosyjska przeprowadziła kolejny brutalny atak rakietowy. To była ponaddźwiękowa przeciwokrętowa rakieta manewrująca. Trafiła w zwykły dom mieszkalny w obwodzie odeskim. Takie rakiety tworzono do niszczenia lotniskowców i innych wielkich okrętów wojennych - powiedział Zełenski na wspólnym briefingu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store.

18:45
18:43

Kijów rozpatruje możliwość zawieszenia broni wyłącznie, jeśli będzie to krok do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy - oświadczył szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

18:37

- Ataki na ludność cywilną na Ukrainie to zbrodnie wojenne i prezydent Rosji Władimir Putin oraz osoby współodpowiedzialne będą musiały zostać pociągnięte za to do odpowiedzialności - przekazał w Berlinie rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit.

18:36
18:30

Trwające i nowe programy Narodowego Centrum Nauki skierowane do naukowców z Ukrainy zaprezentuje NCN w środę, 6 lipca, w swojej siedzibie w Krakowie.

Spotkanie odbędzie się w godz. 13.00-14.30. - Chcemy wesprzeć ukraińskich naukowców w tym najtrudniejszym okresie - zachęcił do udziału w spotkaniu szef NCN prof. Zbigniew Błocki.

NCN przypomniało w komunikacie przesłanym, że kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę przygotowało specjalny program dla badaczy szukających schronienia w Polsce. Umożliwiło także laureatom grantów NCN zatrudnianie naukowców uciekających przed wojną w trwających projektach NCN. Z danych agencji wynika, że dzięki tym inicjatywom ponad 90 uczonych z Ukrainy znalazło zatrudnienie na uczelniach i w instytutach badawczych w całej Polsce. Wkrótce będą mogli do nich dołączyć kolejni laureaci.

18:20

Komisja Europejska zaproponowała pożyczkę w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy. To pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro.

KE podała, że zgodnie z propozycją, środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Gdy tylko Parlament Europejski oraz Rada zatwierdzą propozycję i z władzami ukraińskimi podpisana zostanie umowa pożyczki, Komisja udostępni Ukrainie kwotę 1 mld euro.

- UE nadal wspiera Ukrainę i jej odważnych ludzi. Dziś proponujemy transzę 1 mld euro nowego pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Ta pierwsza część pomocy ogłoszonej w maju pozwoli nam na natychmiastową odpowiedź na pilne potrzeby Ukrainy. UE będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy, a w dłuższej perspektywie wspierać jej odbudowę jako demokratycznego i zamożnego kraju - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

18:17

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zaznaczył, że bezpieczeństwo żywnościowe wzrasta obecnie do rangi wyzwania, które jest równie ważne jak bezpieczeństwo energetyczne czy militarne. Wojciechowski uczestniczył w Litomyślu w inauguracji czeskiej prezydencji w UE.

W ocenie komisarza czeska prezydencja będzie bardzo efektywna. Podkreślił on, że Czesi bardzo mocno stawiają sprawę Ukrainy, pomoc dla niej i odbudowę po wojnie.

Posłuchaj
00:20 11821393_1.mp3 Janusz Wojciechowski: bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne jak energetyczne (IAR) 
18:11

Ponadto od dziś Rosjanie przyjeżdżający do Ukrainy muszą mieć wizę. Decyzję o wprowadzeniu obowiązku wizowego dla rosyjskich obywateli podjął w czerwcu ukraiński rząd z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. O powodach wprowadzenia wiz dla Rosjan mówił premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Posłuchaj
00:15 11820981_1.mp3 Szmyhal: aby przeciwdziałać bezprecedensowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego, suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa, ostatecznie zrywamy wszelkie stosunki z Rosją. Rosjanie nie mogą dostać się na Ukrainę bez wiz (IAR) 
18:09

Zalecamy dużą ostrożność i unikanie podróży na Białoruś - mówił we Lwowie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Białoruś zdecydowała o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Polaków. Wiceminister Jabłoński zaznaczał, że z terytorium Białorusi nadal są przeprowadzane ataki na Ukrainę.

Posłuchaj
00:27 11821157_1.mp3 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o zniesieniu wiz przez Białoruś (IAR) 
17:57
17:56

25 karetek otrzymają zespoły ratownictwa medycznego ze wschodniej Ukrainy. W pełni wyposażone ambulansy trafią do 25 miejscowości z trzech obwodów: czernichowskiego, sumskiego i charkowskiego.

- Jedna karetka trafi do Trościańca w obwodzie sumskim. Miejscowość była pod rosyjską okupacją przez 30 dni. Lekarze i ratownicy w tym czasie starali się pomagać mieszkańcom, ale Rosjanie ukradli dwie karetki - mówił naszemu reporterowi Anatolij, lekarz ze szpitala w Trościańcu.

We Lwowie sprzęt zakupiony przez Fundację Solidarności Międzynarodowej dzięki wsparciu Unii Europejskiej przekazał ukraińskim ratownikom, polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

17:49

Drogę dojazdową do przejścia granicznego w Zosinie zablokowali kierowcy samochodów zmierzających na Ukrainę, w kolejce stoi ok. 500 samochodów - przekazał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

17:36

- Efekty szczytu NATO są budujące z dwóch powodów; pierwszy to znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce, drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO - powiedział w wywiadzie dla "Polska Times.pl" szef rządu.

Jak dodał, szczyt NATO w Madrycie "może być kolejnym wyraźnym sygnałem w kierunku Rosji, że bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialną traktujemy z absolutną powagą i nie pozwolimy na agresywne działania". - NATO staje na wysokości zadania - ocenił Mateusz Morawiecki.

17:28

Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku - podała agencja Reutera.

Przedstawiciel ukraińskiego MSZ powiedział, powołując się na informację z administracji morskiej, że na statek Zhibek Zholy załadowano około 4500 ton zboża z Berdiańska.

Jak informował wcześniej wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją.

17:20
17:15

W związku z sankcjami gospodarczymi, nałożonymi na Kreml, siły rosyjskie zaczęły oszczędzać nowoczesne rakiety i ostrzeliwują Ukrainę przestarzałymi pociskami, których mają wciąż bardzo wiele - przekazał rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

17:07

W Kijowie odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Gwarancji Bezpieczeństwa dla Ukrainy. W spotkaniu zdalnie uczestniczyła eurodeputowana PiS Anna Fotyga, która oświadczyła, że Ukraina musi wygrać wojnę z Rosją i odzyskać wszystkie terytoria.

17:02

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana od społeczności międzynarodowej i gospodarki. Rosyjska agresja na Ukrainę była jednym z tematów spotkania szefa polskiej dyplomacji z jego fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto w Helsinkach.

Posłuchaj
00:28 11820896_1.mp3 Rau: znajdujemy się w nowej sytuacji strategicznej. Inwazja ze strony Rosji rozmontowała bezpieczeństwo w Europie. Rosji nie można postrzegać jako partnera. Nie ma miejsca na działanie business as usual. Obecne sankcje nałożone na Rosję są niewystarczające. Musimy kontynuować naszą pracę nad nowym pakietem środków ograniczających (IAR) 

Czytaj więcej:

16:55

"Ukraina powinna otrzymać gwarancje bezpieczeństwa członkostwa w NATO".

16:52

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki poinformował, że "ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na terytorium Ukrainy utrzymuje się, jednak obecnie bezpośredni atak jest mało prawdopodobny".

Dodał, że siedem batalionów białoruskiego wojska przy granicy zmusza Ukrainę do utrzymywania części sił na tym kierunku.

16:42

Zastępca ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Kateryna Czujewa: od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska popełniła 407 przestępstw wojennych przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy.

16:33

Reuters podaje, że "ponad 30 sprzedawców broni w Rosji uniknęło zachodnich sankcji".

16:27

Agencja UNIAN za minister zdrowia Mołdawii Alą Nemerenco, poinformowała, że "w wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginął pracownik rządowego mołdawskiego sanatorium dla dzieci, a pięcioro pracowników tego ośrodka zostało rannych".

16:17

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że w obwodzie żytomierskim zniszczonych zostało ponad 2600 obiektów infrastruktury, z czego 87 proc. to budynki mieszkalne.

16:13

W piątek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie, że "już 1027 miejscowości spod rosyjskiej okupacji wyzwoliły siły ukraińskie".

Tymoszenko przekazał też, że w ciągu ostatniego tygodnia okolice Charkowa oraz 20 innych miejscowości obwodu charkowskiego ostrzelano aż 40-krotnie.

16:11

Posłuchaj
00:15 11820981_1.mp3 Premier Ukrainy Denys Szmyhal o powodach wprowadzenia wiz dla Rosjan (IAR)

 

16:08

Od dziś Rosjanie przyjeżdżający do Ukrainy muszą mieć wizę. Decyzję o wprowadzenie obowiązku wizowego dla rosyjskich obywateli podjął w czerwcu ukraiński rząd z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

16:04

Ukraińska prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie rosyjskich ataków w obwodzie kijowskim, w których zginęło łącznie pięćdziesiąt jeden dzieci.

Chodzi między innymi o ostrzelanie przez rosyjskie czołgi grupy cywilów próbującej się wydostać z terenów objętych walkami. Zginęła wtedy 17-letnia dziewczyna, a dwoje dzieci zostało rannych. We wsi Dytiatky Rosyjscy żołnierze ostrzelali też samochód, którym jechał ojciec ze swoim 12-letnim synem. Badane będą także przypadki uprowadzeń przez rosyjskich żołnierzy dzieci poza granice Ukrainy.

15:55

15:54

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poinformowała w piątek, że "dwadzieścia osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w nocy z czwartku na piątek. 2 lipca będzie w obwodzie dniem żałoby".

15:50

W piątek rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat poinformował, że "w związku z sankcjami gospodarczymi, nałożonymi na Kreml, siły rosyjskie zaczęły oszczędzać nowoczesne rakiety i ostrzeliwują Ukrainę przestarzałymi pociskami, których mają wciąż bardzo wiele".

13:58

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek o zatrzymaniu czterech rosyjskich agentów, którzy zbierali informacje o obronie Kijowa.

Według SBU agenci prowadzili rozpoznanie pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy, geolokalizacji obiektów strategicznych i wzywali Ukraińców do wspierania Rosjan - czytamy w komunikacie.

SBU podaje, że grupa została utworzona przez funkcjonariusza wywiadu wojskowego Rosji (GRU) Władysława Dońca, by prowadzić działalność wywrotową przeciwko Ukrainie. Pułkownik był w składzie okupacyjnych rosyjskich sił na terytorium obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Koordynował działania rosyjskich agentów.

13:37

Aktualnie nie widzimy bezpośredniego zagrożenia rosyjską inwazją na Mołdawię, ponieważ Kreml nie posiada wystarczających zasobów wojskowych; niemniej pojawiają się różne oznaki destabilizacji i jesteśmy na to gotowi - oświadczył zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

Inspirowane przez Rosję prowokacje mogą mieć związek szczególnie z "dobrymi wieściami z Brukseli", czyli przyznanym Mołdawii 23 czerwca statusem kraju-kandydata do członkostwa w UE - ocenił w czwartek wieczorem Geoana na antenie mołdawskiej telewizji Moldova 1. 

Głównym punktem zapalnym na terytorium Mołdawii pozostaje separatystyczny, kontrolowany przez Rosję region Naddniestrza na wschodzie kraju.

13:06

NATO wchodzi w bardziej niebezpieczną i bardziej ryzykowną niż zimna wojna epokę; sytuacja bezpieczeństwa jest mniej przewidywalna niż przed laty, brakuje reguł gry i nie ma określonej ścieżki rozwiązywania konfliktów - konstatuje Politico we wnioskach po zakończonym w czwartek szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak dodaje, kraje NATO postanowiły zmobilizować większą liczbę wojsk wśród granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją, niż w jakimkolwiek momencie od upadku Związku Radzieckiego.

13:05

Dezerterzy z rosyjskiej armii próbują uciekać z obwodu chersońskiego na południu Ukrainy na okupowany Krym; wśród zbiegów są nastolatkowie, którzy proszą okolicznych mieszkańców o żywność i wodę - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"W zajętej przez wroga miejscowości Kałyniwka w obwodzie chersońskim pojawiła się grupa dezerterów w wieku 18-20 lat. Są ubrani w mundury przypominające rosyjskie, ale bez znaków rozpoznawczych i nakryć głowy. (...) Jeden z nich prawdopodobnie jest ranny, mają ze sobą automaty Kałasznikowa. Kierują się w stronę Krymu. Poruszają się wyłącznie w nocy, w ciągu dnia ukrywają się" - przekazano w komunikacie na stronie internetowej HUR.

Jak podkreślił wywiad wojskowy, nie jest to odosobniony przypadek w obwodzie chersońskim. Główną przyczyną dezercji mają być duże straty osobowe w szeregach wroga, wywołane celnymi uderzeniami ukraińskiej artylerii.

12:10

Punkt pomocy dla uchodźców w Odessie. Każdego dnia, mimo braków w zaopatrzeniu, placówka udziela pomocy około 500 rodzinom, które uciekły z terenów bombardowanych przez Rosjan.

PAP/Leszek Szymański PAP/Leszek Szymański
11:51

Sprzęt zakupiony ze środków Fundacji Solidarności Międzynarodowej przekaże ukraińskim ratownikom wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Posłuchaj
00:57 25karetek.mp3 25 karetek z Polski dla ukraińskich ratowników. Korespondencja Pawła Pawlicy (IAR)

 

11:49

Węgierski premier Viktor Orbán zapowiada radykalne zwiększenie nakładów budżetowych na wojsko. W cotygodniowym wywiadzie udzielonym w węgierskim państwowym radiu powiedział, że trzeba się zastanawiać co będzie "jeśli front ukraiński upadnie"?

Wspomniał również o kandydowaniu Ukrainy do Unii Europejskiej, która według niego wzmocni ochronę węgierskiej mniejszości na ukraińskim Zakarpaciu. 

Po raz kolejny węgierski premier powiedział też, że Węgry są zdecydowanie przeciwne embargu na rosyjski gaz.

11:29

Siły wroga pilnie wzmacniają swoje zgrupowanie w obwodzie zaporoskim, czyli na kierunku, z którego wcześniej częściowo się wycofały; Rosjanie starają się nie dopuścić do dalszych sukcesów kontrofensywy Kijowa w tym regionie - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

Ponadto w jego ocenie oprócz walk w obwodzie ługańskim i donieckim istotne znaczenie ma odcinek frontu nieopodal Charkowa.

- Zadania (rosyjskich wojsk) na kierunku ługańskim i donieckim są jasne. Siły przeciwnika chcą dotrzeć do administracyjnych granic tych regionów, co stanowi dla nich cel polityczny. Z kolei działania wojenne w obwodzie charkowskim służą zmuszeniu Ukrainy do przerzucenia tam części żołnierzy ze wschodu, odciągnięcia ich od (obrony Donbasu) i tym samym wydłużenia (linii frontu) - wyjaśnił Żdanow.

Kilka dni wcześniej były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) generał Wiktor Jahun podkreślił, że sukces w obwodzie charkowskim byłby dla Ukraińców kluczem do pokonania sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy.

11:28

Pod gruzami ostrzelanego przez siły rosyjskie ośrodka wypoczynkowego w obwodzie odeskim na Ukrainie są trzy osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował w piątek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Według najnowszych danych biura prokuratora generalnego w atakach zginęło 19 osób, a 38 zostało rannych.

Wskutek rosyjskiego ostrzału miejscowości Serhijiwka całkowicie zniszczony został ośmiopiętrowy blok mieszkalny i ośrodek wypoczynkowy.

11:09

Według informacji ukraińskiej prokuratury generalnej w wyniku rosyjskiego ataku na Ukrainę życie straciło co najmniej 343 dzieci.

10:45

Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją - poinformowała stacja CNN.

Decyzja w sprawie zwycięskich ofert i konkretnych rodzajów wsparcia militarnego dla Kijowa ma zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna i bezzałogowe statki powietrzne, czyli uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie.

10:32

W okupowanym przez Rosjan Siewierodoniecku siły rosyjskie poszukują osób, które popierają Ukrainę - powiedział w piątek ukraiński mer tego miasta na wschodzie kraju Ołeksandr Striuk. Wskazał, że do Siewierodoniecka nie ma regularnych dostaw żywności.

10:24

W ukraińskim parlamencie została umieszczona flaga Unii Europejskiej.

10:10

W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono masowy grób z ponad 100 zwłokami - poinformował w piątek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

"Okupanci obok rozbierają gruzy, znów nie ma mowy o ponownym pochówku. Ludzie faktycznie żyją w grobowcach" - podkreślił.

Urzędnik przekazał, że ekshumacja jest "faktycznie zatrzymana". "Okupacyjne władze tak zajęły się tworzeniem obrazu odbudowy, że na ponowne pochówki zabrakło czasu" - czytamy.

09:27

Nie jesteśmy już dłużej sąsiadami Europy, ale członkami wspólnej europejskiej rodziny i podzielamy te same wartości; integracja z UE oznacza dla obywateli Ukrainy lepszą przyszłość, razem uczynimy Europę silniejszą - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w parlamencie.

09:26

Rosyjskie siły wycofały się z okupowanej Wyspy Węży najprawdopodobniej na skutek ukraińskich ataków, a nie w ramach gestu dobrej woli, jak twierdzi Rosja - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:25

Straty poniesione przez rosyjską armię na Ukrainie minionej doby wyniosły 150 wojskowych - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Łącznie strona rosyjska straciła od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę ok. 35 750 żołnierzy.

Poprzedniej doby zniszczone zostały m.in.: cztery rosyjskie czołgi, 10 transporterów opancerzonych, sześć systemów artyleryjskich, jeden śmigłowiec, jeden zestaw obrony przeciwlotniczej, cztery bezzałogowce, jedna jednostka pływająca.

Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Bachmutu w Donbasie - przekazał sztab w komunikacie.

. .
08:53

Szefowa KE Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: przed wami długa droga, ale Europa będzie po waszej stronie tak długo, jak będzie to potrzebne; widzę europejską przyszłość Ukrainy.

08:10

Zniszczenia po ataku rakietowym w rejonie Odessy.

07:58

Prawie wszystkie miejscowości obwodu donieckiego są ostrzeliwane, pod kontrolą władz w Kijowie jest 45 proc. regionu - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko, cytowany w piątek przez Radio Swoboda.

- (Tereny pod kontrolą Kijowa) to praktycznie połowa obwodu, przy czym jedna trzecia była okupowana przez osiem lat, zanim doszło do pełnowymiarowego wtargnięcia (Rosji) - przekazał Kyryłenko. Chodzi o samozwańczą tzw. Doniecką Republikę Ludową, której utworzenie wspierani przez Rosję separatyści ogłosili na terytorium obwodu w 2014 r.

Gubernator zaznaczył, że Rosjanie prowadzą wiele ostrzałów w regionie, a ich skutki są niszczycielskie - wskazał.

07:14

Siły rosyjskie atakują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim i kontrolują jej część; w mieście niszczony jest budynek za budynkiem - informuje w piątek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. 

Mieszkańcy ostrzeliwanego Lisiczańska praktycznie całymi dniami przebywają w domach i piwnicach. W mieście wybuchają pożary infrastruktury, w tym mieszkalnej; płonęły też dwa domy towarowe.

07:12

Wycofanie się wojsk rosyjskich z Wyspy Węży zmniejszy presję na ukraińskie wybrzeże, ponieważ z wyspy znikną rosyjskie systemy obrony powietrznej i rakietowe. Nie zakończy to jednak blokady morskiej, bo Rosja posiada lądowe systemy przeciwokrętowe na Krymie i obwodzie chersońskim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

06:48

14 osób zginęło, a 30 zostało rannych wskutek uderzenia wrogiej rakiety w blok mieszkalny w obwodzie odeskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk. Trzy kolejne osoby zginęły, a jedna została ranna w ataku na ośrodek wypoczynkowy w tym regionie.

06:42

Siły rosyjskie skupiają się na otoczeniu wojsk obrońców w rejonie Lisiczańska od południa i zachodu i ustanowieniu pełnej kontroli nad obwodem ługańskim. Rosja prowadzi natarcia, aby zablokować dostawy logistyczne do jednostek ukraińskich - informuje Sztab Generalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:59

Około 38 proc. wewnętrznie przesiedlonych rodzin z dziećmi w wieku 5-17 lat deklaruje, że ich dzieci nie mają pełnego dostępu do edukacji. Prawie 15 proc. wewnętrznie przesiedlonych stwierdziło po powrocie, że ich domy zostały uszkodzone w wyniku działań wojennych.

W raporcie czytamy również, że prawie co czwarty przesiedlony musiał zaprzestać stałego przyjmowania leków, które po wybuchu wojny stały się niedostępne lub bardzo drogie.

05:59

Na Ukrainie ponad 5 i pół miliona osób, które po rozpętaniu wojny przez Rosję musiały uciekać ze swych domów, wróciło dotąd do stałych miejsc zamieszkania. Poinformowała o tym w swoim raporcie Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji.

6 milionów 200 tysięcy Ukraińców, którzy po 24 lutego przymusowo opuścili rejon działań bojowych, wciąż ma status osób wewnętrznie przesiedlonych. Według ankiety przeprowadzonej przez ONZ-owską agencję, w ciągu ostatniego miesiąca liczba powrotów wzrosła o 24 proc.

05:10

Czechy rozpoczynają półroczną prezydencję w Radzie UE. Na cele Pragi związane z tym okresem wpłynęła wojna na Ukrainie.

Posłuchaj
00:56 11819991_1.mp3 Czechy rozpoczynają półroczną prezydencję w Radzie UE. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)

 

04:57

macron putin 1200.jpg
Powstał dokument o działalności Macrona w obliczu wojny. Przemilczana rola państw naszego regionu
04:28

Co najmniej 10 osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na budynki cywilne w Odessie - poinformował na kanale w komunikatorze Telegram rzecznik odeskiej administracji regionalnej Serhij Bratczuk. Siedem osób zostało rannych, a wśród nich troje dzieci.

Jedna z rakiet uderzyła w 9-piętrowy blok mieszkalny. Zniszczona została klatka schodowa. Druga rakieta uderzyła w ośrodek wypoczynkowy, w którym rannych zostało kilka osób.

04:27

Prezes ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin poinformował w nocy z czwartku na piątek, że ze względu na odłączenie operatora telekomunikacyjnego Vodafone w Enerhodarze nie ma obecnie możliwości przekazywania danych z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

04:27

"Niestety, pomoc wciąż nie wystarcza, abyśmy mieli parytet z wrogiem w zakresie broni ciężkiej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym partnerom i mamy nadzieję, że równowaga zostanie osiągnięta" - napisał Daniłow na Twitterze.

04:25

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, oświadczył w czwartek, że pomoc zachodnich partnerów wciąż nie wystarcza, aby ukraińska armia mogła zrównać się pod względem posiadanej broni ciężkiej z Rosjanami.

Zobacz także

Zobacz także