more_horiz
Wiadomości

Lotniska, bary czy Times Square. Nowy Jork wprowadza zakaz noszenia broni palnej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 06:07
Domy modlitwy, lotniska, transport publiczny, bary, restauracje, a także słynny Times Square należą do tych miejsc w Nowym Jorku, w których będzie obowiązywał zakaz noszenia broni palnej. Stanową ustawę w tej sprawie podpisała w piątek wieczorem gubernator Kathy Hochul.
Nowojorski Times Square wśród miejsc, w których nie będzie można nosić broni palnej
Nowojorski Times Square wśród miejsc, w których nie będzie można nosić broni palnejFoto: Shutterstock/Johnny Silvercloud

- Podejmujemy szybkie i odważne działania, aby ochronić nowojorczyków. (…) Jestem dumna z podpisania tego przełomowego pakietu legislacyjnego, który wzmocni nasze prawa dotyczące broni i wzmocni ograniczenia dotyczące noszenia ukrytej broni – stwierdziła Hochul. Nowa ustawa wejdzie w życie 1 września.

Ograniczenie możliwości uzyskania pozwolenia

Legislatura stanowa Nowego Jorku uchwaliła ją po tym, jak Sąd Najwyższy USA uchylił prawo ograniczające możliwość uzyskania pozwolenia na broń osobom w przypadkach, w których istnieją uzasadnione powody.

Demokratyczna większość Senatu stanu Nowy Jork stanęła na stanowisku, że orzeczenie Sądu Najwyższego pozwala stanom na ustalenie wymogów licencyjnych na noszenie broni palnej. Ustawa ma przeciwdziałać potencjalnym skutkom orzeczenia Sądu Najwyższego dla bezpieczeństwa publicznego.

Miejsca, w których nie będzie można w stanie Nowy Jork nosić broni, to m.in. metro, pociągi, autobusy promy, budynki rządowe, domy modlitwy, szkoły, biblioteki, publiczne parki i place zabaw, ogrody zoologiczne, schroniska dla bezdomnych i restauracje. Złamanie ustawy będzie traktowane jako przestępstwo.

Zakaz nie dotyczy m. in. funkcjonariuszy organów ścigania, personelu wojskowego w służbie czynnej i ochroniarzy.

***

Debata nad zaostrzeniem przepisów dotyczących posiadania broni w USA rozgorzała na nowo po masowych strzelaninach, do których doszło w ostatnim czasie. Najbardziej tragiczna w skutkach strzelanina miała miejsce w miejscowości Uvalde w stanie Teksas. 25 maja 18-letni napastnik wtargnął do szkoły podstawowej, a następnie zabił 21 osób - w tym 18 uczniów. 

as

Zobacz także

Zobacz także