more_horiz
Wiadomości

Atak terrorystów na hotel w Mogadiszu. Są ofiary wśród cywilów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 06:54
Dżihadyści Al-Shabaab po ataku bombowym i gwałtownej strzelaninie opanowali hotel Hayat w stolicy Somalii, Mogadiszu. Przedstawiciel służb bezpieczeństwa poinformował, że trwa wymiana strzałów z napastnikami, ukrytymi w różnych częściach hotelu. Podczas walki zginęło co najmniej 8 cywilów.
Do ataku na hotel przyznała się powiązana z Al-Kaidą grupa dżihadystyczna Al-Shabaab
Do ataku na hotel przyznała się powiązana z Al-Kaidą grupa dżihadystyczna Al-ShabaabFoto: Twitter/@sntvnews1

Według lokalnych mediów atak rozpoczął się od eksplozji, po której nastąpiła kolejna, skierowana przeciw ratownikom i osobom, spieszącym na pomoc rannym.

Do ataku na hotel przyznała się powiązana z Al-Kaidą grupa dżihadystyczna Al-Shabaab , która od około 15 lat prowadzi walkę przeciwko kruchemu rządowi centralnemu Somalii.

Ofiary wśród cywilów

- Siły bezpieczeństwa atakowały terrorystów, którzy byli otoczeni w pokoju w budynku hotelu, większość ludzi została uratowana, ale na tym etapie musimy potwierdzić śmierć co najmniej ośmiu cywilów  – powiedział przedstawiciel sił bezpieczeństwa Somalii Mohamed Abdikadir.

Hotel Hayat jest popularnym miejscem spotkań deputowanych i innych urzędników państwowych. Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że ich siły zabiły 13 bojowników al-Shabaab podczas nalotu w środkowo-południowej części kraju, gdy bojownicy islamscy atakowali siły somalijskie.

Kontrola terenów wiejskich

Bojownicy Al-Shabaab zostali wyparci ze stolicy w 2011 r. przez siły Unii Afrykańskiej, ale grupa nadal kontroluje obszary wiejskie w Somalii i ma zdolność przeprowadzania śmiertelnych ataków na cele cywilne i wojskowe.

Al-Shabaab przyznało się do podobnych ataków w przeszłości. W sierpniu 2020 r. poinformowało, że stoi za atakiem na inny hotel w Mogadiszu, w którym zginęło wówczas co najmniej 16 osób.

fc

Zobacz także

Zobacz także