Polsko-węgierskie obchody wybuchu II wojny światowej. Wspólne uroczystości
Na cmentarzu Farkasréti w stolicy Węgier złożono kwiaty na grobach dwóch osób, które w czasie II wojny światowej skutecznie pracowały nad przyjęciem polskich uchodźców w tym kraju. Polsko-węgierskie uroczystości tradycyjnie odbywają się w rocznicę wybuchu wojny. O szczegółach nasz korespondent Piotr Piętka.
2022-09-01, 17:12
Wieńce na grobie Józsefa Antálla seniora i pułkownika Zoltána Baló złożyli między innymi ambasador Sebastian Kęciek i przedstawiciele organizacji polonijnych. Dwie postacie, którym oddano hołd, miały decydujący wpływ na przyjęcie polskich uchodźców wojskowych i cywilnych na Węgrzech.
"Ojciec Polaków"
Antáll, który był ministrem do spraw uchodźców w rządzie Pála Telekiego, nazywany jest nawet "Ojcem Polaków". To przedstawiciel sporej grupy węgierskich polityków i urzędników pomagających naszym rodakom w trudnej sytuacji. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej na Wegrzech przebywało nawet około stu tysięcy Polaków.
Polityka otwartości i spora doza wolności dawana Polakom na uchodźstwie na Węgrzech zakończyła się po wkroczeniu Niemców do tego kraju w 1944 roku.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
REKLAMA
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na antenach Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich między innymi rozmów z ekspertami i historykami.
Słuchacze mogą także liczyć na transmisje z obchodów państwowych z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz - również w formie online i w mediach społecznościowych. Polskie Radio zaprosi też do odwiedzenia specjalnego serwisu bezprzedawnienia.polskieradio.pl, zawierającego opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.
O szczegółach z Budapesztu korespondent Polskiego Radia Piotr Piętka:
Posłuchaj
- Węgry: uroczystości polonijne w Balatonboglár. Tam w czasie wojny działała polska szkoła
- "Polacy mieli być w większości eksterminowani". Premier Morawiecki o agresji Niemiec na Polskę
- Raport strat wojennych Polski. Łączna kwota przekracza 6 bilionów 200 miliardów złotych
Zobacz także: poseł PiS i autor raportu dot. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk w "Sygnałach dnia"
nt
REKLAMA