Biały Dom krytykuje Rosję i zapewnia: w europejskich magazynach gazu nie zabraknie
- Europejskie magazyny gazu będą pełne przed krytycznym sezonem grzewczym - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. W oświadczeniu podkreślił także, że Rosja "używa energii jako oręża" przeciw Europejczykom.
2022-09-03, 06:13
Rrzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) skomentował w rozmowie z Reutersem informacje rosyjskiego Gazpromu o zawieszeniu na czas nieokreślony dostaw surowca gazociągiem Nord Stream 1.
- Niestety, nie jest zaskakujące, że Rosja nadal używa energii jako oręża przeciwko europejskim konsumentom - stwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Rzecznik powiedział także, że Stany Zjednoczone i Europa współpracują w celu zapewnienia wystarczających dostaw. - W wyniku tych wysiłków europejskie magazyny gazu będą pełne przed krytycznym zimowym sezonem grzewczym - zapewnił rzecznik.
Wstrzymanie dostaw gazu
w piątek Gazprom poinformował, że przesył gazu przez gazociąg Nord Stream pozostaje "całkowicie wstrzymany" aż "do czasu usunięcia szkód", które - jak oświadczył koncern - wykryto w agregacie w tłoczni Portowaja. "Do czasu usunięcia zastrzeżeń dotyczących działania sprzętu transport gazu do gazociągu Nord Stream jest całkowicie wstrzymany" - napisał Gazprom w komunikacie, nie podając przy tym żadnych możliwych terminów przywrócenia dostaw.
REKLAMA
Nord Stream miał wznowić pracę w sobotę po trzydniowej przerwie, spowodowanej pracami technicznymi.
Jedna piąta maksymalnej przepustowości
Od 11 sierpnia gazociąg pracował tylko na 20 procent swoich możliwości. Tylko jedną z sześciu turbin Siemensa (pięć operacyjnych i jedna rezerwowa) w tłoczni gazu Portowaja uznano za sprawną. Pozostałe wymagają planowych przeglądów i napraw lub mają usterki - poinformowała wówczas ambasada Rosji w Niemczech.
Do całkowitego wstrzymania przesyłu gazu doszło w środę. Sprawna turbina miała przejść przegląd techniczny i wznowić pracę w nocy z piątku na sobotę.
Obecnie rosyjski gaz do Europy jest tłoczony przez gazociąg Urengoj - Pomary - Użhod oraz przez Turecki Potok.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Rosja spala codziennie gaz warty dziesiątki milionów dolarów. To efekt nałożonych sankcji
- "Nie słuchaliśmy obaw naszych bałtyckich przyjaciół". Szefowa MSZ Niemiec o Nord Stream 2
- Niemcy robią rachunek sumienia. "Poleganie na gazie rosyjskim jest błędem, a Polska nas ostrzegała"
mbl
REKLAMA