more_horiz
Wiadomości

Tłumy w Windsorze. Elżbietę II żegnało 100 tys. osób. To trzy razy więcej niż liczba mieszkańców tego miasta

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 23:46
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Windsorze obserwowało 100 tysięcy osób - podała policja regionu Doliny Tamizy. To trzy razy więcej niż wynosi liczba mieszkańców tego miasta.
W Windsorze ostatnią drogę Elżbiety II obserwowało 100 tys. osób
W Windsorze ostatnią drogę Elżbiety II obserwowało 100 tys. osóbFoto: PAP/EPA/TIM IRELAND

Policja regionu Doliny Tamizy dodała, że w zapewnianie bezpieczeństwa podczas uroczystości pogrzebowych w Windsorze zaangażowanych było 2000 funkcjonariuszy, co oznacza to, że była to jedna z największych operacji, jakie kiedykolwiek podjęła.

W Windsorze większość ludzi zgromadziła się wzdłuż Long Walk - liczącej 4,5 kilometra drogi wiodącej przez Wielki Park Windsorski do zamku, którą jechał karawan wiozący trumnę z ciałem Elżbiety II.

W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyło się po południu nabożeństwo pogrzebowe z udziałem ok. 800 osób, a wieczorem, już tylko w obecności rodziny, trumna została złożona od grobu. 

Pogrzeb z udziałem polskiej pary prezydenckiej

W uroczystościach pogrzebowych brytyjskiej monarchini wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

W niedzielę prezydent oddał hołd zmarłej monarchini w Westminster Hall, gdzie wystawiona jest trumna z jej ciałem, wpisał się do księgi kondolencyjnej, a wieczorem był w Pałacu Buckingham, do którego Karol III zaprosił wszystkich zagranicznych oficjeli biorących udział w poniedziałkowym pogrzebie.

- Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą "epoką elżbietańską". Zobaczymy, to pokaże historia - powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej dla polskich mediów.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także