more_horiz
Wiadomości

W Łymanie odkryto masowy grób. Kolejne ślady zbrodni na wyzwolonych terytoriach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 20:14
Portal Hromadske poinformował, że w wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman - w północnej części obwodu donieckiego - znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów.
Media: w wyzwolonym Łymanie znaleziono ciała ponad 50 zamordowanych cywilów
Media: w wyzwolonym Łymanie znaleziono ciała ponad 50 zamordowanych cywilówFoto: PAP/Depo Photos/ABACA

Mieszkańców Łymanu, podejrzewanych przez Rosjan o współpracę z ukraińską armią, zmuszano do zbierania i chowania ludzkich szczątków. Nie wszyscy zamordowani zostali zidentyfikowani, ponieważ ciała mogły długo leżeć na ulicach. Trudno określić łączną liczbę zabitych w mieście, bowiem ofiary wrogich ostrzałów były niekiedy grzebane w różnych miejscach przez sąsiadów - czytamy w korespondencji z wyzwolonego miasta.

- Agresorzy nie zabierali ciał swoich żołnierzy. Rosjanie zamieszkali w jednym z domów i zorganizowali tam punkt pomocy medycznej. Gdy się wycofywali, to tylko ewakuowali rannych, a poległych zostawili - powiadomili dziennikarze Hromadskego.

Kolejne miejsca pochówków

Na wyzwolonych we wrześniu przez ukraińskie siły terenach w obwodach charkowskim i donieckim odkrywane są kolejne miejsca pochówku cywilów i rosyjskie katownie, w których torturowano lokalnych mieszkańców. Największe skupisko grobów odnaleziono w lesie pod Iziumem, gdzie znajdowało się 447 ciał.

Władze w Kijowie potwierdziły w niedzielę, że ukraińskie wojska przejęły pełną kontrolę nad Łymanem. W mieście, które przed rosyjską inwazją liczyło około 20 tys. mieszkańców, znajduje się ważny węzeł kolejowy. Odbicie istotnego pod względem strategicznym Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz wyzwolenia obwodu ługańskiego.

Czytaj także:

Zobacz także: Bartosz Cichocki w "Salonie politycznym Trójki"

PAP/IAR/es/kor

Zobacz także

Zobacz także