"Ograniczmy wzrost kosztów emisji, wprowadzając cenę maksymalną". Premier o sposobie zmniejszenia rachunków za prąd

2022-10-06, 14:51

"Ograniczmy wzrost kosztów emisji, wprowadzając cenę maksymalną". Premier o sposobie zmniejszenia rachunków za prąd
Premier: proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2; to zmniejszy ceny prądu w Europie. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Mateusz Morawiecki powiedział, że "mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 roku nie zadziałał, dlatego proponujemy, żeby nałożyć jakąś maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2". Według niego, znacznie obniży to ceny prądu w całej Europie.

Morawiecki przybył w czwartek do Pragi, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) oraz weźmie udział w nieformalnym szczycie Unii Europejskiej.

Polska propozycja

- Wiemy doskonale, że mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 roku nie zadziałał. Dlatego proponujemy, żeby nałożyć jakąś maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2 - powiedział przed rozpoczęciem spotkania EPC Morawiecki. Zaznaczył, że takie działanie znacznie obniżyłoby ceny prądu w całej Europie.

Jak uzupełnił, kolejną kwestią jest gaz. Nie może być tak, żeby interes jednego państwa - interes Niemiec wyznaczał ścieżkę cenową dla wszystkich państw członkowskich - podkreślił szef polskiego rządu.

- Pamiętamy doskonale, jak państwo niemieckie pouczało innych, zachowywało się bardzo butnie w okresie COVID-u, czy wcześniejszego kryzysu finansowego. Dzisiaj to samo państwo wykorzystując potężną siłę swojego kapitału, chce przeznaczyć ogromne środki, a konkretnie 200 mld euro na pomoc tylko dla swojego przemysłu. My oczywiście robimy wszystko, aby ulżyć polskim gospodarstwom domowym w cenach gazu, w cenach prądu, ale chcemy walczyć także o nasz przemysł. Nie może tak być, żeby polski przemysł był w gorszym położeniu niż przemysł niemiecki, austriacki czy innych państw UE - mówił Morawiecki.

Na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej zaproszono 44 kraje. Zaproszenia nie otrzymały Rosja i Białoruś. Spotkanie ma stanowić okazję do wymiany poglądów na takie tematy jak pokój i bezpieczeństwo, energetyka, klimat i gospodarka. Szczyt nie zakończy się żadnymi postanowieniami lub formalnymi konkluzjami. Spotkanie w formacie Europejskiej Wspólnoty Politycznej poprzedzi nieformalny szczyt Rady Europejskiej, który odbędzie się na praskim zamku jutro

Posłuchaj

Praga: M. Morawiecki: Polska proponuje ustalenie maksymalnej ceny za emisje ETS (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w Programie 1 Polskiego Radia

dz/PAP, IAR/kor

Polecane

Wróć do strony głównej