Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło aneksję części terytoriów Ukrainy przez Rosję. 5 państw głosowało przeciwko
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję potępiającą aneksję części terytorium Ukrainy przez Rosję. Za jej przyjęciem głosowały 143 państwa. Pięć było przeciw: Białoruś, Korea Północna, Nikaragua, Rosja i Syria. Wstrzymało się 35 krajów, wśród nich Chiny, Indie, Pakistan i RPA.
2022-10-12, 23:22
Tekst rezolucji (zatytułowanej "Integralność terytorialna Ukrainy. W obronie podstawowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych") mówi o potępieniu Rosji za jej próbę aneksji czterech obwodów Ukrainy i uznaje, że przeprowadzone przez Rosję pseudoreferenda na tych terytoriach są nieważne i nie mogą stanowić podstawy dla zmiany ich statusu.
Jej treść poparły 143 państwa członkowskie ONZ, w tym Polska oraz wszystkie kraje zachodnie. 35 państw wstrzymało się od głosu, wśród nich Chiny, Indie, Kuba, Pakistan i Republika Południowej Afryki. Wraz z Rosją przeciwko rezolucji głosowały tylko 4 kraje: Białoruś, Korea Północna, Syria i Nikaragua.
Debata w ONZ. Potępiono rosyjską agresję na Ukrainę
Podczas debaty zdecydowana większość występujących potępiała rosyjską agresję oraz brutalne działania wobec ludności cywilnej. Amerykańska ambasador przy ONZ Linda Thomas-Grienfild argumentowała, że próba aneksji przez Rosję terytoriów niepodległej Ukrainy jest złamaniem podstawowych norm prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych i że przyzwolenie na siłową zmianę granic państwowych zagraża porządkowi światowemu i podobny los może spotkać wiele innych krajów.
Przedstawiciel Chin powstrzymał się od krytyki Rosji, ale apelował o pokojowe rozwiązanie kryzysu i o podjęcie przez ONZ niezbędnych działań humanitarnych.
REKLAMA
Posłuchaj
Serbia głosowała "za"
Liczba państw, które zagłosowały za potępieniem Rosji była większa, niż w przypadku przegłosowanej w marcu rezolucji dotyczącej rosyjskiej agresji. Wówczas głosowało za nią 141 krajów, a ta sama piątka zagłosowała przeciwko.
Za potępieniem Rosji opowiedziały się m.in. przyjazna Rosji Serbia, zaś od głosu wstrzymali się wszyscy poza Białorusią sojusznicy Rosji w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (Armenia, Kirgistan, Kazachstan, Tadżykistan) oraz m.in. Kuba, Pakistan, Erytrea, Wietnam, Tajlandia i Boliwia. Wśród głosów wstrzymujących się była też część państw afrykańskich, w tym RPA; choć za potępieniem zagłosował przewodzący Unii Afrykańskiej Senegal.
Zobacz także: Krzysztof Szczerski w Programie 1 Polskiego Radia
ng/ms/IAR//PAP
REKLAMA
REKLAMA