Dyskusja unijnych ministrów o wsparciu dla Ukrainy. Polska postuluje dołączenie Białorusi do sankcji
Nowy minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk po raz pierwszy wziął udział w dyskusji w ramach Rady do Spraw Ogólnych w Luksemburgu. - Postulujemy aktywne działania w zakresie uwzględniania kolaboracji reżimu białoruskiego z Rosją - powiedział Polskiemu Radiu.
2022-10-19, 03:40
Unijni ministrowie do spraw europejskich podkreślili konieczność dalszego wspierania Ukrainy. Komisja Europejska zapowiada nową propozycję, której celem będzie usprawnienie przekazywania Kijowowi pomocy finansowej.
Polskie postulaty w obliczu sytuacji na Ukrainie
Szymon Szynkowski vel Sęk - nowy minister do spraw Unii Europejskiej - powiedział Polskiemu Radiu, polskie propozycje na czwartkowo-piątkowy szczyt przywódców mają szanse na uwzględnienie. - Postulujemy aktywne działania w zakresie uwzględniania kolaboracji reżimu białoruskiego z Rosją, wzmacniania reżimu sankcyjnego i dołączania do niego Białorusi - wyjaśniał minister.
Jak dodał, w kontekście kryzysu energetycznego Warszawa wraz z koalicją innych stolic proponuje między innymi uregulowanie cen gazu poprzez ustanowienie maksymalnych cen błękitnego paliwa.
Posłuchaj
REKLAMA
- "Losy Ukrainy i Białorusi są ze sobą nierozerwalnie związane". Cichanouska o wsparciu dla Kijowa
- Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch. "Potrzebna jest większa solidarność europejska"
Wsparcie finansowe dla Ukrainy
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova podkreśliła, że Unia musi przyspieszyć swoje procesy związane ze wsparciem Ukrainy. - Musimy również pracować w porozumieniu z podmiotami międzynarodowymi, mówiąc o przewidywalnym i wczesnym finansowaniu Ukrainy - dodała wiceprzewodnicząca. - Zamierzamy również przedstawić nową propozycję, która właśnie to osiągnie. Pozwoli ona na zapewnienie pożyczek oraz dotacji dla zapewnieniu Ukrainie natychmiastowej ulgi. Przygotowujemy również grunt do przejścia w kierunku długoterminowej odbudowy - zapowiedziała Vera Jourova.
Posłuchaj
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o przekazaniu Ukrainie 2 miliardów euro unijnej pomocy. To część dziewięciomiliardowego pakietu bardzo tanich pożyczek, obiecanego władzom w Kijowie jeszcze w maju. Najpierw Ukraina otrzymała miliard euro w sierpniu, a później przedłużały się negocjacje między krajami w sprawie wypłaty kolejnych pięciu miliardów. Kilka tygodni temu europejskie stolice w końcu się porozumiały i teraz następuje wypłata części tych pieniędzy. Kolejne mają być wypłacone do grudnia. Wciąż jednak z tego pakietu do przekazania pozostają 3 miliardy euro.
REKLAMA
Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "24 pytaniach"
ms/IAR
REKLAMA