Śledztwo ws. byłego strażnika w niemieckim obozie Ravensbrück. Mężczyzna podejrzany jest o pomoc w morderstwie

W Niemczech nadal trwa rozliczanie się z historią. Prokuratura w Coburgu prowadzi śledztwo w sprawie byłego strażnika SS w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück - poinformował dziennik "TAZ". Według relacji gazety jest to 98-letni mężczyzna, który, służył w obozie od kwietnia 1943 r. do maja 1945 r. Chodzi o jego ewentualne pomocnictwo w morderstwie.

2022-11-10, 13:44

Śledztwo ws. byłego strażnika w niemieckim obozie Ravensbrück. Mężczyzna podejrzany jest o pomoc w morderstwie
Prokuratura w Coburgu prowadzi dochodzenie w sprawie byłego strażnika obozu koncentracyjnego Ravensbrueck. Foto: Shutterstock/linerpics

Postępowanie toczy się obecnie w Coburgu, gdyż oskarżony mieszka w tym regionie. Prokuratura w Neuruppin potwierdziła, że niedawno przekazała śledztwo władzom w Coburgu w Bawarii, ponieważ podejrzanego mieszkającego w Coburgu nie można było już przewozić ze względu na jego podeszły wiek.

Śledztwo ws. morderstwa

Z uwagi na fakt, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów oskarżony nie był jeszcze pełnoletni, zastosowanie ma wobec niego prawo karne dla nieletnich. Śledztwa jeszcze nie zakończono, powiedział gazecie "TAZ" prokurator prowadzący sprawę. Obecnie powierzono historykowi przygotowanie ekspertyzy dotyczącej mordów w obozie w Ravensbrück. Z orzeczenia lekarskiego wynika, że oskarżony jest zdolny do stawienia się na rozprawie.

Zarzuty wobec mężczyzny mogłyby zostać postawione wiosną 2023 roku, a proces mógłby się rozpocząć późnym latem tego samego roku - podają środowiska sądowe, na które powołuje się gazeta.

Ravensbrück, położony w pobliżu dawnego meklemburskiego uzdrowiska klimatycznego Fuerstenberg, służył od 1939 roku jako obóz koncentracyjny dla kobiet. Od kwietnia 1941 r. utworzono tam również obóz męski, a od czerwca 1942 r. dodano obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu koncentracyjnego przyłączono ponad 40 podobozów, w których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe. Według prokuratury w Neuruppinie oskarżony P. miał pełnić służbę w obozie głównym - pisze "TAZ".

REKLAMA

Szacuje się, że przez obóz przeszło ok. 130 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych. Polki stanowiły największą grupę więźniarek KL Ravensbrück. Wiele z nich padło ofiarami eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez lekarzy z SS.

Czytaj także:

dz/PAP/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej