Premier Morawiecki złoży wizytę w Helsinkach. Znamy tematy jego rozmów z Sanną Marin

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział wizytę Mateusza Morawieckiego w stolicy Finlandii, Helsinkach. Premier spotka się tam z szefową fińskiego rządu Sanną Marin. Wśród tematów rozmów polityków będą m.in. kwestie energetyczne, gospodarcze i związane z bezpieczeństwem.

2022-11-18, 00:05

Premier Morawiecki złoży wizytę w Helsinkach. Znamy tematy jego rozmów z Sanną Marin
Mateusz Morawiecki w niedzielę w Helsinkach będzie rozmawiał z premier Finlandii Sanną Marin . Foto: gov.pl

Według komunikatu rzecznika rządu, premier Mateusz Morawiecki, który złoży w niedzielę wizytę w Helsinkach, spotka się z premier Finlandii Sanną Marin.

Spotkanie Morawiecki-Marin. Rzecznik rządu o tematach rozmów

"Rozmowa premierów dotyczyć będzie współpracy dwustronnej, bieżących tematów z agendy europejskiej – w tym energetycznych i gospodarczych. Dodatkowo zostaną omówione kwestie bezpieczeństwa, w szczególności związanych z zagrożeniem ze strony Rosji i ataku na teren Ukrainy" - przekazał Müller.

Jak zauważył, wizyta Mateusza Morawieckiego w Helsinkach odbywa się na krótko przed grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej. Dodał, że w agendzie szczytu w Brukseli planowane są m.in. tematy wojny na terenie Ukrainy i pomocy dla tego kraju, sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa i obrony".

REKLAMA

Czytaj również:

Müller przypomniał, że ostatnie spotkanie szefów rządów Polski i Finlandii miało miejsce w maju 2022 roku w Warszawie, kiedy to Sanna Marin brała udział w międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy oraz spotkała się z premierem Morawieckim.

NATO-wskie aspiracje Finlandii

Podkreślił, że do najważniejszych kwestii w stosunkach Polski i Finlandii należą polityka wschodnia, bezpieczeństwo i obrona oraz współpraca regionalna.

"Finlandia wraz ze Szwecją kandydują do członkostwa w NATO. Nasz rząd wspiera aspiracje dotyczące dołączenia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska już wyraziła zgodę na przyjęcie obu krajów do NATO. Oczekujemy na finalizację formalnego procesu przyjęcia do NATO w pozostałych krajach" - dodał Müller.

REKLAMA

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej