more_horiz
Wiadomości

Hezbollah przechowuje pociski z ładunkami chemicznymi. W ich konstrukcji pomaga Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 00:33
Portal "The Jerusalem Post" powołując się na saudyjskie media poinformował, że wspierana przez Iran organizacja Hezbollah przechowuje setki pocisków z toksycznym ładunkiem chemicznym w magazynie w Al-Kusajr w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej. W ich konstrukcji mieli brać udział eksperci z Korei Północnej, a w transporcie Irańczycy.
Media: eksperci z Korei Północnej zaangażowani w dostawy broni chemicznej dla Hezbollahu
Media: eksperci z Korei Północnej zaangażowani w dostawy broni chemicznej dla HezbollahuFoto: crop media/shutterstock

"Chodzi o 110 pocisków Fajr i ponad 300 pocisków Fateh, które przenoszą chlorek tionylu, toksyczną substancję chemiczną. Broń i inne wyposażenie zostały przetransportowane z Syryjskiego Centrum Studiów i Badań Naukowych (SSRC) w Masyaf do Al-Kusajr prawie dwa tygodnie temu" - sprecyzował portal.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, będący częścią irańskich sił zbrojnych, miał być odpowiedzialny za transport pocisków, które następnie mają być przewiezione do Libanu.

W przeszłości Izrael przeprowadzał ataki powietrzne na obiekty produkujące broń chemiczną w Syrii, w tym obiekt w Masyaf - przypomina "The Jerusalem Post".

Działania Izraela

Armia Izraela zniszczyła około 90 proc. wojskowej infrastruktury Iranu w Syrii oraz zlikwidował szlaki irańskich dostaw broni do tego kraju - poinformował pod koniec października dziennik "Jerusalem Post", powołując się na źródła w izraelskiej administracji państwowej.

Źródła "JP" wyjaśniły, że izraelskie siły zbrojne zniszczyły trasy przemytu broni biegnące przez morze, powietrze oraz ląd. Wskutek ataków ograniczone zostały również zdolności produkcji broni przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, ponieważ armia syryjska korzystała często z tym samych fabryk, co Iran i Hezbollah.

"Pomimo ostatnich napięć pomiędzy Izraelem i Rosją, która przestrzegła Tel Awiw przed ewentualnym dostarczaniem Ukrainie broni, mechanizm zapobiegający incydentom wojsk rosyjskich i izraelskich w Syrii działa" - podano w dzienniku. 

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także