Dziewiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji nadal bez akceptacji. Polska chce surowych restrykcji

Ambasadorowie 27-mki spotykają się ponownie i spróbują osiągnąć porozumienie. Unijni dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką przyznają, że problemem ostatnich dni były propozycje zgłaszane przez niektóre kraje dotyczące wyłączeń i derogacji. Polska wraz z państwami bałtyckimi uważa, że jeśli derogacje muszą być, to ograniczone i bardzo precyzyjne

2022-12-12, 11:37

Dziewiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji nadal bez akceptacji. Polska chce surowych restrykcji

Jedna z propozycji przewiduje odblokowanie majątków oligarchów z sektora rolnego, którzy zostali objęci unijnymi sankcjami. Popierają to między innymi Francja, Niemcy i Holandia. - Teraz chodzi o pięć konkretnych nazwisk – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jednej z dyplomatów.

Inny dodał, że pozostali oligarchowie objęci sankcjami też będą mogliby z tego skorzystać jeśli wykupią udziały w firmach z sektora rolnego. - Chcemy poznać powody wyłączeń i sprawdzić gdzie jest problem. Na pewno można znaleźć techniczne rozwiązania, bez konieczności łagodzenia sankcji – skomentował jeden z dyplomatów.


Posłuchaj

Dziewiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji nadal bez akceptacji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

Kolejne wyłączenia

Kolejne propozycje zgłosiła Grecja, która chce zniesienia sankcji na sprężony gaz ziemny, Węgry z kolei nie chcą się zgodzić na objęcie restrykcjami ministrów rosyjskiego rządu. Zostali oni wpisani na proponowaną czarną listę, która ma być przyjęta wraz z dziewiątym pakietem sankcji.

REKLAMA

Są na niej także między innymi osoby odpowiedzialne za porywanie dzieci na okupowanych terenach Ukrainy i wywożenie ich w głąb Rosji, wojskowi, sędziowie, czy partie polityczne.

Co w pakiecie?

W pakiecie dotyczącym sankcji gospodarczych jest zakaz eksportu dronów do Rosji, zakaz inwestycji w rosyjski przemysł wydobywczy. Są ograniczenia eksportowe obejmujące na przykład substancje chemiczne, komponenty elektroniczne czy komputerowe, oraz restrykcje uderzające w kolejne cztery rosyjskie banki.

Czytaj także:

pp/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej